Parki Narodowe USA

NAJPIĘKNIEJSZE Parki Narodowe USA - Lista 21 Niezwykłych Miejsc

Damian

W Stanach mówi się, że Parki Narodowe USA to najlepszy wynalazek w dziejach kraju, a ja podpisuję się pod tym twierdzeniem obiema rękami. Niezależnie od tego jaki mamy stosunek do samych Stanów Zjednoczonych, nikt nie może odebrać im tego, że Ameryka ma niesamowity arsenał przyrodniczy, a parki są tego najlepszym przykładem. 

Nie ma nic bardziej amerykańskiego niż nasze parki narodowe. Podstawową ideą stojącą za parkami jest to, że nasz kraj należy do ludzi, że wzbogaca życie nas wszystkich.” - Franklin D. Roosevelt, 1934. 

Zapraszamy do odkrywania najpiękniejszych parków narodowych USA! 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Lista 21 niesamowitych Parków Narodowych USA, które trzeba odwiedzić! 

Skorzystaj z poniższego spisu treści najpiękniejszych Parków Narodowych w Stanach Zjednoczonych, lub przeczytaj całość tekstu poniżej. Miłej lektury! 

 1. Park Narodowy Katmai - Alaska
 2. Park Narodowy Yellowstone - Wyoming, Montana, Idaho
 3. Park Narodowy Yosemite - Kalifornia
 4. Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi - Hawaje
 5. Park Narodowy Zion - Utah
 6. Park Narodowy Redwood - Kalifornia
 7. Park Narodowy Arches (Park Narodowy Łuków Skalnych) - Utah
 8. Park Narodowy Wrangla Świętego Eliasza - Alaska
 9. Park Narodowy Doliny Śmierci (Death Valley) - Kalifornia, Nevada
 10. Park Narodowy Gór Skalistych - Kolorado
 11. Park Narodowy Glacier - Montana
 12. Park Narodowy Wielki Kanion - Arizona
 13. Park Narodowy Grand Teton - Wyoming 
 14. Park Narodowy Kenai Fjords - Alaska
 15. Park Narodowy Gates of the Arctic - Alaska
 16. Park Narodowy Great Smoky Mountains - Północna Karolina, Tennessee
 17. Park Narodowy Olympic - Waszyngton
 18. Park Narodowy Bryce Canyon - Utah
 19. Park Narodowy Mount Rainier - Waszyngton
 20. Park Narodowy Denali (dawny McKinley) - Alaska
 21. Park Narodowy Glacier Bay - Alaska

1. Park Narodowy Katmai  

 • Lokalizacja: Alaska
 • Rok ustanowienia: 1980
 • Liczba odwiedzających rocznie: 85 tys. 
 • Kiedy jechać: Lipiec - Wrzesień
Niedźwiedzie-Alaska-Brooks-Falls.jpg

Niedźwiedzie brunatne w Brooks Falls, Park Narodowy Katmai. Foto: Lucjan Jakuczun.

Czujemy się zobligowani, aby rozpocząć nasze zestawienie od Alaski. Jako pierwszy przedstawiciel naszego stanu wystąpi przed Wami Park Narodowy Katmai. Do parku nie dotrzecie drogą lądową - należy skorzystać z pomocy lokalnych organizatorów lub samodzielnie wykupić przelot małymi samolotami, co przekłada się na małą, w stosunku do innych parków, liczbę odwiedzających. Dwie największe atrakcje parku Katmai to Dolina Ten Thousand Smokes, utworzona podczas olbrzymiego wybuchu wulkanu Novarupta w 1912, a także imponująca populacja niedźwiedzi brunatnych, które latem żywią się licznymi tu łososiami. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem parku jest Brooks Falls, gdzie niedźwiedzie łapią łososie na skraju wodospadu (ku wielkiej uciesze turystów). 

Ciekawostka: Park Narodowy Katmai jest większy niż cały stan Connecticut. 

2. Park Narodowy Yellowstone

 • Lokalizacja: Wyoming / Montana / Idaho
 • Rok ustanowienia: 1872 
 • Liczba odwiedzających: 4 miliony 
 • Kiedy jechać: Kwiecień - Październik 
park narodowy yellowstone.jpg

Park Narodowy w Yellowstone i widok na pola geotermalne.

Yellowstone to pierwszy w historii park narodowy USA. Ten niezwykły park ma do zaoferowania wyjątkowo dużo i spokojnie możecie zaplanować tutaj kilka aktywnych dni. Park słynie ze swojej dzikiej przyrody oraz geotermalnej aktywności, w tym legendarnego Old Faithful. Gejzer ten jest największą atrakcją parku Yellowstone w dużej mierze ze względu na swoją przewidywalność - wybucha regularnie w odstępach od 40 do 120 minut.  

Ciekawostka: Na terenie parku znajduje się ponad pięćset różnych gejzerów. Jest to więcej niż połowa wszystkich gejzerów na świecie! 

3. Park Narodowy Yosemite

 • Lokalizacja: Kalifornia
 • Rok ustanowienia: 1890
 • Liczba odwiedzających: 4,5 miliona 
 • Kiedy jechać: Maj - Październik 
park-narodowy-yosemite.jpg

Absolutna czołówka i legenda w zestawieniu parków narodowych Ameryki. Mówi się, że to właśnie od tego miejsca rozpoczęła się historia ochrony przyrody w USA, a miejscem zachwycił się sam prezydent Lincoln. Park Narodowy Yosemite w Kalifornii ma wszystko, co aktywni podróżnicy mogą sobie wymarzyć - niekończące się szlaki, przepiękne wodospady, liczne trasy wspinaczkowe, a przy tym dobrą infrastrukturę, która dostosowana jest do każdej grupy wiekowej. Park słynie przede wszystkich z wysokich granitowych skał (między innymi Half Dome czy El Capitan), oszałamiających wodospadów na czele z Yosemite Falls, rwących górskich rzek, pachnących lasów i dużej różnorodności. 

Ciekawostka: Park jest otwarty przez cały rok, ale ponad trzy czwarte odwiedzających przyjeżdża do Yosemite pomiędzy majem, a październikiem. Zdecydowana większość nigdy nie zagląda też głębiej niż najsłynniejsza Dolina Yosemite, która jest tylko pierwiastkiem tego, co kryje się w parku. 

4. Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi

 • Lokalizacja: Hawaje
 • Rok ustanowienia: 1916
 • Liczba odwiedzających: 1,3 miliona
 • Kiedy jechać: cały rok
park narodowy hawaje.jpg

Park Narodowy Wulkany Hawai’i oferuje widoki jak z innej planety.

Ten wyjątkowy park narodowy usytuowany jest na największej wyspie archipelagu Hawajów - Hawai’i, nazywanej też The Big Island (Duża Wyspa). Obszar parku obejmuje swoim zasięgiem aż dwa, wciąż aktywne wulkany, w tym Kīlauea, który uchodzi również za jeden z najbardziej aktywnych na naszej planecie. Do ostatniej erupcji, która zakłóciła funkcjonowanie parku, doszło w maju 2018, ale należy pamiętać, że wulkan nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Park ten to nie tylko niesamowita atrakcja turystyczna, ale także żywy organizm, który od dziesięcioleci studiują naukowcy starając się lepiej poznać procesy kształtujące Ziemię. 

Ciekawostka: Jedną z najbardziej wyjątkowych atrakcji parku, oprócz samych dramatycznych krajobrazów, jest możliwość obserwowania wciąż gorącej, stygnącej lawy. 

5. Park Narodowy Zion 

 • Lokalizacja: Utah 
 • Rok ustanowienia: 1919
 • Liczba odwiedzających: 4,5 miliona
 • Kiedy jechać: Maj - Listopad
park-narodowy-zion.jpg

Przepiękne kaniony utworzone ze skał piaskowca w Parku Narodowym Zion. 

Zdecydowany faworyt Elizabeth, która odwiedzała ten park regularnie organizując obozy letnie dla dzieciaków. To kolejny park, na który zdecydowanie warto poświecić więcej czasu. Zion charakteryzuje niezwykła różnorodność, dzięki czemu występuje tu prawie trzysta gatunków ptaków i ponad sto ssaków oraz gadów. Park Narodowy Zion to raj dla miłośników turystyki aktywnej. Znajdziecie tu wszystko - góry, skały, urwiska, kaniony, rzeki, szczeliny i łuki skalne. Jest się gdzie bawić, a na czele zestawienia wędrówek znajduje się legendarny Angel’s Landing! W Zion zawsze zatrzymujemy się na dłużej podczas wycieczek do Parków Narodowych USA

Ciekawostka: Słynny Kanion Zion zmienia się nieustannie. Gwałtowne wezbrania rzeki Virgin zabierają ze sobą każdego roku nawet milion ton zgromadzonego sedymentu! 

6. Park Narodowy Redwood 

 • Lokalizacja: Kalifornia 
 • Rok ustanowienia: 1968
 • Liczba odwiedzających: 500 tys. 
 • Kiedy jechać: Kwiecień - Październik
park-narodowy-sekwoje-redwood.jpg

Potężne sekwoje w Parku Narodowym Redwood w Kalifornii. 

Na północnym wybrzeżu stanu Kalifornia znajdziecie prawdziwą perełkę. To właśnie tam znajdują się stare lasy deszczowe, których znakiem rozpoznawczym są olbrzymie sekwoje wieczniezielone (ang. Redwood), sięgające nawet stu metrów wysokości. Spacerując wśród tych magicznych drzew miejcie oczy szeroko otwarte - żyją tu liczne niedźwiedzie czarne (baribale), rysie, kojoty, a nawet pumy! 

Ciekawostka: Na terenie parku rośnie Hyperion, najwyższe (znane) drzewo na świecie, które liczy prawie 116 metrów. Jego lokalizacja utrzymywana jest jednak w sekrecie, aby uchronić je przed zniszczeniem. 

7. Park Narodowy Arches (Park Narodowy Łuków Skalnych)

 • Lokalizacja: Utah
 • Rok ustanowienia: 1971
 • Liczba odwiedzających: 1,6 miliona
 • Kiedy jechać: Kwiecień - Październik (Latem jest bardzo gorąco i bardzo tłumnie)
park-narodowy-arches.jpg

Legendarny Delicate Arch (Delikatny Łuk) w Parku Narodowym Arches w stanie Utah. 

Kolejna legenda w naszym zestawieniu i miejsce, które trzeba odwiedzić podczas objazdówki po Parkach Narodowych USA. Park chwali się największym na świecie zagęszczeniem łuków skalnych, których naliczono  ponad dwa tysiące. Rządzi tu piekielnie pomarańczowy piaskowiec, wśród którego oddać się możecie licznym wędrówkom. Największą atrakcją Parku Narodowego Łuków Skalnych jest niewątpliwie Delicate Arch, który przyciąga setki tysięcy odwiedzających każdego roku. Ten wyjatkowy łuk jest jednym z symboli całego stanu Utah, a prowadzi do niego krótki, niewymagający szlak. 

Ciekawostka: W Arches panują świetne warunki do obserwacji gwiazd. Pamiętajcie jednak, że to właśnie w ciemnościach do życia budzi się tu życie, które w ciągu dnia chowa się przed upałami. 

8. Park Narodowy Wrangla Świętego Eliasza (Park Narodowy Wrangell - St. Elias)

 • Lokalizacja: Alaska
 • Rok ustanowienia: 1980
 • Liczba odwiedzających: 75 tys. 
 • Kiedy jechać: Czerwiec - Sierpień
park-wrangla-eliasza-alaska.jpg

W Parku Wrangla Świętego Eliasza kryją się niesamowite perełki przyrodnicze. 

Park Wrangla - Św. Eliasza to największy park narodowy całych Stanów Zjednoczonych, który jest aż sześciokrotnie większy od potężnego przecież parku Yellowstone. Na odwiedzających czeka tu prawdziwie dzika przyroda i niezwykła przygoda. Park słynie z olbrzymich gór, niesamowitych lodowców, wciąż aktywnych wulkanów, rwących rzek oraz lasów, które zamieszkują liczne zwierzęta. Do parku prowadzą dwie drogi dojazdowe - Nebesna oraz McCarthy, które osłaniają tylko ułamek piękna tego, co kryje się na tych obszarach. Warto rozważyć skorzystanie z lotu widokowego nad parkiem. 

Ciekawostka: Park Wrangla - Świętego Eliasza jest większy od całej Szwajcarii. 

9. Park Narodowy Doliny Śmierci (Park Narodowy Death Valley)

 • Lokalizacja: Kalifornia / Nevada
 • Rok ustanowienia: 1994
 • Liczba odwiedzających: 1,7 miliona
 • Kiedy jechać: Cały rok (Lato jest potwornie gorące!)
park-narodowy-dolina-smierci.jpg

Przez Park Narodowy Doliny Śmierci prowadzą przepiękne trasy drogowe. 

Wszyscy miłośnicy USA muszą kojarzyć to miejsce. Death Valley (Dolina Śmierci) to najgorętsze i najbardziej suche miejsce w Stanach Zjednoczonych, a temperatura w ciągu dnia regularnie przekracza tu 50 ° C. Ta kamienista pustynia ma jednak znacznie więcej do oferowania niż tylko zdjęcie z termometrem - znajdziecie tutaj historyczne kopalnie, kaniony, popękaną skorupę ziemską, wysokie wydmy, a także góry i, co zaskakujące, liczne gatunki roślin. 

Ciekawostka: Park Narodowy Dolina Śmierci jest największym parkiem narodowym Lower 48 ("dolnych" 48 stanów Ameryki). Do alaskańskich gigantów wciąż mu bardzo daleko. 

10. Park Narodowy Gór Skalistych (Park Narodowy Rocky Mountain)

 • Lokalizacja: Kolorado
 • Rok ustanowienia: 1915
 • Liczba odwiedzających: 4,6 miliona 
 • Kiedy jechać: Czerwiec - Wrzesień
park-narodowy-gor-skalistych.jpg

Góry Skaliste w Kolorado w jesiennej, złotej odsłonie. 

Uwielbiamy Kolorado, które wciąż pozostaje naszym zdaniem niedoceniane, szczególnie przez odwiedzających zza granicy. Park Narodowy Gór Skalistych w Kolorado wygląda jak z pocztówek - z pięknymi górami i zalegającymi wśród nich alpejskimi jeziorami. To raj dla miłośników wędrówek, którym chętnie oddają się mieszkańcy Denver, oddalonego tylko nieco ponad sto kilometrów od bram parku narodowego.

Ciekawostka: Rocky Mountain National Park to świetne miejsce do obserwacji dzikich zwierząt. Występuje tutaj ponad 60 gatunków ssaków, w tym łosie, owce wielkorogie czy niedźwiedzie.  

11. Park Narodowy Glacier 

 • Lokalizacja: Montana 
 • Rok ustanowienia: 1910
 • Liczba odwiedzających: 4,6 miliona 
 • Kiedy jechać: Lipiec - Sierpień
glacier-park-narodowy-montana.jpg

Jezioro Cracker to tylko jedno z malowniczych miejsc w Parku Narodowym Glacier w stanie Montana, USA. 

Kolejne niesamowite miejsce dla wszystkich miłośników gór. Na północno-zachodnim obszarze stanu Montana znajdziecie strome szczyty, krystaliczne jeziora, a także wyrzeźbione przez lodowce doliny, porośnięte wysokimi łąkami i lasami. Trudno się w Parku Narodowym Glacier nudzić - wyznaczono tu ponad 1000 kilometrów szlaków, które sprzyjają zarówno wędrówkom, jak i jeździe rowerem. Na terenie parku żyją między innymi niedźwiedzie grizzly, wilki, łosie i kozy. 

Ciekawostka: Koniecznie przejedźcie się drogą Going-to-the-Sun, która łączy wschodnią i zachodnią stronę parku i oferuje niezapomniane widoki podczas 70-kilometrowej trasy.

12. Park Narodowy Wielkiego Kanionu (Park Narodowy Grand Canyon)

 • Lokalizacja: Arizona
 • Rok ustanowienia: 1919
 • Liczba odwiedzających: 6 milionów
 • Kiedy jechać: Kwiecień - Październik (Latem jest bardzo tłumnie)
wielki-kanion-park-usa.jpg

Widoki w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu nie zawodzą!

Kolejny z parków USA, o którym słyszał każdy. Park Narodowy Grand Canyon to drugi, najczęściej odwiedzany Park Narodowy Ameryki. Niesamowite ściany kanionu kształtowały się przez miliony lat erozji. Wielki Kanion ma długość ponad 440 kilometrów i można go oglądać z licznych punktów widokowych, zarówno ze strony północnej jak i południowej. Tu również zatrzymajcie się na dłużej niż tylko na pamiątkowe zdjęcie. Na miejscu wytyczonych jest wiele szlaków, w tym również drogi prowadzące do samego kanionu i rzeki Kolorado.

Ciekawostka: pomimo tego, że żyją tu liczne zwierzęta, najgroźniejsze są wiewiórki, którym zdarza się ugryźć turystów. To nasza wina, przez lata chętnie bowiem je dokarmialiśmy. 

13. Park Narodowy Grand Teton 

 • Lokalizacja: Wyoming
 • Rok ustanowienia: 1929
 • Liczba odwiedzających: 3,5 miliona
 • Kiedy jechać: Czerwiec - Wrzesień
park-grand-teton.jpg

Przepiękne, spiczaste szczyty Parku Narodowego Grand Teton w stanie Wyoming, USA. 

Park Narodowy Grand Teton to mniej rozpoznawalny kuzyn parku Yellowstone, od którego dzieli go zaledwie kilkanaście kilometrów. Park słynie przede wszystkim z przepięknych gór, dlatego dobrze odnajdą się tu miłośnicy pieszych wędrówek i aktywnego wypoczynku. Teton charakteryzuje bogata infrastruktura (ponad 300 kilometrów szlaków i mnóstwo możliwości kempingowych). To również idealne miejsce dla wędkarzy, szczególnie jeśli marzy Wam się świeży pstrąg. 

Ciekawostki: Archeologowie odkryli tu pozostałości po ludziach sprzed ponad 11 tysięcy lat! 

14. Park Narodowy Kenai Fjords

 • Lokalizacja: Alaska
 • Rok ustanowienia: 1980
 • Liczba odwiedzających: 350 tys. 
 • Kiedy jechać: Czerwiec - Wrzesień
park-narodowy-kenai-fjords-seward-alaska.jpg

Rejs po Parku Narodowym Kenai Fjords na Alasce to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę.

Jeden z nielicznych parków narodowych na Alasce, który stosunkowo łatwo dostępny jest drogą lądową. Park Narodowy Kenai Fjords usytuowany jest nieopodal miasteczka Seward i obejmuje między innymi kilkadziesiąt lodowców, schodzących z olbrzymich pól lodowych Harding Icefield. Jak w większości parków na Alasce, dla przeciętnego turysty dostępnych jest tylko kilka szlaków, reszta wymaga zarówno wysokich umiejętności, a także specjalistycznego sprzętu. Na terenie parku doświadczymy wszystkiego co alaskańskie - wysokich gór, lodowców schodzących wprost do oceanu, lasów oraz licznych zwierząt. Świetnym sposobem na zachwycanie się parkiem są rejsy łodziami organizowane z Seward. 

Ciekawostka: Ponad połowę powierzchni Parku Narodowego Kenai Fjords pokrywają lodowce! 

15. Park Narodowy Gates of the Arctic (Brama do Arktyki)

 • Lokalizacja: Alaska
 • Rok ustanowienia: 1980
 • Liczba odwiedzających: 10 tys. 
 • Kiedy jechać:Lipiec- Sierpień
park-narodowy-gates-arctic-alaska.jpg

Przepiękne widoki na Góry Brooksa z lotu ptaka. 

Kolejny z parków narodowych Alaski, do którego nie jest łatwo dotrzeć. Park Narodowy Bramy do Arktyki to najrzadziej odwiedzany park narodowy całych Stanów Zjednoczonych. Jak nazwa sugeruje, znajduje się on na dalekiej północy Alaski, obejmując między innymi przepiękne Góry Brooksa. Park ten jest również najbardziej na północ wysuniętym Parkiem Narodowym USA. Nie ma tu praktycznie żadnej infrastruktury, dlatego wybierając się do parku należy odpowiednio się przygotować oraz być całkowicie samowystarczalnych. 

Ciekawostka: Park Narodowy Gates of the Arctic w całości leży ponad Kołem Podbiegunowym, a swoją wielkością przebija powierzchnię Belgii! 

16. Park Narodowy Great Smoky Mountains (Park Narodowy Wielkich Gór Dymnych) 

 • Lokalizacja: Północna Karolina, Tennessee
 • Rok ustanowienia: 1934
 • Liczba odwiedzających: 12,5 miliona
 • Kiedy jechać: Kwiecień - Listopad
park-narodowy-gór-dymnych-smoky.jpg

Park Narodowy Great Smoky Mountains to najczęściej odwiedzany park narodowy USA. 

Z najrzadziej odwiedzanego parku narodowego USA przenosimy się do tego najbardziej popularnego. Jego sława to wynik dużej bioróżnorodności - znajdziemy tutaj piękne góry, liczne wodospady oraz lasy, które kryją w sobie dużo życia. Do bardzo wysokiej liczby turystów (ponad 12 milionów!) przyczynia się także lokalizacja na wschodnim wybrzeżu USA, gdzie ma zbyt wielu innych parków, a ludzi mieszka całkiem sporo. Wielkie Góry Dymne przypominają krajobrazy, które znamy z polskich Sudetów czy Bieszczad.

Ciekawostka: W Parku Narodowym Wielkich Gór Dymnych wytyczonych jest ponad tysiąc kilometrów szlaków, a wstęp na teren parku jest bezpłatny. 

17. Park Narodowy Olympic

 • Lokalizacja: Waszyngton
 • Rok ustanowienia: 1938
 • Liczba odwiedzających: 3,2 miliona
 • Kiedy jechać: Maj - Wrzesień
park-narodowy-olympic-waszyngton.jpg

Przepiękne wybrzeża Oceanu Spokojnego w stanie Waszyngton, USA. 

Park Narodowy Olympic w stanie Waszyngton charakteryzuje duże zróżnicowanie ekosystemów. Będziecie mogli tu zachwycać się zarówno wybrzeżem Oceanu Spokojnego, spacerować po lasach deszczowych, a nawet wędrować wśród wysokich gór. Absolutnie przepiękne miejsce, które warto odwiedzić jeżeli wybieracie się w okolice Seattle. Nasza rodzina z tych stron Ameryki spędza w parku kilka dni podczas każdych letnich wakacji. 

Ciekawostka: Występujący na terenie Parku Narodowego Olympic las deszczowy Olympic’s Hoh to jeden z ostatnich zachowanych w USA lasów tego typu. Podczas wizyty koniecznie zabierzcie ze sobą kurtkę, sporo tu pada (kurtka przyda się też w Seattle!). 

18. Park Narodowy Bryce Canyon (Park Narodowy Kanion Bryce) 

 • Lokalizacja: Utah 
 • Rok ustanowienia: 1928
 • Liczba odwiedzających: 2,7 miliona
 • Kiedy jechać: Kwiecień - Październik
park-narodowy-bryce-usa.jpg

Przepiękne "Hoodoo" w Parku Narodowym Bryce Canyon w stanie Utah, USA.

To jedno z tych miejsc, które trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. Elizabeth wspomina swoją pierwszą wizytę, gdy szczękę zbierać musiała już z pierwszego punktu widokowego. Niezwykłe formacje skalne w tym naturalnym amfiteatrze są wynikiem kolejnych cyklów zamrożeń i rozmrożeń zachodzących w skałach. Struktury w Parku Narodowym Kanionu Bryce nazywają się „hoodoo” i przybierają wszystkie odcienie pomarańczy oraz czerwieni. Bryce to mniej popularny kuzyn Parku Narodowego Zion, w którym nie doświadczy się tak dużych tłumów (przynajmniej poza latem).

Ciekawostka: Pomimo swojej nazwy, Kanion Bryce nie jest wcale kanionem. Terenu nie wyżłobiła bowiem rzeka, a kolejne erozje termiczne i chemiczne.

19. Park Narodowy Mount Rainier

 • Lokalizacja: Waszyngton 
 • Rok ustanowienia: 1899
 • Liczba odwiedzających: 1,5 miliona
 • Kiedy jechać: Czerwiec - Wrzesień
park-narodowy-seattle-rainier.jpg

Stratowulkan Rainier to centralny punkt Parku Narodowego Mount Rainier w Waszyngtonie, USA. 

Mount Rainier National Park to jeden z najstarszych parków narodowych USA, który jest zdecydowanie warty Waszej uwagi. Wszystko tu kręci się wokół legendarnej Góry Rainier, stratowulkanu, który dominuje na horyzoncie dużej części stanu Waszyngton. Świetne miejsce do wędrówek - znajdziecie tu liczne doliny, piękne wodospady, rozległe łąki oraz lasy, skrywające sporo tajemnic. Z Góry Rainier schodzi aż dwadzieścia pięć lodowców. 

Ciekawostka: Góra Rainiera to wciąż aktywny wulkan, którego ostatnia (mała, ale jednak!) erupcja miała miejsce w połowie XIX wieku. 

20. Park Narodowy Denali (dawny Park Narodowy McKinley). 

 • Lokalizacja: Alaska
 • Rok ustanowienia: 1917
 • Liczba odwiedzających: 600 tys. 
 • Kiedy jechać: Czerwiec - Wrzesień
park narodowy denali mckinley.jpg

Ostatni odcinek drogi parkowej w Parku Narodowym Denali i piękny widok na szczyt Denali. 

Denali National Park to niewątpliwie najsłynniejszy Park Narodowy na Alasce i miejsce, którego nie powinno się omijać podczas wizyty w naszym stanie. Ikoną parku jest oczywiście najwyższy szczyt Ameryki Północnej - Denali, która jednak, szczególnie w okresie letnim, często chowa się za gęstymi chmurami. Park Denali słynie również z licznych zwierząt, w tym niedźwiedzi grizzly, które przy odrobinie szczęścia można obserwować podczas wycieczki autokarem wgłąb parku. 

Ciekawostka: Podczas wspinaczki na Denali w lipcu 1974 roku Jerzy Kukuczka doznał bardzo poważnych odmrożeń. 

Więcej o wizycie w Parku Narodowym Denali na Alasce. 

21. Park Narodowy Glacier Bay (Zatoka Lodowców). 

 • Lokalizacja: Alaska
 • Rok ustanowienia: 1980
 • Liczba odwiedzających: 670 tys. 
 • Kiedy jechać: Maj - Wrzesień (Prom) 
park narodowy glacier bay alaska.jpg

Park Narodowy Glacier Bay na Alasce to przede wszystkim wysokie szczyty i liczne lodowce.

Zaczęliśmy od Alaski i skończymy również w naszym pięknym stanie. Zestawienie zamyka Park Glacier Bay, do którego większość turystów dociera w trakcie rejsów na Alaskę. W samym parku infrastruktura jest mocno ograniczona. Na tym dzikim obszarze znajdziemy cały przekrój alaskańskich zwierząt, wysokie szczyty, lasy deszczowe, masywne lodowce i góry lodowe, odrywające się od nich na naszym oczach. Park Narodowy Glacier Bay to kwintesencja Alaski

Ciekawostka: Gdy w okolice dzisiejszego parku po raz pierwszy dotarł George Vancouver (1794) cała zatoka pokryta była lodem. Warto o tym pamiętać przepływając tędy promem. Liczne lodowce wycofały się od tego czasu nawet o sto kilometrów!