Alaska Atrakcje

Rejs na Alaskę - wycieczka statkiem na Alaskę

Damian H

Rejs na Alaskę to najczęściej wybierana przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych wycieczka do największego stanu Ameryki. Szacuje się, że grubo ponad polowa spośród około dwóch milionów odwiedzających latem Alaskę turystów, wybiera właśnie wycieczkę statkiem z Seattle lub Vancouver.

Również wśród rodaków, z roku na rok, rośnie zainteresowanie rejsami na Alaskę. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was podstawowe informacje na temat wycieczki statkiem, cen, sezonu oraz możliwości rozszerzenia wakacji na Alasce o zwiedzanie lądowe. 

Zapraszamy do lektury. 

Tekst powstał w 2019 roku, przed problemem z COVID19. Na tą chwilę NIE POLECAMY rezerwacji żadnych rejsów na Alaskę. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Kiedy wybrać się na rejs na Alaskę? 

Rejsy na Alaskę rozpoczynają się z początkiem maja i trwają praktycznie do końca września. Ze względu na zmiany klimatu, a co za tym idzie, łagodniejsze temperatury coraz częściej pojawiają się też oferty rejsów w okresie października.

Maj to bardzo ciekawy miesiąc, który gwarantuje już długie dni, względnie mało opadów deszczu, zdecydowanie mniejsze obłożenie i często świetne ceny.

Wrzesień to również interesujący czas, który, przy odrobinie szczęścia i dobrych warunkach, da Wam również szansę do obserwacji na niebie zorzy polarnej. Dni są już wtedy oczywiście znacznie krótsze, a noce potrafią być chłodne. 

Czerwiec, lipiec oraz sierpień to tzw. "wysoki sezon", dlatego należy liczyć się wtedy z najwyższymi cenami oraz największą liczbą turystów. W tych miesiącach statki pasażerskie codziennie dobijają do brzegów Alaski, a wszystkie firmy usługowe działają na pełnych obrotach. Otwarty dla odwiedzających jest Park Narodowy Denali, organizowane są wyprawy na oglądanie niedźwiedzi grizzly czy rejsy na oglądanie wielorybów. Górskie drogi stają się przejezdne, łososie tłumnie płyną w lokalnych rzekach, a szlaki trekkingowe stają się wreszcie dostępne. 

alaska-wycieczka-prom.jpg

Zdjęcie: Przepiękne widoki podczas wycieczki statkiem na Alaskę.

Koszt rejsu na Alaskę.

Ceny w sezonie „niskim” czyli w maju, drugiej połowie września czy październiku, rozpoczynają się już od ok. 500$ za miejsce w dwuosobowej kabinie wewnętrznej (bez okien). Ta cena dotyczy rejsów krótszych, zazwyczaj 7 lub 8-dniowych. W cenę wliczone są często trzy posiłki dziennie, wszystkie atrakcje na pokładzie (występy, tańce, rozrywka, siłownia, baseny, a nawet niekiedy ścianka wspinaczkowa czy boiska sportowe) i serwis bagażowy oraz kabinowy. Należy pamiętać, że zawsze dodatkowo zapłacimy za wycieczki fakultatywne w trakcie rejsu, wymagane napiwki (ok. 18$/dzień) czy nawet dostęp do internetu. Niezależnie od tego cena ta jest szalenie atrakcyjna. Dla porównania - półdniowa wycieczka na oglądanie niedźwiedzi w Parku Narodowym Katmai kosztuje prawie 1000$ od osoby. 

Cena "skacze" o kilkaset dolarów jeżeli zdecydujecie się na pokój „z widokiem” (czyli oknem), a podwoi się przy chęci dostępu do małego balkoniku. Apartament o większej powierzchni kosztować nas będzie kilkaset dodatkowych dolarów, w stosunku do pokoju z balkonem. 

Najtańsze z rejsów długich, 11 czy 14-dniowych, kosztować Was będzie min. 1100$ w sezonie niskim za pokój bez okna. Jeżeli statek pasażerski zaliczany jest do tych z gatunku luksusowych, musicie liczyć się z wydatkiem rzędu od 2000 do 3000$. 

Ceny w sezonie letnim są zazwyczaj dwukrotnie, a czasami trzykrotnie wyższe w stosunku do miesięcy "poza sezonem".

Gdzie wykupić rejs na Alaskę?

Na polskim rynku, jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne firmy oferujące szeroki wybór rejsów statkami pasażerskimi po całym świecie, w tym na Alaskę. Niceland nie zajmuje się rezerwacjami rejsów na Alaskę. Organizujemy jednak zwiedzanie lądowe, odbierając Was z pokładu Waszego statku. 

Skąd rozpoczyna się rejs na Alaskę?

Oferta organizatorów z roku na rok rozszerza się, ale podstawowe rejsy na Alaskę rozpoczynają się z Vancouver lub z Seattle. Niezależnie od miejsca, do punktów startowych pasażer musi oczywiście dotrzeć samodzielnie. 

Atrakcje podczas rejsu na Alaskę.

Dużo zależy od długości i dokładnej trasy wybranego rejsu. Nie ulega jednak wątpliwości, że na pasażerów statków czeka mnóstwo przepięknych widoków, bo po prostu cała Alaska jest ich pełna.

Większość statków zatrzyma się w takich miejscowościach jak Skagway, Ketchikan, Juneau czy Sitka, które skrywają w sobie dużo historii i ciekawostek. Niestety kilka godzin w każdym z nich, raczej nie wystarczy do ich spokojnej eksploracji.

Rejsy pasażerskie na Alaskę to niewątpliwie świetna okazja do oglądania imponujących lodowców, szczytów górskich, a nawet zwierząt morskich i lądowych. Przy odrobinie szczęścia i wytrwałości w obserwacji, istnieje szansa, że podczas rejsu na Alaskę wypatrzycie wieloryba, a może nawet niedźwiedzia, ze zdziwieniem przypatrującemu się Wam z lądu. Obowiązkowo zabierzcie ze sobą lornetkę.

Podczas rejsu na Alaskę macie możliwość wykupienia dodatkowych wycieczek fakultatywnych, które pozwolą Wam z bliska doświadczyć lokalnych lodowców, gór, wodospadów czy zwierząt.

prom-na-alaske.jpg

Zdjęcie: niesamowite widoki towarzyszą pasażerom statków każdego dnia.

Gdzie kończy się rejs na Alaskę?

W zależności od ostatecznego wyboru, Wasza wycieczka statkiem na Alaskę skończy się w Seward lub w Whittier. Pamiętajcie, że duża część rejsów oferuje w cenie drogę powrotną na tej samej trasie, dlatego łatwo wrócić możecie do punktu startowego Waszej przygody. W takim przypadku Wasza wycieczka na Alaskę opiera się w całości na oglądaniu z pokładu statku i krótkich wizytach na lądzie podczas organizowanych dla pasażerów wycieczek fakultatywnych. 

Po rejsie, czyli zwiedzanie Alaski lądem.

Niceland zajmuje się pełną organizacją wycieczek zwiedzania Alaski. Po stworzeniu dla Was "Programy na Miarę" spotykamy się z Wami przed pokładem Waszego statku i rozpoczynamy lądowe zwiedzanie naszego stanu. 

Wycieczka objazdowa na Alaskę.

Każdy program wycieczki objazdowej na Alasce tworzymy specjalnie dla Was. Miejsca, które najczęściej odwiedzamy z naszymi grupami to Anchorage, Talkeetna, Portage, Whittier, Park Narodowy Denali, Park Narodowy Wrangla – Świętego Eliasza, Fairbanks, North Pole, Valdez, Cooper Landing czy Homer. Atrakcje są praktycznie nieograniczone i zależą wyłącznie od Waszych preferencji. Dostępne są górskie wędrówki na każdym poziomie, przeloty widokowe z lądowaniem na lodowcu, oglądanie niedźwiedzi grizzly z lokalnym przewodnikiem, połów halibuta czy łososia, testowanie miejscowej kuchni, spotkania z mieszkańcami czy wizyty w alaskańskich wioskach. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni, marzeń oraz budżetu.