Alaska Atrakcje

Park Narodowy Denali - informacje, porady, zdjęcia (2020)

Damian H.

Park Narodowy Denali to legenda sama w sobie. Zlokalizowany około pięć godzin drogi samochodem z Anchorage park obejmuje prawie 25 000 kilometrów kwadratowych powierzchni, na których dumnie wznosi się najwyższa góra nie tylko Alaski, ale i całej Ameryki Północnej - Denali. To miejsce, którego nie może zabraknąć podczas żadnej wycieczki na Alaskę, i któremu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi.

Wgłąb tego niezwykłego parku wjechać można specjalnymi autokarami kursującymi tu w okresie letnim.

W "COVID'owskim" roku 2020 mieliśmy wyjątkową okazję wjechać do Denali na nieco innych zasadach. Zapraszam wgłąb Parku Narodowego Denali.

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Podstawowe informacje: Park Narodowy Denali.

  • Rok założenia parku: 1917
  • Lokalizacja: Interior na Alasce
  • Powierzchnia: ok. 25 000 km2
  • Główne atrakcje: tajga i tundra, zwierzęta, lodowce, góra Denali 
  • Ilość odwiedzających rocznie: ok. 600 tys. 
  • Wstęp: 15$ (2020)
  • Zwiedzanie: wędrówki backcountry oraz parkowe autokary
  • Strona internetowa: Denali National Park Website
denali-wycieczka-busem.jpg

Zdjęcie: Na trasie wgłąb parku czeka na Was kilka niesamowitych odcinków (sierpień 2020)

Lokalizacja Parku Narodowego Denali. 

Park Narodowy Denali zlokalizowany jest pomiędzy Anchorage, a Fairbanks - dwoma największymi ośrodkami miejskimi Alaski. Dotrzeć do niego można samochodem drogą Parks Highway, samolotem na lotnisko McKinley National Park, a także pociągiem przy użyciu Kolei Alaska o nazwie Denali Star. 

Droga wgłąb Parku Narodowego Denali.

Wgłąb Denali National Park prowadzi 146-o kilometrowa droga poprowadzona w przepięknych okolicznościach przyrody. Trasa odbija z drogi Parks Highway, łączącej Anchorage z Fairbanks, i prowadzi aż do rejonu Kantishna, gdzie ponad sto lat temu odkryto pokłady złota. Dziś, na końcu drogi znajdziemy głównie tzw. „Lodges”, czyli wyjątkowe zakwaterowania, które ze względu na swoje położenie wyprzedają się z bardzo dużym wyprzedzeniem. 

Każdy odwiedzający Park Narodowy Denali musi pamiętać, że tylko pierwszych dwadzieścia pięć kilometrów dostępnych jest do zwiedzania własnym samochodem. Jest to równoznaczne długości jedynego odcinka asfaltowego w parku, z którym poradzi sobie każdy środek transportu (również kamper). Dalej, a zakładam, że właśnie po to się wybieracie się do Denali, pora na przesiadkę! 

renifer-alaska-wycieczka.jpg

Zdjęcie: Już na pierwszych kilometrach drogi pojawia się szansa do obserwacji zwierząt. 

Wjazd autokarem do Parku Denali.

Na terenie parku, poza pierwszymi kilometrami, poruszać się można tylko specjalnymi parkowymi autokarami. System ten wypracowany został na przestrzeni wielu lat i ma na celu ochronę miejscowej przyrody i zwierząt. Pomysł ten funkcjonuje bardzo dobrze i wszystko wskazuje, że tak pozostanie i w kolejnych latach. To również świetny sposób na wsparcie służb parków narodowych, którzy cały rok pracują nad tym aby turyści mogli w bezpieczny sposób odwiedzić Park Denali w okresie letnim. 

Przez kolejne doliny, wzniesienia, mosty, rzeki, lasy borealne, strome klify i tundrę przyjdzie Wam więc poruszać się parkowym autokarem prowadzonym przez doświadczonego kierowcę. Zapewniam Was, że przy Polychrome Pass będziecie za niego/nią dziękować!

Jeżeli zdecydujecie się na przejazd autokarami Natural History Tour (do 27-ej mili), Tundra Wilderness Tour (do 62-ej mili) lub Kantishna Experience Tour (do 92-ej mili!), to Waszej długiej trasie towarzyszyć Wam będą również przewodnicy i ich barwne opowieści. W dwóch ostatnich przypadkach trasa nie jest krótka, a może być również wyboista.

Niezależnie od tego, który przejazd wybierzecie, na wszystkich kursach istnieje zasada, że kierowca zatrzymuje się na obserwację zwierząt. Tak też rzeczywiście jest. Pamiętajcie jednak, że nie będziecie mieli możliwości opuszczenia autokaru ze względu na Wasze bezpieczeństwo.

park-denali-informacje.jpg

Zdjęcie: Niesamowite widoki z trasy w Parku Narodowym Denali.

Najdłuższa wycieczka prowadząca aż do Kantishna, trwać może około dwunastu godzin, a rozpoczyna się około godziny 7 rano. 

Aktualne ceny poszczególnych tras znajdziecie na oficjalnej stronie parkowej: Busy do Parku Narodowego Denali

Wizyta w Parku Narodowym Denali w 2020 roku.

Ze względu na brak normalnego ruchu turystycznego, Denali NP w roku 2020 otworzył się na mieszkańców Alaski, z których część, przez wiele lat, omijała park szerokim łukiem ze względu na zbyt dużą ilość odwiedzających. Z atrakcji nie mógł jednak skorzystać każdy. 

Limit samochodów był mocno ograniczony (około 15 dziennie), a wejściówki przyznawane były tylko na pięć weekendów sezonu letniego. Pozwolenie wydawano na podstawie szybkości zgłoszeń w systemie loteryjnym, co oznaczało, że każdego dnia meldowaliśmy się z Eli przed komputerami w oczekiwaniu na start systemu rezerwacyjnego.

Po kilku dniach niepowodzeń i zmianie taktyki, udało się wreszcie otrzymać upragnione pozwolenie. Mieliśmy pełną świadomość, że ta wyjątkowa okazja prawdopodobnie nie powtórzy się przez długi, długi czas. 

Po raz pierwszy mieliśmy więc okazję zwiedzać Park Denali w nieco innym tempie - z dowolną liczbą postojów i spokojną obserwacją zwierząt. 

denali-park-info.jpg

Zdjęcie: Widok z okolic Eielson, Park Narodowy Denali (sierpień 2020).

Zwierzęta w Parku Narodowym Denali

Dla wielu z Was to właśnie możliwość oglądania dzikich zwierząt w naturalnym środowisku może być powodem wizyty na Alasce. Park Narodowy Denali to niewątpliwie świetne miejsce do ich bezpiecznej obserwacji.

Zwierzęta, chociaż czasami pojawiają się na samej drodze, będą raczej spacerować w bezpiecznej odległości od autokaru, dlatego zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w odpowiedni teleobiektyw lub przynajmniej w lornetkę.

Jakie zwierzęta zobaczyć można w Parku Denali na Alasce?

Jak zawsze w przypadku przyrody, tak i w Parku Denali wiele zależy od Waszego szczęścia oraz spostrzegawczości grupy.

Nie miejcie wątpliwości - zwierzęta tam są - ale trzeba się przy tym trochę natrudzić. Pracownicy parku, już po pierwszych dziennych przejazdach, są świadomi w którym rejonie należy spodziewać się niedźwiedzi czy gdzie wędrują dziś karibu, ale każda dodatkowa para oczu jest zawsze na wagę złota. Podczas naszego ostatniego przejazdu udało nam się obserwować aż cztery niedźwiedzie brunatne, górskie kozy, liczne karibu oraz nasze ulubione susłogony arktyczne. 

niedźwiedzie-denali-park.JPG

Noclegi w Parku Narodowym Denali.

Podczas naszych wycieczek na Alaskę spędzamy zazwyczaj przynajmniej dwie nocy na obrzeżach parku Denali. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to minimum, które pozwoli Wam spokojnie wjechać wgłąb parku. 

Opcji zakwaterowań jest w okolicy całkiem sporo, ale pamiętajcie, że Denali NP w okresie letnim przeżywa spore oblężenie. Każdy turysta, zarówno ten przyjeżdżający do nas z Kanady, przylatujący samolotem czy przypływający promem, chce odwiedzić Park Narodowy Denali. Z tego powodu o swoje rezerwacje zadbajcie odpowiednio wcześniej (a najlepiej dużo wcześniej). Zawsze istnieje oczywiście szansa, że znajdziecie pojedyncze pokoje w ostatniej chwili, ale osobiście nie podejmowałbym takiego ryzyka, szczególnie jeśli chcecie spać w okolicach parku (co bardzo Wam polecam).

Największą bazą noclegową dysponuje, oddalona o kilkanaście kilometrów na północ od bram parkowych, miejscowość Healy. Zakwaterowania znajdziecie na popularnych portalach rezerwacyjnych oraz przeszukując internet nieco "głębiej". Mniejsze i funkcjonujące od lat pensjonaty w większości nie współpracują z gigantami systemów rezerwacyjnych (którzy zabraliby im sporą prowizję). To właśnie w takich miejscach spotkacie miejscowych ludzi i zamienicie kilka słów z właścicielem obiektu. Tego typu wspomnienia i rozmowy budują autentyczność podróży, dlatego przed przylotem na Alaskę odróbcie dobrze swoje zadanie domowe. 

Kawałeczek od wjazdu do parku znajduje się również strefa komercyjna Denali - miejsce, które za każdym razem skutecznie mnie odstrasza. W okresie letnim baner przysłania tutaj bilbord, a reklama na innej reklamie świeci się jaskrawymi kolorami. Pomimo tego, miejsce ma jedną, wielką zaletę - nie da się być bliżej wjazdu do Parku Narodowego Denali. Znajdziecie tutaj również luksusowe (i drogie ) hotele, a także liczne kawiarnie, restauracje, atrakcje (rafting, loty widokowe) oraz sklepy - spożywcze, z pamiątkami, a nawet z alkoholem. Takie małe "wesołe miasteczko".

Kempingi w Parku Narodowym Denali.

Dla miłośników spania pod namiotem otwiera się również możliwość noclegów w granicach samego Parku Narodowego Denali. Znajduje się tu aż 6 kempingów, o bardzo różnych rozmiarach i lokalizacjach - począwszy od wielkiego Riley Creek, aż po Wonder Lake, usytuowanego na samym końcu drogi i dostępny tylko dla namiotów. W okresie letnim pamiętajcie o rezerwacji z odpowiednim, dużym wyprzedzeniem. Ceny za miejsce kempingowe wahają się od 12-27 dolarów za noc w zależności od kempingu. 

Wszystkie informacje o kempingach znajdziecie tutaj: KEMPINGI W PARKU DENALI

Podczas spania pod namiotem zadbajcie też o swoje bezpieczeństwo. Kempingowanie na Alasce to zupełnie inna bajka niż w Europie czy nawet innych częściach USA. Główną różnicą (oprócz pogody) są oczywiście dzikie zwierzęta, które coraz częściej interesują się zapachem naszego jedzenia. Wasza żywność oraz wszystkie środki higieniczne (i wszystko co jakkolwiek pachnie!) musi być bezwzględnie przechowywana w niedźwiedzio-odpornych skrzynkach usytuowanych na kempingach lub w specjalnych kontenerach w odległości kilkuset metrów od Waszego namiotu. 

Przed decyzją o spaniu pod namiotem na Alasce bezwględnie zapoznajcie się ze wszystkimi zasadami.