Alaska Atrakcje

Park Narodowy Denali na Alasce - Przewodnik

Damian H.

Park Narodowy Denali to legenda sama w sobie. Zlokalizowany około pięć godzin drogi samochodem z Anchorage park obejmuje prawie 25 000 kilometrów kwadratowych powierzchni, na których dumnie wznosi się najwyższa góra nie tylko Alaski, ale i całej Ameryki Północnej - Denali. To miejsce, którego nie może zabraknąć podczas żadnej wycieczki na Alaskę, i któremu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi.

Wgłąb tego niezwykłego parku wjechać można specjalnymi autokarami kursującymi tu w okresie letnim.

W "COVID'owskim" roku 2020 mieliśmy wyjątkową okazję wjechać do Denali na nieco innych zasadach. Zapraszam wgłąb Parku Narodowego Denali.

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Park Narodowy Denali - podstawowe informacje:

  • Rok założenia parku: 1917
  • Lokalizacja: Interior na Alasce
  • Powierzchnia: ok. 25 000 km2
  • Główne atrakcje: tajga i tundra, zwierzęta, lodowce, góra Denali 
  • Ilość odwiedzających rocznie: ok. 600 tys. 
  • Wstęp: 15$ (2020)
  • Zwiedzanie: wędrówki backcountry oraz parkowe autokary
  • Strona internetowa: Denali National Park Website
denali-wycieczka-busem.jpg

Zdjęcie: Na trasie wgłąb parku czeka na Was kilka niesamowitych odcinków (sierpień 2020)

Lokalizacja Parku Narodowego Denali. 

Park Narodowy Denali zlokalizowany jest pomiędzy Anchorage, a Fairbanks - dwoma największymi ośrodkami miejskimi Alaski. Dotrzeć do niego można samochodem drogą Parks Highway, samolotem (na lotnisko McKinley National Park), a także pociągiem przy użyciu Kolei Alaska (Denali Star).

Droga wgłąb Parku Narodowego Denali (dawnego Parku Narodowego McKinley)

Wgłąb Denali National Park prowadzi 146-o kilometrowa droga wyznaczona w przepięknych okolicznościach przyrody. Trasa rozpoczyna się z głównej drogi Parks Highway (łączącej Anchorage z Fairbanks) i prowadzi aż do rejonu Kantishna, gdzie ponad sto lat temu odkryto pokłady złota. Dziś, na końcu drogi znajdziemy kilka niesamowitych zakwaterowań, które ze względu na swoją lokalizację wyprzedają się z dużym wyprzedzeniem (za niezłe pieniądze!).

Każda osoba odwiedzająca Park Narodowy Denali musi pamiętać, że tylko pierwszych dwadzieścia pięć kilometrów drogi dostępnych jest do przejazdu własnym samochodem. Jest to równoznaczne długości jedynego odcinka asfaltowego w parku, z którym poradzi sobie każdy środek transportu, również kamper. Dalej, a zakładam, że właśnie po to się wybieracie się do Denali, pora na przesiadkę! 

renifer-alaska-wycieczka.jpg

Zdjęcie: Już na pierwszych kilometrach drogi pojawia się szansa do obserwacji zwierząt. 

Wjazd autokarem do Parku Denali.

Na terenie parku, poza pierwszymi kilometrami, poruszać się można tylko specjalnymi parkowymi autokarami. System ten wypracowany został na przestrzeni wielu lat i ma na celu ochronę miejscowej przyrody i zwierząt. Pomysł ten funkcjonuje bardzo dobrze i wszystko wskazuje, że tak pozostanie i w kolejnych latach. To również świetny sposób na wsparcie służb parku narodowego, które pracują przez cały rok, aby turyści mogli w bezpieczny sposób odwiedzić Denali w okresie letnim. 

Przez kolejne doliny, wzniesienia, mosty, rzeki, lasy, strome klify i tundrę przyjdzie Wam więc poruszać się parkowym autokarem prowadzonym przez doświadczonego kierowcę. Zapewniam Was, że przy Polychrome Pass będziecie za niego/nią dziękować!

Jeżeli zdecydujecie się na przejazd autokarami Natural History Tour (do 27-ej mili), Tundra Wilderness Tour (do 62-ej mili) lub Kantishna Experience Tour (do 92-ej mili!) to Waszej trasie towarzyszyć będzie również przewodnik, który wprowadzi Was w historię parku oraz otaczającej Was przyrody. Trasa nie jest krótka, ale absolutnie warto w nią wyruszyć.

Niezależnie od tego, który przejazd wybierzecie, na wszystkich kursach istnieje niepisana zasada, że kierowca zatrzymuje się na obserwację zwierząt. Tak też rzeczywiście jest. Pamiętajcie jednak, że nie będziecie mieli możliwości opuszczenia autokaru ze względu na Wasze bezpieczeństwo.

park-denali-informacje.jpg

Zdjęcie: Niesamowite widoki z trasy w Parku Narodowym Denali.

Najdłuższa wycieczka prowadząca do Kantishna, trwać może nawet dwanaście godzin, a rozpoczyna się wczesnym porankiem, około 7 rano. Aktualne ceny poszczególnych tras znajdziecie na oficjalnej stronie parkowej - Busy do Parku Narodowego Denali

Wizyta w Parku Narodowym Denali w 2020 roku.

Ze względu na brak normalnego ruchu turystycznego, Denali otworzył się na mieszkańców Alaski, z których część przez lata omijała park ze względu na zbyt dużą ilość turystów. 

Limit samochodów był mocno ograniczony (około 15 dziennie), a wejściówki przyznawane były tylko na pięć weekendów sezonu letniego. Pozwolenie wydawano na podstawie szybkości zgłoszeń, co oznaczało, że każdego dnia meldowaliśmy się z Elizabeth przed komputerami w oczekiwaniu na start systemu rezerwacyjnego.

Po kilku dniach niepowodzeń i kolejnych zmianach taktyki, udało się wreszcie otrzymać upragnione bilety! Mieliśmy pełną świadomość, że ta wyjątkowa okazja prawdopodobnie nie powtórzy się przez długi, długi czas (jeśli w ogóle). 

Po raz pierwszy mieliśmy więc okazję zwiedzać Park Narodowy Denali w zupełnie innym tempie - z dowolną liczbą postojów, ze spokojną obserwacją zwierząt i bez żadnych turystów.

denali-park-info.jpg

Zdjęcie: Widok z okolic Eielson, Park Narodowy Denali (sierpień 2020).

Zwierzęta w Parku Narodowym Denali

Dla wielu to właśnie możliwość obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku jest powodem wizyty na Alasce. Park Narodowy Denali to świetne miejsce do tej aktywności. 

Zwierzęta, chociaż czasami pojawiają się na samej drodze, spacerują zazwyczaj w bezpiecznej odległości od autokaru, dlatego zdecydowanie warto zaopatrzyć się w odpowiedni teleobiektyw lub przynajmniej w dobrą lornetkę.

Sukces obserwacji zależy również od Waszego szczęścia oraz spostrzegawczości grupy, z którą podróżujecie. Nie miejcie jednak wątpliwości - zwierzęta tam są. Pracownicy parku, już po pierwszych przejazdach są świadomi, w którym rejonie należy spodziewać się niedźwiedzi czy gdzie wędrują dziś grupy karibu. Każda dodatkowa para oczu jest jednak zawsze na wagę złota, dlatego zachowajcie czujność.

Podczas naszego ostatniego przejazdu udało nam się obserwować aż cztery niedźwiedzie grizzly, górskie kozy, liczne karibu oraz nasze ulubione susłogony arktyczne. 

niedźwiedzie-denali-park.JPG

Noclegi w Parku Narodowym Denali.

Podczas naszych wycieczek na Alaskę spędzamy zazwyczaj przynajmniej dwie nocy na obrzeżach parku Denali. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to minimum, które pozwoli Wam spokojnie wjechać wgłąb parku. 

Opcji zakwaterowań jest w okolicy całkiem sporo, ale pamiętajcie, że Denali NP w okresie letnim przeżywa spore oblężenie. Każdy turysta, zarówno ten przyjeżdżający przez Kanadę, przylatujący samolotem czy przypływający promem, chce odwiedzić Park Narodowy Denali. Zadbajcie więc o rezerwacje odpowiednio wcześniej. Istnieje oczywiście szansa, że znajdziecie pojedyncze pokoje w ostatniej chwili, ale osobiście nie podejmowałbym takiego ryzyka, szczególnie jeśli chcecie spać w okolicy parku (co bardzo Wam polecam).

Największą bazą noclegową dysponuje miejscowość Healy, oddalone o kilkanaście kilometrów na północ od bram parkowych. Zakwaterowania znajdziecie na popularnych portalach rezerwacyjnych oraz przeszukując internet nieco "głębiej". Mniejsze i funkcjonujące od lat pensjonaty w większości nie współpracują z gigantami systemów rezerwacyjnych. To właśnie w takich miejscach spotkacie miejscowych i zamienicie kilka słów z właścicielem. Tego typu wspomnienia i rozmowy budują autentyczność podróży, dlatego przed przylotem na Alaskę odróbcie dobrze zadanie domowe. 

Tuż przy wjeździe do parku znajduje się również strefa Denali, miejsce, które za każdym razem skutecznie mnie odstrasza. W okresie letnim baner przysłania tutaj bilbord, a święcące reklamy biją po oczach. Miejsce ma jednak jedną, wielką zaletę - nie da się być bliżej wjazdu do Parku Narodowego Denali. Znajdziecie tutaj również luksusowy hotel, a także liczne kawiarnie, restauracje, atrakcje oraz sklepy (spożywcze, z pamiątkami, a nawet z alkoholem). 

Kempingi w Parku Narodowym Denali.

Dla miłośników spania pod namiotem otwiera się również możliwość noclegów w granicach samego Parku Narodowego Denali. Znajduje się tu aż 6 kempingów, o bardzo różnych rozmiarach i lokalizacjach - począwszy od wielkiego Riley Creek, aż po Wonder Lake, usytuowanego na samym końcu drogi i dostępnego tylko dla namiotów. Pamiętajcie o rezerwacji z odpowiednim, dużym wyprzedzeniem. Ceny za miejsce kempingowe wahają się od 12-27 dolarów za noc w zależności od kempingu. 

Wszystkie informacje o kempingach znajdziecie tutaj (ANG): KEMPINGI W PARKU DENALI

Bezpieczeństwo w Parku Narodowym Denali

Podczas spania pod namiotem zadbajcie też o swoje bezpieczeństwo. Kempingowanie na Alasce to zupełnie inna bajka niż w Europie czy w innych częściach USA.

Główną różnicą są oczywiście dzikie zwierzęta, które coraz częściej interesują się zapachem naszego jedzenia. Wasza żywność oraz wszystkie środki higieniczne musi być bezwzględnie przechowywana w niedźwiedzio-odpornych skrzynkach usytuowanych na kempingach lub w specjalnych kontenerach w odległości kilkuset metrów od Waszego namiotu. 

Zasad bezpiecznego podróżowania, wędrowania i kempingowania na Alasce jest znacznie więcej. Przed decyzją o spaniu pod namiotem na Alasce bezwględnie zapoznajcie się ze wszystkimi wytycznymi.