Alaska Ciekawostki

Ciekawostki ALASKA - 25 Zaskakujących Faktów o Alasce

Damian

Z Alaską wiąże się mnóstwo stereotypów, które swoje pochodzenie biorą często z programów telewizyjnych, opowieści blogerów czy relacji z krótkiej wizyty. Choć w części z nich jest oczywiście ziarno prawdy, to w sieci nie brakuje również informacji, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Dla zainteresowanych podróżą na Alaskę stworzyliśmy listę 25 Najciekawszych Informacji o Alasce, które zainspirują Cię do odwiedzin naszego stanu. 

Miłej lektury! 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Planujesz podróż na Alaskę? Jeżeli tak - zapraszamy do kontaktu. Organizujemy wycieczki prywatne dla kameralnych grup oraz wycieczki samodzielne typu Self-Drive po Alasce. Najlepsze rozwiązanie zaproponujemy znając ilość osób biorących udział w wycieczce, preferowane daty, marzenia do spełnienia podczas podróży oraz oczekiwania wobec standardu noclegów i samochodu. 

Ciekawostki o Alasce - Czy wiesz, że... ?

1. Flaga Alaski 

flaga alaski.JPG

Flagę Alaski zaprojektował trzynastoletni chłopiec! Benny Benson, uczeń pochodzący z Chignik na Alasce, wygrał niezwykły konkurs na nową flagę stanu, który zorganizowano w 1927 roku. Flaga została oficjalnie przyjęta wraz ze wstąpieniem Alaski do unii, w 1959 roku. 

2. Sport Stanowy 

psie zaprzegi na alasce.jpg

Sportem stanowym na Alasce są psie zaprzęgi! Wybór ten to ukłon w stronę dyscypliny sportu, która przez długi czas pełniła bardzo istotną rolę w miejscowym transporcie. Dziś wciąż mamy w stanie sporo maszerów, a Wielki Wyścig Iditarod jest tu bardzo popularny. 

3. Daleka Arktyka

Prawie jedna trzecia stanu Alaska leży ponad Kołem Podbiegunowym! Dotarcie na daleką północ nie jest może najprostsze, ale może być na pewno bardzo interesującym przeżyciem. Najpopularniejsze miasteczka na dalekiej północy to Utqiagvik (dawne Barrow), Kaktovik czy Prudhoe Bay, gdzie można dojechać drogą Dalton Highway. 

alaska-ciekawostki-góry.jpg

4. Utqiagvik (Barrow)

Miasteczko Utqiagvik to najbardziej wysunięta na północ miejscowość całego USA. Tuż nad Oceanem Arktycznym, bez drogi lądowej łączącej z resztą stanu, żyje dziś ponad cztery tysiące mieszkańców. 

5. Polarne dni i noce

Ponieważ spora część Alaski leży ponad Kołem Podbiegunowym na Alasce doświadcza się zjawiska dni i nocy polarnych. We wspomnianym Utqiagvik słońce nie zachodzi latem przez trzy miesiące, a zimą nie pojawia się ponad horyzontem przez ponad 60 dni! 

6. Stolica Zorzy Polarnej

zorza polarna na alasce.jpg

Fairbanks na Alasce to amerykańska stolica zorzy polarnej. Miejscowość znajduje się blisko Koła Podbiegunowego, a jej lokalizacja sprawia, że stosunkowo często doświadcza się tam "czystego", niezachmurzonego nieba. Do Fairbanks każdej zimy przylatują tysiące turystów w nadziei na obserwację magicznych świateł. 

7. Stolica Alaski

juneau stolica alaski.JPG

Stolicą Alaski nie jest Anchorage (największe miasto stanu), a Juneau, do którego nie prowadzą żadne drogi lądowe i jest to jedyna taka stolica w całych Stanach Zjednoczonych. Juneau to pięknie położona miejscowość w południowo-wschodniej części Alaski, którą odwiedza się podczas rejsów na Alaskę

8. Gigant

Alaska to największy stan całej Ameryki, nawet dwukrotnie większy od drugiego na liście Teksasu. Alaska jest ponad pięciokrotnie większa od całej Polski! 

9. Najwyższe góry Ameryki Północnej

szczyt denali alaska.jpg

Najwyższa góra całej Ameryki Północnej znajduje się właśnie na Alasce - Góra Denali wznosi się na 6190 m n.p.m.. Na Alasce wysokich gór nie brakuje - aż 17 z 20 najwyższych szczytów USA znajduje się właśnie tutaj. 

10. Mało nas, mało nas... 

W największym stanie Ameryki żyje zaskakująco mało ludzi. Na Alasce dom znajduje trochę ponad siedemset tysięcy ludzi, czyli nieco więcej niż w Łodzi. Przestrzeni tu nie brakuje. 

11. Lodowce 

Choć zmiany klimatu nie omijają Alaski to wciąż znajdziemy tutaj bogactwo lodowców. Szacuje się, że na Alasce znajduje się ich ponad sto tysięcy. 

ciekawostki-alaska-lodowce.jpg

12. Wulkany

Na Alasce znajduje się ponad sto wulkanów, które były aktywne na przestrzeni ostatnich dwóch milionów lat. Choć wulkany nie wybuchają tu na codzień, to zawsze jest to możliwe. 

13. Trzęsienia ziemi

Na Alasce trzęsienia ziemi to normalność choć nie odczuwa się oczywiście wszystkich z nich. Czuła aparatura odnotowuje wstrząsy średnio co piętnaście minut. Najtragiczniejsze trzęsienie ziemi na Alasce miało miejsce 27-ego marca 1964 roku i było drugim najsilniejszym trzęsieniem ziemi odnotowanym na świecie. 

14. Woda

Na Alasce znajduje się kilka tysięcy rzek i ponad trzy miliony jezior. To raj dla miłośników wędkarstwa czy kajaków. To także świetne środowisko dla komarów, które latem potrafią dać się we znaki. 

15. Niedźwiedzie na Alasce

Na Alasce obserwować można kilka gatunków niedźwiedzi - niedźwiedzie brunatne, niedźwiedzie czarne oraz niedźwiedzie polarne. Wśród niedźwiedzi brunatnych wyróżnić możemy niedźwiedzie żyjące na wybrzeżu, niedźwiedzie grizzly (żyjące w głębi lądu) oraz niedźwiedzie kodiackie (żyjące na archipelagu Kodiak). 

alaska-informacje-niedźwiedzie.jpg

16. Niedźwiedź kodiacki

Wspomniane niedźwiedzie kodiackie to podgatunek niedźwiedzia brunatnego, który odizolował się od swoich kuzynów podczas ostatniej epoki lodowcowej. Drapieżniki te to największe drapieżniki lądowe przypominające rozmiarem niedźwiedzie polarne. Ich waga często przekracza 600 kilogramów! 

17. Łosie na Alasce

Łoś blokujący rowerzystów na szlaku Powerline Pass w Anchorage.jpg

Łoś to jeden z symboli stanu Alaska. W okresie zimowym w samym Anchorage żyje ich nawet tysiąc, dlatego są nieodzownym elementem naszej codzienności. 

18. Rybołówstwo

Alaska odpowiada za ponad połowę komercyjnych połowów w całych Stanach Zjednoczonych. Rybołówstwo to wciąż bardzo silna gałąź gospodarki stanu, która ustępuje tylko wydobyciu gazu i ropy. 

19. Prudhoe Bay i Ropa

Pola naftowe Prudhoe Bay to największe tego typu pola w całej Ameryce Północnej. Ropa z Prudhoe Bay transportowana jest Ropociągiem Trans-Alaska przez ponad 1200 kilometrów aż do portowego miasteczka Valdez.

20. Śnieg 

Przełęcz Thompson Pass uznawana jest za najbardziej śnieżne miejsce na Alasce. W 1955 roku w ciągu jednej doby spadło tam aż 160 centymetrów śniegu! Śniegu u nas zimą nie brakuje. 

21. Języki

Choć na Alasce dominuje oczywiście język angielski to można usłyszeć tu mnóstwo języków, także rdzennych. W samym Anchorage mieszkańcy posługują się ponad stoma różnymi językami. To bardzo kolorowa mieszanka. 

22. Anchorage

anchorage-alaska-wycieczka.jpg

Anchorage to największe miasto Alaski, w którym żyje ponad 40% populacji stanu. Miejscowość leży w bezpośrednim otoczeniu przepięknych gór Chugach, a także oceanu. Mieszkańcy Anchorage mają dostęp do dzikiej przyrody na wyciągnięcie ręki. 

23. Lato na Alasce

Jednym z powielanych mitów jest to, że na Alasce jest zawsze zimno. Lato na Alasce jest w rzeczywistości bardzo przyjemne, a temperatury regularnie przekraczają dwadzieścia stopni Celsjusza. Przeczytaj więcej o Pogodzie na Alasce

24. Zima na Alasce

wycieczka-na-alaske-zima.jpg

Zimy są mroźne i śnieżne, czyli takie jak powinny być w tej części świata. Na Alasce cieszymy się śniegiem przez przynajmniej 4-6 miesięcy w roku, a mieszkańcy bardzo chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Temperatury na południu stanu nie są dramatycznie niskie i utrzymują się zazwyczaj w okolicy minus dziesięciu stopni. 

25. Ostatnia Granica

Alaska, ze względu na swoją lokalizację, ma przydomek "Last Frontier" - Ostatnia Granica