Valdez, Alaska - Perła nad głębokim fiordem
Ciężko o bardziej spektakularną lokalizację niż ta, gdzie znajduje się Valdez. Miasteczko otulone jest wysokimi szczytami górskimi, imponującymi lodowcami, lasem deszczowym oraz wodami tętniącego życiem fiordu Zatoki Księcia Williama. To właśnie walory przyrodnicze w połączeniu z przyjazną, niewielką społecznością (ok. 4000 osób) oraz coraz szerszą ofertą atrakcji, sprawiają, że Valdez od kilku lat przeżywa swoją kolejną młodość. Nie jest już tylko ważnym portem w transporcie ropy naftowej, ale także istotnym przystankiem dla tysięcy odwiedzających.
Wszystkich planujących podróż na Alaskę zachęcamy do kontaktu w sprawie organizacji niezapomnianych, szytych na miarę wycieczek.
& Damian
Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.
Chwile grozy
Snując się (szczególnie poza sezonem letnim) po cichych uliczkach Valdez łatwo pomyśleć, że życie toczy się tu bez większych zmartwień. Valdez to jednak miasteczko ludzi o twardym charakterze, którzy niejednokrotnie na własnej skórze przekonali się o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą życie na Alasce.
Najtrudniejszy dzień w historii tej społeczności miał bez wątpienia miejsce 27-ego marca 1964 roku, gdy Alaskę nawiedziło katastrofalne trzęsienie ziemi. W jego wyniku życie straciło tu aż 32 mieszkańców, w tym dzieci, które akurat tego dnia przypatrywały się rozładunkowi w lokalnym porcie. Dramat miasteczka trwał znacznie dłużej. Zniszczenia okazały się tak poważne, że Valdez musiało zostać przeniesione do innej, oddalonej o 6 kilometrów lokalizacji. Całość tego procesu trwała trzy lata, a na koniec zdecydowano spalić pozostałości po trudnej przeszłości.
Drugim wyjątkowo trudnym momentem w historii Valdez był 24 marca 1989 roku, gdy tankowiec Exxon Valdez wpłynął na skały w Zatoce Księcia Williama, co doprowadziło do gigantycznego wycieku ropy naftowej. Straty jakie poniosła żyjąca z rybołówstwa społeczność były niezwykle bolesne, a szkody środowiskowe okazały się tak poważne, że nawet dziś nie możemy mówić o pełnym powrocie do normalności.
Społeczność Valdez nie poddaje się jednak łatwo. Choć część mieszkańców nadal pamięta trudne chwile, miasteczko w dużej mierze wciąż wierne jest przemysłowi rybnemu. W lokalnym porcie codziennie podglądać można obrabiających swoje zdobycze rybaków, a lokalne knajpy pękają w szwach od spragnionych świeżego halibuta turystów.
Valdez - Miasteczko na końcu drogi
Sporo osób odwiedzających Alaskę pomija Valdez, ponieważ znajduje się ono nieco na uboczu i aby się tam dostać, trzeba się trochę napracować. Valdez położone jest około 5,5 godziny jazdy samochodem z Anchorage lub około 6,5 godziny od Fairbanks. Obie trasy są bardzo spektakularne, ale należy się na nich spodziewać także letnich robót drogowych, przez co i tak męcząca już trasa może się jeszcze wydłużyć.
Nasze doświadczenie wskazuje, że osoby dysponujące dwoma tygodnia (lub więcej) urlopu do spędzenia na Alasce powinny uwzględnić Valdez w swoich planach. Ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na tak długie zwiedzanie muszą zastanowić się, czy Valdez jest na pewno priorytetem.
Samo dotarcie do miasteczka gwarantuje niezwykłe przeżycia. Charakterystycznym punktem na trasie do Valdez jest przełęcz Thompsona, znana jako jedno z najbardziej śnieżnych miejsc na całej Alasce. Osoby odwiedzające Valdez na początku lata powinny spodziewać się w tym rejonie zalegającego śniegu, chociaż nie powinno mieć to większego wpływu na warunki drogowe. Z przełęczy jest już - dosłownie i w przenośni - tylko z górki. Zbliżając się do poziomu oceanu nasze oczy mogą cieszyć się urokami kanionu Keystone, którego ściany dekorują zapierające dech w piersiach wodospady.
Do Valdez dotrzeć można także za pomocą promu z miasteczka Whittier. Aby skorzystać z tego rozwiązania należy zapoznać się z rozkładem jazdy, ponieważ promy te nie kursują codziennie. Ze względu na problemy z finansowaniem oraz brakami w pracownikach promy te bywają dość trudne przy planowaniu podróży po Alasce. Należy też pamiętać, że system ten stworzony jest przede wszystkim do transportu mieszkańców Alaski i nie są to w żaden sposób rejsy turystyczne.
W Valdez coraz większych problemem jest bardzo ograniczona baza noclegowa. W miasteczku znajduje się tylko kilka mniejszych hoteli, z których zaledwie dwa spełniają akceptowalne warunki do wypoczynku. Fakt, że z roku na rok do Valdez przypływa coraz więcej statków pasażerskich sprawia, że o pokoje zadbać tu trzeba z bardzo, bardzo dużym wyprzedzeniem. W okolicy miasteczka znajduje się też kilka mniejszych ośrodków (pensjonaty, domki), ale te niejednokrotnie znikają z portali rezerwacyjnych jeszcze szybciej niż hotele.
Takie zainteresowanie przekłada się też na niesutannie rozsnące ceny wszystkich usług turystycznych.
Ciągle pada
Valdez to jedno z najbardziej mokrych punktów na mapie tej części stanu Alaska. Deszcz oraz częste mgły nadają miasteczku niezwykły, nieco magiczny, charakter, w którym - przy odpowiednim nastawieniu - można się zakochać. Aby w pełni skorzystać z uroków okolicy warto zabrać ze sobą sprawdzoną odzież przeciwdeszczową i nie zmieniać planów związanych z wizytą tylko dlatego, że pada deszcz. Biorąc pod uwagę naszych gości z Polski, średnio tylko jedna grupa na dziesięć, miała okazję spędzić w Valdez dzień bez deszczu, a pomimo tego każdy wspominał te miejsce jako specjalne. Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda - jest tylko kiepska odzież i nieodpowiednie nastawienie!
Atrakcje Valdez na Alasce
Oferta turystyczna w Valdez rozszerza się z roku na rok, dlatego dziś każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nasi goście najczęściej decydują się na rejsy widokowe po zatoce, spływy kajakowe po jeziorze lodowcowym czy połowy halibuta pod okiem lokalnego przewodnika.
Ci, którzy niekoniecznie chcą korzystać ze zorganizowanych wycieczek w Valdez, nie powinni się tu nudzić. Podczas naszych prywatnych wizyt w Valdez (a jest ich każdego lata sporo) swój czas wypełniamy głównie przejażdżkami rowerami, długimi spacerami nad oceanem oraz obserwacją zwierząt. Oto kilka najciekawszych miejsc oraz aktywności, których warto spróbować podczas wizyty w Valdez:
Lodowiec Worthington
Lodowiec Worthington jest jednym z bardziej ekscytujących przystanków podczas podróży samochodowej do Valdez. Lodowiec ten jest widoczny z samej drogi, a znajdujący się przy nim park stanowy sprawia, że można zaplanować przy nim dłuższy postój i spacer. Z płatnego parkingu poprowadzona jest utwardzona ścieżka do platformy widokowej.
Kanion Keystone
Kanion słynie z ogromnych ścian skalnych, licznych wodospadów, a także ze swojej interesującej historii. Najbardziej imponujące wodospady to Horsetail Falls i Bridal Veil Falls, które spływają kaskadami ze stromych krawędzi klifów. Przy każdym z nich znajduje się parking, skąd w bezpieczny sposób wykonać może upragnione zdjęcie. Przejeżdżając przez kanion warto też zwrócić uwagę na wydrążone w skale tunele, które stanowiły nieudaną próbę budowy linii kolejowej.
Rejs po Zatoce Księcia Williama
W Valdez wybrać się można także na jeden z kilku spektakularnych rejsów. Najpopularniejszym wśród naszych gości jest rejs do lodowca Columbia, drugiego co do wielkości lodowca pływowego w Ameryce Północnej. Podczas 6-godzinnej wycieczki goście mają okazję zachwycać się pięknymi krajobrazami, a także obserwować zwierzęta, w tym - przy odrobinie szczęścia - również wieloryby.
Port w Valdez
Życie miasteczka Valdez kręci się wokół portu. Znajduje się tu kilka świetnych food trucków i restauracji, w których warto spróbować świeżej ryby. W samym porcie warto przyjrzeć się też pracy lokalnych rybaków. W pobliżu znajduje się również przyjemna trasa spacerowa Dock Point Trail. Szlak ten oferuje piękny widok na zatokę portową oraz tereny podmokłe, będące dobrym miejscem do obserwacji zwierząt.
Zwierzęta w Valdez
Valdez to miasteczko, gdzie regularnie obserwować może zwierzęta Alaski. Miłośnicy fauny mają szansę zobaczyć tu między innymi lwy morskie, wydry, bieliki amerykańskie, foki, a także niedźwiedzie czarne i brunatne. Sukces obserwujących zależny jest oczywiście od wielu czynników, ale przy dozie determinacji i odrobiny szczęścia, szanse są wysokie.
Naszym ulubionym miejscem jest południowa strona fiordu. Znajdują się tam liczne zatoczki dla samochodów, z których korzystają przede wszystkim wędkarze oraz turyści. Po tej stronie fiordu zlokalizowana jest także wylęgarnia ryb. Obiekt ten może wypuścić nawet do 270 milionów łososi rocznie, co sprawia, że latem gromadzi się tu spora liczba zwierząt zainteresowanych łatwym posiłkiem.
Jeśli planujesz obserwować dzikie zwierzęta pamiętaj o przestrzeganiu wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz o zachowaniu odpowiedniej odległości. Nieodpowiednie zachowania odwiedzających mogą nieść za sobą poważne skutki dla lokalnej społeczności, a także dla zwierząt.
Kajaki po jeziorze lodowcowym
Spływ po jeziorze lodowcowym Valdez Glacier Lake to bez wątpienia wyjątkowe przeżycie. Jezioro wypełnione jest imponującymi górami lodowymi, które oderwały się od czoła lodowca. Do jeziora dość łatwo dojechać można wynajętym samochodem, a przy jego brzegu znajduje się bezpłatny parking (stan na rok 2023). Na ostatnim odcinku warto zwolnić, ponieważ trasa jest szutrowa.
Jezioro jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale należy tu zachować szczególną ostrożność, ponieważ góry lodowe są nieprzewidywalne. Ze względów bezpieczeństwa zachęcamy do udziału w spływie pod okiem lokalnego przewodnika.
Rowerem po Valdez
Valdez ma świetny system tras rowerowych rozciągający się od samego portu aż do południowej strony fiordu. Ze względu na spore odległości dobrym pomysłem jest zazwyczaj wynajęcie rowerów elektrycznych, które oferuje między innymi firma Valdez Stay and Play prowadzona przez naszą rodaczkę Magdalenę McCay. Wycieczki rowerowe po okolicy Valdez to nasza ulubiona forma spędzania wolnego czasu podczas każdej wizyty w miasteczku.
Old Valdez
Około 6,5 kilometra od dzisiejszej lokalizacji miasta znajdują się pozostałości Starego Valdez. Lokalne muzeum stworzyło nawet interaktywną aplikację, dzięki czemu po zeskanowaniu znajdujących się tu kodów QR bliżej poznać możemy historię budynków, które nie przetrwały trzęsienia ziemi w 1964 roku. Warto wybrać się tu na dłuższy spacer i zastanowić nad siłą natury i naszym miejscem na świecie. Podczas wędrówki należy mieć ze sobą sprej na niedźwiedzie, ponieważ drapieżniki te są częstymi gośćmi tej okolicy.
Wędrówki i spacery
Alaska to raj dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu i w Valdez nie jest inaczej. Jednym z najpopularniejszych szlaków w Valdez jest John Hunter Memorial Trail. Szlak ma długość prawie 4 mil i miejscami bywa dość strony, co w połączeniu z częstymi mokrymi warunkami może być dość wymagające. Szlak oferuje piękne widoki na port i miasteczko, urokliwe wodospady, odcinki poprowadzone w lesie, a na jego końcu znajduje się zapora wodna i jezioro Solomon. Ze względu na dużą aktywność niedźwiedzi na szlaku należy zachować szczególną ostrożność.