Najlepszy czas na wycieczkę na Alaskę
O pogodzie na Alasce krąży wiele legend. Niektóre z nich są oczywiście prawdziwe (tak, zimy są u nas mroźne), ale wiele okazuje się być zdecydowanie na wyrost. Pogoda nie jest tu taka straszna, tym bardziej, jeżeli wybieracie się tu tylko na urlop w okresie lata.
Dowiedzcie się jakiej pogody spodziewać się na Alasce i kiedy najlepiej wybrać się w swoją wymarzoną wycieczkę na Alaskę. Skorzystajcie ze spisu treści lub przeczytajcie artykuł w całości poniżej.
& Damian
Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.
Planujesz podróż na Alaskę? Jeżeli tak - zapraszamy do kontaktu. Organizujemy wycieczki prywatne dla kameralnych grup oraz wycieczki samodzielne typu Self-Drive po Alasce. Najlepsze rozwiązanie zaproponujemy znając ilość osób biorących udział w wycieczce, preferowane daty, marzenia do spełnienia podczas podróży oraz oczekiwania wobec standardu noclegów i samochodu.
Pamiętaj, że organizowane przez nas wycieczki Self-Drive na Alasce są zazwyczaj tańsze niż te, które turyści organizują samodzielnie. Jako lokalny agent mamy dostęp do znacznie lepszych stawek na samochody, noclegi i atrakcje niż turyści indywidualni. Dodatkowo otrzymasz od nas także wsparcie przedwyjazdowe, personalizowany program zwiedzania, mapkę do nawigacji samochodowej, pomoc na miejscu w sytuacji awaryjnej oraz pełny pakiet rezerwacji.
Kiedy jechać (lecieć) na Alaskę?
1. Pogoda na Alasce.
Alaska jest tak duża (pięciokrotnie większa od całej Polski), że różne regiony charakteryzuje zupełnie inny klimat. Temperatury drastycznie zmieniają się także w zależności od pory roku. Dla uproszczenia, w tekście skupimy się więc na obszarze Alaski południowo-centralnej, obejmującej Anchorage (z którego prawdopodobnie rozpoczniecie swoją podróż) oraz Półwysep Kenai, który koniecznie powinniście odwiedzić.
Na Alasce żartuje się, że cztery pory roku w naszym stanie to Zima, Czerwiec, Lipiec i Sierpień. Nie jest jednak wcale tak źle!
Wraz ze zmianami klimatu, sezon turystyczny w ostatnich latach delikatnie wydłuża się. Pierwsze promy pasażerskie dopływają na Alaskę już w maju, a kończą swój sezon dopiero w październiku. Prawda jest taka, że Alaska ma bardzo wiele do zaoferowania w ciągu całego roku i każdy czas jest dobry (i inny!) do jej odwiedzenia.
Pamiętajcie, że w ostatnich latach coraz częściej zdarzają się warunki pogodowe odbiegające od historycznej normy. W 2019 roku temperatura przez kilkanaście dni z rzędu zbliżała się do nawet 30 stopni przyczyniając się do licznych pożarów lasów, a z kolei w roku 2020 lato było zdecydowanie chłodniejsze i dość deszczowe.
2. Lato na Alasce.
To właśnie latem Alaska przeżywa swoje oblężenie. Nie ma się czemu dziwić. W tym okresie zwierzęta są najaktywniejsze, szlaki dostępne, a przyroda jest w pełnym rozkwicie. Tylko latem będziecie w stanie skorzystać z pełnej oferty atrakcji na miejscu, w tym z obserwacji wielorybów, wycieczek na oglądanie niedźwiedzi czy wjazdu wgłąb Parku Narodowego Denali. Sezon letni trwa na Alasce od czerwca do sierpnia i w tych trzech miesiącach należy również liczyć się z najwyższymi cenami wszystkich usług. Jeżeli planujecie odwiedziny latem postarajcie się zaplanować swoją podróż na Alaskę z dużym wyprzedzeniem.
W okresie letnim, w którym większości przyjdzie odwiedzić Alaskę, pogoda jest całkiem przyjemna. Temperatura latem waha się w granicach od 15-20 stopni Celsjusza, ale ze względu na prawie nie chowające się za horyzontem słońce, powinniście czuć się jeszcze cieplej.
Mieszkańcy regularnie chodzą latem w koszulkach z krótkim rękawkiem. Pamiętajcie jednak, że żyjąc w tym klimacie nieco inaczej postrzegamy pogodę, dlatego zabierzcie ze sobą również cieplejsze ubrania. Na chłodniejsze wieczory przyda się lekka puchówka, a w końcówce sierpnia także czapka zimowa. Zawsze należy mieć ze sobą dobrą kurtkę przeciwdeszczową.
Zdarzają się oczywiście lata ekstremalne. W 2019 roku temperatura przez kilkanaście dni z rzędu w lipcu zbliżała się lub osiągała 30 stopni. W roku 2020 z kolei, lato było znacznie chłodniejsze i bardziej deszczowe.
Zdjęcie: Początek lipca 2019. Szorty i krótkie rękawki przy lodowcu Byron.
3. Zima na Alasce.
Nie powinno być dla Was zaskoczeniem, że zima na Alasce potrafi być (i raczej jest!) bardzo zimna.
Zima jest już tuż za zakrętem, gdy w wyższych partiach gór pojawia się pierwszy śnieg. Od tego czasu mamy jeszcze kilka tygodni aby przygotować się na pierwsze opady, które przychodzą zazwyczaj wraz z listopadem.
Prawdziwego, poważnego śniegu na Alasce spodziewać należy się przede wszystkim od grudnia do marca. Jeżeli marzy Wam się prawdziwa zimowa wycieczka na Alaskę to bezpiecznym wyborem powinien być luty. Śniegu jest wtedy bardzo dużo, a w Anchorage odbywają się dodatkowo ciekawe festiwale, na czele z Fur Rondy. Przygotujecie się również na mrozy. Temperatura zimą na Alasce regularnie spada do -20 stopni Celsjusza. Nieco na północ od nas, w okolicach Denali czy Fairbanks, temperatura zimą często osiąga wartość -30 stopni.
Pomimo niskich temperatur, na Alasce dzieje się zimą całkiem dużo. Mieszkańcy stanu chętnie jeżdżą na biegówkach, rowerach na grubych oponach (Fat Bike), nartach zjazdowych, łyżwach czy oddają się wędrówkom w rakietach śnieżnych. Największe atrakcje Alaski zimą to obserwacja zorzy polarnej oraz jazda psimi zaprzęgami, które przyciągają do naszego stanu coraz więcej turystów.
Zdjęcie: Pomimo niskich temperatur Alaska zimą może być świetnym pomysłem.
4. Wiosna na Alasce.
Wiosna na Alasce jest krótka i czasami można ją przegapić. W kwietniu dni stają się już dłuższe, a śnieg znika z miast, zalegając jednak wciąż nas szlakach trekkingowych. W maju jest już znacznie cieplej, ale wciąż nie jest to najlepszy czas do aktywności w górach.
Jeżeli Waszym priorytetem nie są jednak wędrówki, to maj, a szczególnie druga połowa, może być ciekawym wyborem. Temperatury oscylują wtedy w granicach 10-15 stopni, ceny zakwaterowania i atrakcji wciąż nie są najwyższe, a i turystów jest znacznie mniej niż w kolejnych miesiącach.
Maj charakteryzuje się także najniższą liczbą dni z opadami, co również warto mieć na uwadze przy planowaniu terminu wyjazdu na Alaskę.
Zdjęcie: Anchorage, największe miasto Alaski, w maju.
5. Jesień na Alasce.
Jeżeli wiosna na Alasce jest krótka, to jesień mija w oka mgnieniu. Jeśli jednak uda Wam się trafić na Alaskę w odpowiednim momencie, nie będziecie tego żałować. Alaska jesienią jest absolutnie przepiękna i na długo zapada w pamięć.
Jesień rozpoczyna się u nas we wrześniu (wraz z pierwszym śniegiem w wysokich górach) i przez kolejne dwa, trzy tygodnie Alaskę południowo-centralną zalewa fala przepięknych, złotych kolorów.
Temperatury jesienią na Alasce są już niższe, dlatego warto zabrać ze sobą cieplejsze ubrania. Nocną temperatura potrafi spaść nawet do 0 stopni. Dni są przy tym jednak wciąż przyjemne i sprzyjają aktywności.
Jesień jest dobrą okazją do obserwacji zorzy polarnej. Drogi w tym okresie są wciąż łatwo przejezdne, dlatego spokojnie dojedziecie do każdej lokalizacji na trasie. Problemem może okazać się jednak spora liczba dni z opadami, dlatego Aurora Borealis powinna być bonusem podczas zwiedzania, a nie wymogiem.
Zdjęcia: Alaskańska Złota Jesień. Druga połowa września 2020.
6. Najlepszy czas na podróż na Alaskę.
Klasyczny sezon na podróż na Alaskę rozpoczyna się z początkiem czerwca i trwa do końca sierpnia. Pogoda jest wtedy najstabilniejsza, całkiem przyjemna, a wszystkie atrakcje są dostępne dla turystów. Temperatury oscylują w granicach od 15-20 stopni Celsjusza.
Każdy okres jest na Alasce zupełnie inny, a co za tym idzie bardzo wyjątkowy i oferujący całkowicie inne doznania.
Pamiętajcie, że najlepszy czas na wycieczkę na Alaskę to ten, którym dysponujecie :)
7. Wybór.
Dla większości planujących wycieczkę na Alaskę, lato będzie oczywistym wyborem. Pamiętajcie, że okres ten oznacza zarówno wcześniejsze planowanie podróży, a także wyższe koszty, dlatego warto zastanowić się co jest dla Was priorytetem podczas urlopu.
Jeżeli marzycie o wędrówkach to koniecznie skupcie się na lipcu i sierpniu, a jeżeli chcielibyście mieć szansę na zobaczenie zorzy polarnej to do wyboru pozostają Wam miesiące jesienne oraz zimowe. Ci, którzy planują obserwację niedźwiedzi brunatnych w Brooks Falls powinni rozważyć przede wszystkim wizytę w lipcu lub wrześniu (planować należy nawet na dwa sezony do przodu), a dla miłośników wielorybów najlepsze będzie wczesne lato. Wędkarze skorzystać mogą z uroków naszych rzek przez cały okres letni, ale należy odpowiednio dopasować swój program w różnych miesiącach. Aby skorzystać z prawdziwej zimy najlepszym wyborem będzie luty oraz początek marca.
Zdjęcie: Zorza polarna w okolicy Fairbanks. Koniec września 2020.