Kalifornia

15 Najlepszych Ciekawostek o Kalifornii

Damian

Kalifornia to niewątpliwie jedna z tych destynacji na mapie Stanów Zjednoczonych, o której marzy wielu podróżników. I zupełnie się temu nie dziwię! W Kalifornii znajdziecie między innymi słynne metropolie na czele z San Francisco czy Los Angeles; wspaniałą i zróżnicowaną przyrodę, fantastyczne plaży i bardzo przyjemną pogodę. Trudno się tam nudzić, a stan spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych turystów. 

Kalifornia wciąż skrywa jednak dużo tajemnic, dlatego warto poznać ją nieco lepiej zanim wyruszysz w swoją wymarzoną podróż do USA. W tym tekście znajdziesz najciekawsze informacje na temat stanu Kalifornia. Miłej lektury! 

Cały artykuł znajdziesz poniżej. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Najciekawsze informacje o stanie Kalifornia w USA. 

1. Kalifornia jest większa niż myślisz! 

Kalifornia to trzeci największy stan USA, o czym zdecydowanie warto pamiętać przy planowaniu wycieczki do Stanów Zjednoczonych. Większa jest tylko nasza Alaska oraz Teksas. Stan Kalifornia ma powierzchnię większą od całej Polski, dlatego koniecznie weź to pod uwagę tworząc swój własny program zwiedzania Ameryki. W Kalifornii na prawdę jest co oglądać! 

2. Już nie taki "niedźwiedzi stan". 

Początkowo Kalifornię nazywano „The Grizzly Bear State” - "Stan Niedźwiedzi Grizzly", co zauważyć można wciąż na stanowej fladze. Niestety, wraz ze wzrostem liczby mieszkańców niedźwiedzie wyginęły, a oficjalnie kalifornijski niedźwiedź grizzly uznany jest za gatunek wymarły już od 1922 roku. Dziś Kalifornię nazywa się „Golden State”, nawiązując do gorączek złota, które miały tam miejsce od połowy XIX wieku.  

flaga-kalifornia.jpg

3. Rekordzista Parków Narodowych.

Kalifornijska przyroda absolutnie zachwyca. Nic więc dziwnego, że Kalifornia ma najwięcej Parków Narodowych w całym USA. Jest ich aż 9 i wszystkie z nich są niezwykle piękne i bardzo (ale to bardzo!) zróżnicowane. Kojarzysz pewnie Park Yosemite czy Dolinę Śmierci, ale czy znasz pozostałe?

Przeczytaj więcej o Parkach Narodowych Kalifornii i USA.

yosemite kalifornia wycieczka.jpg

4. Wysokie szczyty.

Kalifornia to nie tylko słynne metropolie, piękne wybrzeże i świetne winiarnie, ale również imponujące góry! Na terenie Parku Narodowego Sekwoi, w Górach Sierra Nevada znajduje się Mount Whitney, która wznosi się na 4421 m n.p.m. Whitney to najwyższy szczyt nie tylko Kalifornii, ale także całego Lower 48 - 48 stanów na południe od Alaski

mount-whitney-kalifornia.jpg

5. Nisko, niżej, najniżej! 

Z gór przenosimy się na niziny! I to jakie! W Kalifornii znajduje się miejsce położone aż 86 metrów poniżej poziomu morza i jest to najniższy punkt w całej Ameryki Północnej. Będąc w okolicach Doliny Śmierci koniecznie musicie tam zajrzeć - miejsce nazywa się Badwater i co ciekawe, znajduje się tylko niecałe sto pięćdziesiąt kilometrów od wspomnianej wcześniej góry Whitney.

badwater-dolina-smierci.jpg

6. Drzewa Olbrzymy.

Kolejne rekordy dla Kalifornii! W stanie Kalifornia rośnie największe znane drzewo na całym świecie - nazywa się General Sherman i znajduje się na terenie Parku Narodowego Sekwoi.  Drzewo ma 84 metry wysokości, średnicę pnia około 8 metrów i średnicy korony ponad 30 metrów! To jedno drzewo ma więcej masy niejeden lasek! Drzewo ma około 2200 lat. 

Oprócz tego w Parku Narodowym Redwood w Kalifornii znajduje się również najwyższe drzewo świata, które nazwano Hyperion i które mierzy ponad 115 metrów!  

7. Tłumy.

Jeden na dziewięciu rezydentów Stanów Zjednoczonych mieszka właśnie w Kalifornii. Z tego powodu jest to najbardziej zaludniony stan w całym USA. Kalifornia to wspaniałe miejsce żeby przyjrzeć się dynamice życia w Ameryce, choć trzeba pamiętać, że ludzie na zachodnim wybrzeżu USA różnią się od tych z południa czy wschodu kraju pod wieloma względami. 

8. Oszałamiające wybrzeże. 

Wystarczy spojrzeć na mapę USA, aby zauważyć, że Kalifornia ma spory kawałek wybrzeża. To niesamowity obszar, który ciągnie się przez ponad 1500 kilometrów! Od Zatoki San Francisco aż po San Diego zachwycać się można przepięknym oceanem oraz widokami, a przy odrobinie szczęścia także zwierzętami morskimi. Koniecznie wybierzcie się na przejażdżkę po kalifornijskim wybrzeżu - to jedna z najlepszych atrakcji Kalifornii

wybrzeże-kalifornia.jpg

9. Trzymaj się! 

Każdego roku w Kalifornii odnotowuje się ponad 100 tysięcy trzęsień ziemi. Nie martw się jednak, większość z nich jest bardzo słabych i zupełnie nieodczuwalnych przez mieszkańców. Zdarzają się jednak i poważne wstrząsy, a jeden z najgorszych miał miejsce w 1906 roku. Warto o tym zdarzeniu dowiedzieć się nieco więcej. 

10. Zadbaj o klimatyzację! 

Dolina Śmierci to legendarne miejsce na mapie stanu i całej Ameryki. To właśnie tutaj odnotowano najwyższą temperaturę na Ziemi, która wyniosła aż 56.7 °C. Zarejestrowano ją w lipcu 1913 roku.

11. Tu kręci się biznes! 

Kojarzy pewnie Dolinę Krzemową w Kalifornii? Nie tylko giganci technologiczni mają tam swoje siedziby. Kalifornia to amerykańska stolica wielu branż, o czym świadczy następujący fakt: gdyby Kalifornia była osobnym krajem, byłaby jedną z najsilniejszych gospodarek świata

12. Zaskakująca stolica.

Możliwe, że gdy myślisz o stolicy stanu Kalifornia to na myśl przychodzi Ci Los Angeles czy San Francisco. To jednak nie jest poprawna odpowiedź. Stolicą Kalifornii jest Sacramento, ukryte w głębi lądu miasto, liczące dziś prawie pół miliona mieszkańców. 

13. Prosto z Windowsa.

Legendarna tapeta Windowsa pochodzi właśnie z Kalifornii. Zdjęcie, które zapewne kojarzycie nazywa się Bliss i zostało wykonane w 1996 roku na północ od San Francisco. Jej fotograf - Pan O’Rear zdradził później w wywiadach, że sprzedaż tej fotki była najbardziej opłacalnym interesem w jego karierze. Microsoft i Gates mieli gest. 

14. Narodziny McDonald's.

Pierwsza restauracja McDonald's otworzyła się właśnie w stanie Kalifornia! Było to w roku 1940 i było ona zlokalizowana w San Bernardino. Założyli ją bracia - Richard i Maurice McDonald, którzy zapewne jeszcze nie myśleli nawet co przyniesie przyszłość. 

15. Raj dla miłośników wina. 

Jeżeli uwielbiasz wino to na pewno wiesz, że Kalifornia z nich słynie. To właśnie tam powstaje nawet 90% wina produkowanego w całym USA. Wycieczka do winiarni w Napa Valley czy Sonoma County to fantastyczna przygoda i wspaniałe doznania smakowe. 

sonoma-kalifornia.jpg

To jak, kiedy ruszamy do Kalifornii? 

Więcej informacji na temat wycieczek do Kalifornii oraz Stanów Zjednoczonych