Kalifornia Atrakcje

7 Największych Atrakcji Kalifornii

Damian H.

Jeżeli miałbym wskazać jedno miejsce - oczywiście poza Alaską - które najbardziej rozbudza we mnie emocje podczas podróżowania po USA, to jest to właśnie Kalifornia.

Kalifornia to najbardziej zróżnicowany ze wszystkim stanów Ameryki i świetne miejsce do rozpoczęcia Waszej amerykańskiej przygody. Odkryjecie tu tętniące życiem miasta, niesamowitą przyrodę, świetną kuchnię, najlepsze wina i jedne z najpiękniejszych tras drogowych w całym USA. 

  1. Napa Valley i Sonoma
  2. San Francisco i Most Golden Gate
  3. Więzienie Alcatraz
  4. Park Narodowy Yosemite
  5. Sekwoje Giganty
  6. Dolina Śmierci
  7. Big Sur

 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

7 Największych atrakcji Kalifornii:

1. Napa Valley i Sonoma

Jeżeli kochacie wino i wszystko co z nim związane, to oba miejsca muszą znaleźć się w Waszym programie wycieczki po Kalifornii. To właśnie Napa Valley było pierwszym miejscem, które miałem przyjemność odwiedzić w Kalifornii i chociaż daleko mi do specjalisty w dziedzinie win, szybko dałem się oczarować. Znajdziecie tutaj mnóstwo winiarni, zarówno tych bardziej skomercjalizowanych, jak i mniejszych, niezwykle urokliwych. W Napa spróbujecie nie tylko świetnych win, ale też poznacie ciekawych ludzi i skorzystacie z przyjemnej pogody. 

wycieczka-kalifornia-napa-valley.jpg

Damian i Eli z wizytą w Napa Valley, w winiarni Casa Nuestra.

Wskazówka: jeżeli cenicie sobie spokój i nie chcecie uczestniczyć w letnim szaleństwie, odwiedźcie Napa w okresie zimowym. My polecieliśmy do Kalifornii w lutym i natrafiliśmy na świetną pogodę. Mieliśmy także szansę poznać właścicieli winiarni, którzy w tym czasie mają znacznie więcej czasu wolnego. 

2. Most Golden Gate w San Francisco

Most Golden Gate jest niewątpliwie największym symbolem San Francisco. Miejcie przy tym na uwadze, że całe miasto jest niezwykle ciekawe, dlatego zdecydowanie zachęcam Was do spędzenia w San Francisco minimum dwóch pełnych dni (akcent na słowo "minimum"!).

Już sama lokalizacja miasta jest wyjątkowo atrakcyjna, dzięki czemu San Francisco może być również świetną bazą wypadową do zwiedzania sąsiadujących miasteczek i wspaniałych atrakcji przyrodniczych, na czele z Redwood State Park. W samym mieście, poza głównymi atrakcjami, koniecznie znajdźcie czas na zgubienie się wśród urokliwych uliczek. Dobrym miejscem jest dzielnica Haight-Ashbury, która w latach 60-tych ubiegłego wieku była centrum ruchu hippisowskiego. Poczujecie tu ducha Lata Miłości z 1967 i zobaczycie miejsca, które inspirowały takie gwiazdy jak Jimi Hendrix, Jennis Joplin czy Carlos Santana.

san-francisco-wycieczka-kalifornia.jpg

Legendarny most Golden Gate oglądać można w SF z wielu różnych perspektyw. 

3. Więzienie Alcatraz

Choć zlokalizowane nieopodal San Francisco, to Alcatraz zasługuje na swój własny podpunkt. Legendarne więzienie usytuowane jest na małej wyspie, do której dotrzeć można przy pomocy lokalnych statków wycieczkowych. Na miejscu czeka Was zwiedzanie zakamarków więzienia z audio-przewodnikiem. Na mnie miejsce zrobiło duże wrażenie i spędziliśmy tam cały dzień.

wiezienie-alcatraz.jpeg

Damian i Eli w więzieniu Alcatraz. 

To właśnie w tym, funkcjonującym w latach 1934 - 1963, więzieniu o zaostrzonych rygorze przebywał w swoim czasie legendarny amerykański gangster Al Capone, a miejsce było inspiracją dla kilku głośnych produkcji na czele z „Ucieczka z Alcatraz” (Clint Eastwood) czy „Twierdza” (Sean Connery, Nicolas Cage). 

wycieczka-alcatraz.jpeg

Więzienie Alcatraz - widok z pokładu statku wycieczkowego.

4. Park Narodowy Yosemite

Yosemite to cel podróży sam w sobie. Kilkugodzinna wizyta w tym miejscu, to zdaniem mieszkańców Kalifornii (i moim!), zupełnie nieporozumienie. Zaplanujcie w Yosemite przynajmniej dwa pełne dni. Nie pożałujecie.

Jeżeli kochacie wędrówki górskie, wspinaczkę, lasy czy po prostu lubicie godzinami wpatrywać się w przyrodę, Park Narodowy Yosemite będzie dla Was odpowiednim miejscem. 

park narodowy yosemite.jpg

Widoki w Parku Narodowym Yosemite nigdy nie zawodzą. 

5. Sekwoje Giganty

Na południe od Parku Yosemite znajduje się drugi najstarszy park narodowy Stanów Zjednoczonych - Park Narodowy Sekwoi. Ulokowany na zboczach gór Sierra Nevada park, to jedyne miejsce, gdzie naturalnie występują mamutowce olbrzymie - jedne z największych na świecie sekwoi. To również tutaj rośnie największe drzewo na świecie - General Sherman - które wznosi się na 84 metry i ma średnicę przekraczającą 8 metrów!

Wskazówka: Pamiętajcie również o innym niesamowitym miejscu na mapie Kalifornii - Parku Narodowym Redwood, gdzie znajdziecie jeszcze wyższe "kuzynki" sekwoi.

sekwoje-kalifornia.jpeg

Sekwoje w Kalifornii. 

6. Dolina Śmierci

Park Narodowy Doliny Śmierci (Death Valley National Park) to kolejne słynne miejsce na mapie nie tylko Kalifornii, ale całego USA. Położona na skraju stanu Kalifornia i Nevada dolina kryje wspaniałe trasy przejazdowe, zupełnie inne od reszty stanu. 

Świetny tekst na temat Doliny Śmierci poczynił nasz przyjaciel ze strony InterAmeryka, a artykuł przeczytacie TUTAJ

7. Big Sur

Uwielbiam jeździć po Kalifornii i wydaje mi się, że nie da się tym znudzić. Region Big Sur jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc dla miłośników oceanu, wiatru we włosach i przepięknej przyrody.

Przyjemna temperatura przez cały rok sprawia, że Big Sur to właściwie zawsze świetny pomysł na udaną wycieczkę. Ze względu na bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu i wiele lokalnych mikroklimatów Big Sur jest jednym z niewielu miejsc, gdzie oglądać można sekwoje rosnące nieopodal kaktusów

kalifornia-atrakcje.jpeg

Kalifornia skrywa wiele urokliwych, spokojnych plaż.