Parki Narodowe USA

Karnet Wstępu do Parków Narodowych USA - Annual Pass

Niceland

Parki Narodowe to jeden z głównych powodów do odwiedzin Stanów Zjednoczonych. Dziś, na terenie USA, znajduje się ponad sześćdziesiąt Parków Narodowych, a lista wciąż się wzbogaca. Podczas podróży do Ameryki zdecydowanie trzeba odwiedzić przynajmniej kilka z nich. 

Jeżeli planujesz wycieczkę po Parkach Narodowych USA to zakup karnetu Annual Pass niewątpliwie okaże się strzałem w dziesiątkę. Z tego wpisu dowiesz się między innymi: 

 • - co to jest Annual Pass, ile kosztuje, i jak korzystać z karnetu,
 • - co obejmuje oraz czego nie obejmuje karta Annual Pass, 
 • - czy oraz gdzie kupić karnet wstępu do Parków Narodowych USA. 
Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Annual Pass - co to jest? 

Annual Pass to karnet, który umożliwia wstęp do ponad 2000 parków na terenie całego USA. Pełna nazwa karnetu to America the Beautiful - The National Parks and Federal Recreational Lands Annual Pass. 

Karta umożliwia nieograniczony wstęp do wszystkich Parków Narodowych Ameryki oraz na Tereny Rekreacyjne (Recreation Sites & Area), które są zarządzane przez rząd amerykański. 

Jak długo ważna jest karta Annual Pass? 

Karta upoważnia do nieograniczonego wjazdu i wstępu na teren wszystkich Parków Narodowych USA przez jeden rok od momentu zakupu. Karta zakupiona 1-ego stycznia 2021 roku będzie aktywna do końca stycznia 2022 roku. Oznacza to, że w niektórych przypadkach karta jest ważna przez prawie 13 miesięcy. 

co to jest annual pass.jpg

Ile kosztuje Annual Pass i gdzie go kupić?

Karnet America the Beautiful Annual Pass kosztuje w 2021 roku 80$. 

Kartę można kupić zarówno w internecie, jak i na wjeździe do Parków Narodowych USA. Karnety Annual Pass dostępne są także w niektórych sklepach, np. w słynnej sieci REI

Najprostszą metodą jest zakup karty Annual Pass podczas wjazdu do pierwszego parku, który odwiedzisz. Karnet kupuje się po prostu w budce u strażnika. Można go zakupić zarówno kartą, jak i gotówką.  

Lista miejsc, gdzie można zakupić karnet Annual Pass

annual pass gdzie kupić.png

Karnet America The Beautiful Pass w roku 2021 - wygląd i koszt. 

Annual Pass - czy warto kupić? 

Zdecydowanie warto kupić kartę Annual Pass. Nawet jeśli planujesz samodzielną podróż po Parkach Narodowych Ameryki to koszt karnetu zwróci się już po wizytach w trzech Parkach Narodowych USA

Zakup karnetu to także cegiełka dołożona do przyszłości Parków Narodowych w Stanach Zjednoczonych. To dodatkowa wartość karty. 

Ilu właścicieli może mieć karnet do Parków USA? 

Każda karta Annual Pass ma na odwrocie miejsce na dwa podpisy, co oznacza, że dwie osoby mogą być jej właścicielami. Osoby te nie muszą być spokrewnione.

Przy wjeździe do parku, wraz z karnetem, należy ZAWSZE okazać dowód tożsamości, który będzie zgadzał się z jednym z podpisów na odwrocie karty. 

Oznacza to, że jeżeli w jednym roku wybierasz się do USA, a kilka miesięcy później do Ameryki lecą Twoi przyjaciele czy rodzina, to możecie taką kartę wykorzystać wspólnie. 

Powyższe informacje wskazują także, że kartę taką można odkupić jeśli na jej odwrocie widnieje tylko jeden podpis. Po wykorzystaniu dwóch podpisów nie można zmienić właściciela karty. 

Warto pamiętać, że opłata za kartę wstępu wykorzystywana do utrzymania tych niezwykłych miejsc i ułatwienia nam do nich dostępu. W moim odczuciu Annual Pass należy traktować jako cegiełkę wsparcia, która przy okazji pozwala także nam zaoszczędzić. 

karta wstepu parki usa.jpg

Ile osób może wjechać do parku przy użyciu Annual Pass?

Ta kwestia wydaje mi się błędnie wytłumaczona na kilku polskich stronach o podróżach do USA. Do odpowiedzi na to pytanie wykorzystałem oficjalne informacje United States Geological Survey i znajdziecie je TUTAJ:

 • Każdy karnet upoważnia właściciela oraz wszystkich pasażerów pojazdu (niekomercyjnego, czyli informacja ta nie dotyczy np. zorganizowanych wycieczek) w parkach, gdzie wstęp pobierany jest za pojazd
 • Karnet upoważnia do wstępu właściciela oraz trzy osoby dorosłe (liczba nie może przekraczać 4 osób) w parkach, gdzie wstęp liczony jest od osoby
 • Dzieci poniżej 16 roku życia korzystają z bezpłatnego wstępu do Parków Narodowych USA. 

Warto pamiętać, że choć w zdecydowanej większości Parków Narodowych USA płaci się za pojazd, to wciąż istnieją tu parki, gdzie opłatę uiszcza się od osoby - np. Park Narodowy Denali na Alasce

Karta Annual Pass: więcej niż 4 osoby w samochodzie. 

Zgodnie z oficjalną informacją: W parkach, gdzie opłata wstępu pobierana jest "za pojazd" karnet Annual Pass pokrywa wszystkich pasażerów pojazdu (niekomercyjnego). W parkach, w których opłata pobierana jest od osoby, zostanie pobrana opłata za każdą dodatkową osobę dorosłą powyżej czterech. 

Jakie parki obejmuje Annual Pass? 

Karta obejmuje łącznie ponad dwa tysiące parków na terenie Ameryki, w tym wszystkie Parki Narodowe USA. Kwestia pozostałych parków jest nieco skomplikowana, a ich lista zmienia się dość regularnie. Zgodnie z oficjalną stroną internetową:

"Karnet pokrywa opłaty wstępu we wszystkich Parkach Narodowych oraz w Państwowych Rezerwatach Przyrody (Wildlife Refuge), a także pokrywa podstawowe opłaty wstępu (ang. "day use fee" - opłata za dzienne korzystanie z parku) na terenie Lasów Państwowych (National Forests) [...]. Karnet pokrywa opłatę wstępu oraz opłatę za dzienne korzystanie z parków (ang. "day use fees") dla kierowcy i wszystkich pasażerów prywatnego pojazdu (dopisek: także z wypożyczalni) tam, gdzie opłata wstępu pobierana jest od pojazdu (lub pokrywa opłaty wstępu dla czterech osób dorosłych tam, gdzie opłata pobierana jest od osoby)."

Lista parków, które objęte są karnetem Annual Pass jest zbliżona do tej, gdzie można zakupić karnet i znajdziecie ją TUTAJ. Po otworzeniu listy wystarczy wyszukać interesujące nas parki. 

annual pass karnet.jpg

Annual Pass - jakich parków nie obejmuje? 

Karnet Annual Pass w większości przypadków NIE obejmuje wjazdu do parków stanowych w Stanach Zjednoczonych (State Park, State Forest). Annual Pass nie upoważnia także do wjazdu na tereny zarządzane przez Native Americans (rdzennych Amerykanów) - przykładami są miejsca takie jak Kanion Antylopy czy Monument Valley.  

Jeżeli planujecie wizyty w licznych parkach stanowych konkretnego stanu, warto pomyśleć o zakupie dodatkowego karnetu. Na Alasce karnet na użytkowanie wszystkich parków stanowych kosztuje 60$. 

Jakie opłaty pokrywa karnet do Parków Narodowych USA?

Należy pamiętać, że karnet Annual Pass pokrywa tylko opłatę wstępu do parków oraz pozwala na korzystanie z nich w ciągu dnia. Karta ta nie upoważnia do darmowego korzystania z kempingów, płatnych parkingów, atrakcji czy dodatkowych pozwoleń (np. na konkretną aktywność na terenie parku). 

Ile kosztują wstępy do Parków Narodowych USA? 

To zależy od konkretnego Parku Narodowego, ale koszt wstępu do najsłynniejszych z nich kształtują się tak (ceny na rok 2021): 

 • Park Narodowy Arches w Utah - 30$ za pojazd,
 • Park Narodowy Wielkiego Kanionu w Arizonie - 35$ za pojazd, 
 • Park Narodowy Yosemite w Kalifornii - 35$ za pojazd, 
 • Park Narodowy Yellowstone - 35$ za pojazd,
 • Park Narodowy Doliny Śmierci - 30$ za pojazd.  

Jak widać cena 80$ za karnet Annual Pass jest bardzo atrakcyjna, jeśli planujecie wizytę w więcej niż dwóch Parkach Narodowych USA. 

Więcej o Parkach Narodowych USA.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź nasz Blog o Parkach USA lub przeczytaj wpis Najpiękniejsze Parki Narodowe USA - Lista 21 Niesamowitych Parków w Ameryce

karta-parki-narodowe.jpg