Alaska

Juneau - Niesamowita Stolica Alaski

Damian H

Ku zaskoczeniu wielu, stolicą największego stanu Ameryki nie jest wcale największe miasto stanu (Anchorage) a Juneau - trzydziestotysięczne miasto położone w południowo-wschodniej części Alaski. Juneau jest dziś drugim najbardziej zaludnionym miastem stanu. Fairbanks, znajdujący się na trzeciej pozycji, ma bardzo zbliżoną populację. 

Dowiedzcie się dlaczego warto odwiedzić Juneau na Alasce

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Juneau - stolica Alaski 

Choć region, gdzie dziś leży Juneau od tysięcy lat zamieszkiwali rdzenni mieszkańcy Tlingit (Auke oraz Taku) to historia samego miasta sięga dopiero końca XIX wieku, gdy dotarli tam pierwsi poszukiwacze złota. Od tego czasu, czyli dokładniej od roku 1880, rozwój Juneau zachodził bardzo gwałtownie, a miasto na kilka dekad stało się bardzo ważnym i znanym ośrodkiem wydobycia złota oraz srebra. Dziś kopalnie nie odgrywają już tak dużej roli, a większość z nich została zamknięta i popadła w ruinę. Pomimo tego od 1906 roku Juneau jest stolicą Alaski, a kilka prób przeniesienia jej w okolice większych ośrodków nie przyniosły wciąż żadnych zmian. Juneau dzielnie się broni i pozostaje najważniejszym ośrodkiem ustawodawczym stanu Alaska. Juneau to także obowiązkowy przystanek na trasie promów pasażerskich przypływających na Alaskę, dlatego turystyka odgrywa w mieście niezwykle ważną rolę. 

juneau downtown alaska.jpeg

Juneau położone jest nadzwyczaj spektakularnie, u podnóża dwóch przepięknych gór Mount Juneau oraz Mount Roberts z jednej strony i nad wodami kanału Gastineau z drugiej. Taka lokalizacja sprawia, że Juneau nie ma żadnego połączenia drogowego z resztą Alaski, z Kanadą czy z USA. Dostać się tu można wyłącznie drogą morską lub samolotem. Fakt ten nadaje miastu wyjątkowy charakter. 

Spacerując uliczkami starej części Juneau ciężko oderwać wzrok od otaczających miasto gór. Ze stromych zboczy spływają wysokie wodospady, a świerki wydają się porastać każdy ich zakamarek. To jednak nie wszystko, bo zaraz za szczytami rozpoczyna się olbrzymie pole lodowe Juneau Icefield, jedno z największych tego typu pól w północnej części globu. Schodzące w dolinach lodowce to znak rozpoznawczy okolicy, a najsłynniejszy z nich Mendehall Glacier, każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów. Dodajmy do tego wszystkiego interesującą historię, bogactwo świata zwierząt i roślin, a także przemiłych mieszkańców i okaże się, że Juneau jest zdecydowanie warte Waszej uwagi. 

Capitol Building Juneau Alaska.jpeg

Kiedy odwiedzić Juneau?

Juneau najlepiej po raz pierwszy odwiedzić w okresie letnim (czerwiec - wrzesień). Temperatury są w tym okresie najprzyjemniejsze, dni są bardzo długie, a na szlakach można zachwycać się zwierzętami oraz bujną roślinnością. Pamiętajcie, że ta część stanu charakteryzuje się bardzo dużymi opadami deszczu, dlatego zawsze miejcie ze sobą dobrą kurtkę. Juneau można oczywiście odwiedzić także poza miesiącami letnimi, ale oferta turystyczna jest wtedy znacznie bardziej uboga. Do stolicy Alaski łatwo dolecicie o każdej porze roku z kilku portów lotniczych w USA (np. z Seattle czy Anchorage).

Jak dotrzeć do Juneau?

Jak już wspomniałem, do Juneau nie prowadzą żadne drogi lądowe, dlatego jedyną formą dotarcia do stolicy Alaski jest podróż samolotem lub promem. Największa liczba turystów dociera do Juneau na pokładzie wielkich promów pasażerskich i w tym czasie miasteczko zmienia się nie do poznania. Z tego powodu warto pomyśleć o rejsie w tzw. „shoulder season”, czyli poza środkiem lata. Pod koniec maja czy na początku września Alaska wciąż zachwyca, a mniejsza ilość turystów sprawia, że wizyta jest znacznie przyjemniejsza. Do Juneau dolecicie też samolotem z kilku lotnisk w USA, a także z większości lotnisk na Alasce. Lot z Anchorage do Juneau trwa około 90 minut. 

Juneau stolica Alaski.jpeg

Najważniejsze atrakcje Juneau - Co robić w stolicy Alaski?  

Powodów żeby odwiedzić Juneau jest bardzo dużo i zdecydowanie zachęcam Was aby spędzić w stolicy Alaski więcej niż tylko kilka godzin. W okresie letnim nie da się tu nudzić, szczególnie jeśli jesteście miłośnikami górskich wędrówek. W Juneau spokojnie można spędzić nawet tydzień, ale minimalnie warto zatrzymać się chociaż na dwie noce. Oto kilka atrakcji, które czekają na Was w stolicy stanu Alaska. 

Mendenhall Glacier 

Być w Juneau i nie pójść na spacer w kierunku lodowca Mendenhall to tak jakby odwiedzić Wałbrzych i nie zobaczyć Zamku Książ (tak, tak, jestem z Wałbrzycha). Mendenhall Glacier to jeden z najsłynniejszych lodowców Alaski, a także jeden z tych, do których dostęp jest wyjątkowo prosty. Po dotarciu na główny parking na odwiedzających czekają zarówno płaskie i krótkie ścieżki spacerowe, ale także bardziej ambitne podejścia z niesamowitymi widokami na lodowiec. Taka przyjemność będzie Was kosztować 5$ od osoby za wstęp na teren parku. Zdecydowanie warto zajrzeć do lokalnego centrum informacji, gdzie co kilkanaście minut prezentowany jest świetny film o zmianach zachodzących na lodowcu. Podczas spaceru nie zapomnijcie zabrać ze sobą spreju na niedźwiedzie, bo drapieżniki te często spotyka się w okolicach głównych szlaków

lodowiec Mendehall.jpeg

Wodospad Nugget Falls  

Ten kolejny cud przyrody zlokalizowany jest nieopodal lodowca Mendehall. Prowadzi do niego krótki szlak spacerowy pod nazwą Nugget Falls Trail. To jeden z najpiękniejszych wodospadów całej Alaski, a jego siła zawsze robi wrażenie. Dojście pod sam wodospad zajmie Wam około 30 minut w jedną stronę.

Nugget Falls wodospad Juneau Alaska.jpeg

Bogata historia rdzennych mieszkańców

W tej części stanu znajdziecie mnóstwo śladów bogatej kultury rdzennych mieszkańców Alaski południowo-wschodniej. Warto się nią zainteresować, bo historia Juneau to nie tylko opowieści o dzielnych górnikach, ale także trudne dzieje tych, którzy żyli na tych terenach od wieków. W Juneau znajdziecie kilka muzeów poświęconych rdzennym mieszkańcom Alaski, do których warto zajrzeć. W okolicy znajdziecie także kilka przepięknych totemów, które upamiętniają losy rdzennych mieszkańców. 

rdzenni mieszkańcy sztuka Alaska.jpeg
totem alaska Juneau.jpeg

Tereny po starej kopalni Treadwell 

Juneau ma bardzo bogatą historię związaną z wydobyciem, a spacer po opuszczonych terenach kopalni Treadwell to prawdziwa podróż do przeszłości. Ta kopalnia złota była zlokalizowana na wyspie Douglas, po drugiej stronie Juneau, i w swoim szczytowym momencie zatrudniała nawet dwa tysiące pracowników! Koniecznie wybierzcie się na wędrówkę po kryjących tajemnice lasach oraz po lokalnej plaży wciąż pełnej starych, zardzewiałych fragmentów sprzętu. Na wyznaczonych szlakach spacerowych też znajdziecie dużo tablic informacyjnych.

Treadwell-Juneau.jpg

Obserwacja wielorybów w Juneau na Alasce

Whale Watching to element obowiązkowy wizyty na Alasce południowo-wschodniej, a Juneau uchodzi za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji humbaków w całym stanie. W Juneau operuje kilkanaście mniejszych i większych firm zabierających turystów na obserwację tych przepięknych ssaków. Rejsy rozpoczynają się najczęściej z zatoki Auke Bay (ok. 20 minut drogi samochodem z centrum Juneau) i trwają zazwyczaj od dwóch do czterech godzin. Podczas naszego rejsu mieliśmy okazję obserwować kilka humbaków (w tym matkę z małym), lwy morskie, a także orki, które zbliżyły się do naszej łodzi praktycznie na wyciągnięcie ręki. 

humbaki juneau alaska.jpg
whale watching Juneau Alaska.jpg

Juneau Downtown - Stare Miasto 

Juneau jest w naszym odczuciu w ścisłej czołówce najpiękniejszych miejscowości całej Alaski. Co ciekawe, oprócz oczywistych walorów przyrodniczych, miasto wydaje nam się także bardzo fajnym miejscem do życia. Juneau ma bogatą scenę artystyczną, uniwersytet, ciekawe festiwale, mnóstwo szlaków, sporą społeczność, a także dostęp do najważniejszych usług (szpital, szkoły czy sklepy - w tym nawet Costo). Zdecydowanie warto przespacerować się niespiesznie uliczkami starego miasta. Możecie też zajrzeć między innymi do budynku władz stanu - Alaska State Capitol, odwiedzić jedno z kilku ciekawych muzeów, wybrać się na spacer z lokalnym przewodnikiem, spróbować ciastka w małej kawiarence czy świeżej ryby nieopodal portu czy wypić piwo w jednym z klimatycznych barów.

Niedźwiedzie brunatne na wyspie Admirality Island

Alaska kojarzy się z niedźwiedziami, a będąc w Juneau możecie wybrać się na ich bezpieczną obserwację. W stolicy Alaski operuje kilka firm, które zabierają turystów na wyspę Admirality Island, którą zamieszkuje aż ponad tysiąc pięćset niedźwiedzi brunatnych! Sezon na obserwację drapieżników trwa od pierwszej połowy lipca do końca sierpnia. Na wyspę dostaniecie się przy użyciu małych samolotów lub łodzi. Atrakcja nie należy do tanich, ale niezapomniane wrażenia są gwarantowane. 

Tracy Arm Fjord

Jeżeli kilkugodzinny Whale Watching to dla Was za mało, warto rozważyć dłuższy rejs do fiordu Tracy Arm oddalonego około 60 km na południe od Juneau. Podczas tej całodniowej wycieczki czekają na Was niezapomniane widoki, w tym spektakularne lodowce oraz masa zwierząt. 

Tongass National Forest

Alaska południowo-wschodnia słynie z przepięknych lasów deszczowych, które wchodzą w skład Tongass National Forest, największych lasów państwowych w całych Stanach Zjednoczonych. Będąc w Juneau powinniście wybrać się na dłuższy spacer na jeden z lokalnych szlaków. Pamiętajcie o spreju na niedźwiedzie! 

Do zobaczenia w Juneau!

Marzysz o odwiedzinach stolicy Alaski? Wybierasz się na rejs pasażerski na Alaskę? Masz pytania dotyczące Juneau? Zapraszam do kontaktu i do zobaczenia na Alasce!