Alaska Atrakcje

12 Najpiękniejszych Miejsc na ALASCE

Damian

Alaska to stan, którego powierzchnia jest aż pięciokrotnie większa od całej powierzchni Polski, dlatego przy planowaniu swojej pierwszej podróży można dostać zawrotu głowy. 

Aby ułatwić Wam nieco planowanie wyprawy, stworzyliśmy dla Was listę jednych z najpiękniejszych miejsc na Alasce. Większość ze wskazanych lokalizacji dostępna jest drogą lądową, dlatego stosunkowo prosto możecie zobaczyć je podczas Waszej podróży na Alaskę. Pozostałe lokalizacje wymagać będą od Was nieco większego budżetu oraz dodatkowej logistyki, ale jak możecie się domyśleć - zdecydowanie warto! 

Poniżej lista najpiękniejszych miejsc na Alasce!

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Najpiękniejsze miejsca na Alasce: 

 1. Park Narodowy Denali 
 2. Zatoka Zmartwychwstania
 3. Kennecott
 4. Girdwood
 5. Zatoka Kachemak
 6. Lodowiec Matanuska 
 7. Valdez 
 8. Juneau 
 9. Brooks Falls 
 10. Jezioro Kenai
 11. Ketchikan 

1. Park Narodowy Denali

Najsłynniejszy park narodowy Alaski oddalony jest tylko kilka godzin drogi samochodem z Anchorage (gdzie prawdopodobnie rozpoczniecie swoją przygodę). Miejsce absolutnie przepiękne i pomimo tego, że najwyższy szczyt Ameryki Północnej, Denali, z dużym prawdopodobieństwem schowa się gdzieś w chmurach, zdecydowanie musicie tu zajrzeć. W parku odwiedzający poruszają się specjalnymi autokarami ponad 90-milową trasą, podczas której istnieje wiele okazji do obserwacji dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi, łosi, wilków czy karibu. Widoki powalają z nóg i zostają z odwiedzającymi na zawsze. Więcej o biletach, trasach i możliwościach zwiedzania parku. 

denali-alaska-wycieczka.jpg

2. Zatoka Zmartwychwstania

Kolejne miejsce, w którym zawsze zapiera nam dech w piersiach, pomimo, że odwiedzamy je niezwykle regularnie. Niecałe trzy godziny drogi samochodem z Anchorage, znajdziecie popularne wśród turystów miasteczko Seward, położone właśnie nad Resurrection Bay - Zatoką Zmartwychwstania. W samym Seward bywa latem tłoczno, dlatego polecamy kilkunastominutową przejażdżkę do sąsiedniego Lowell Point i błogie leniuchowanie nad samym oceanem w otoczeniu wysokich gór. Będąc na miejscu koniecznie wyruszcie na organizowane tu rejsy na obserwację wielorybów lub wybierzcie się na kajaki z miejscowym przewodnikiem. 

alaska-wycieczki.jpeg

3. Kennecott

Jeżeli jest jedno miejsce na Alasce, które do dziś wywołuje w nas dreszczyk emocji to jest to niewątpliwie opuszczona kopalnia miedzi Kennecott w Parku Narodowym Wrangla - Św. Eliasza. Nie spotkacie tutaj tłumu turystów ani autokarów wycieczkowych, a prowadząca do celu droga McCarthy już sama w sobie jest świetną atrakcją. Wyobraźcie sobie - w głębi największego parku narodowego Stanów Zjednoczonych, w absolutnej głuszy, wśród niekończących się lasów, rwących rzek, wysokich gór i tuż nad olbrzymim jęzorem lodowca stoi ponad stuletni, opuszczony kompleks kopalni, który kryje tysiące niezwykłych historii. To trzeba sprawdzić na własnej skórze. 

kennecott-alaska-wyprawa.jpg

4. Girdwood

Girdwood to dla nas prosty wybór na krótki wypad i miejsce, w którym planujemy zamieszkać. To małe miasteczko z nieco hippisowskim klimatem usytuowane jest wśród strzelistych szczytów Gór Chugach, z których schodzą kolejne lodowce. Idealne miejsce na spacery po lokalnych lasach, testowanie świetnej kuchni i podziwianie widoków ze szczytu Alyeska, na który wjechać można kolejką. Uważajcie na niedźwiedzie (jak wszędzie na Alasce!), w Girdwood jest ich całkiem sporo. 

girdwood-alaska-wycieczka.JPG

5. Zatoka Kachemak

Kolejna przepiękna i dostępna dla każdego turysty zatoka na naszej liście. Docierając w okolice Homer koniecznie przespacerujcie się lokalnymi plażami i podziwiajcie zachwycające góry Parku Stanowego Kachemak Bay lub wynajmijcie taksówkę wodną i wyruszcie na trekking po wciąż dzikich, parkowych terenach. Sami uwielbiamy zaszyć się tu na kilka dni i obserwować zachody słońca, które nigdzie nie są tak piękne jak właśnie tutaj. 

atrakcje-alaska.jpg

6. Lodowiec Matanuska

Alaska ma ponad sto tysięcy lodowców, ale do zdecydowanej większości z nich zwykli śmiertelnicy nigdy nie dotrą. Jeżeli marzycie aby przyjrzeć się im z bliska to jedną z najlepszych okazji znajdziecie dwie i pół godziny drogi z Anchorage, na drodze Glenn Highway. Już sama trasa to nie lada gratka i zapewni Wam mnóstwo uniesień. Na miejscu wykupcie bilet wstępu i samodzielnie podejdźcie pod lodowiec lub skorzystajcie z usług przewodników, którzy zapewnią Wam sprzęt i zabiorą na niezapomnianą przygodę na lodowcu. 

lodowiec-alaska.jpg

7. Valdez 

Valdez to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek naszego stanu o wyjątkowo bogatej historii (od odkrywców złota, przez gorączkę miedzi, fatalne trzęsienie ziemi, gorączkę ropy aż po katastrofalny wyciek tankowca). Położone nad Zatoką Księcia Williama Valdez jest dziś domem dla czterech tysięcy mieszkańców, którzy cenią sobie swoje otoczenie. Valdez to kwintesencja Alaski - wysokie góry, ocean, wodospady, rzeki i dzikie zwierzęta są tu na wyciągnięcie ręki. 

valdez-alaska-wycieczka.JPG

8. Juneau

Juneau to stolica Alaski, do której nie prowadzi żadna droga dojazdowa (ku radości polityków!). Dostaniecie się tutaj podczas rejsu na Alaskę lub samolotem, do czego serdecznie Was zachęcamy. Alaska południowo-wschodnia kryje niezwykle ciekawe historie rdzennych mieszkańców i ich kontaktów z pierwszymi Rosjanami i Amerykanami. Na miejscu koniecznie wybierzcie się w stronę lodowca Mendenhall oraz wjedźcie kolejką na górę Robertsa, skąd rozpościera się niezapomniany widok na całą okolicę. 

juneau-alaska-wycieczka.jpg

9. Brooks Falls 

Kojarzycie ten obrazek - gruby niedźwiedź stoi na skraju krystalicznie czystego wodospadu, a tłuste łososie same wskakują mu do pyska? To właśnie Brooks Falls, legendarna lokalizacja ukryta w sercu Parku Narodowego Katmai. Nie da się tu niestety dojechać, dlatego jeżeli marzycie o zobaczeniu tego na własne oczy, to musicie zaakceptować dodatkowe koszty (jednodniowa wyprawa z Anchorage - ok. 800$) oraz działać ze sporym wyprzedzeniem, bo Brooks Falls jest bardzo popularne. Wycieczki odbywają się małymi samolotami z przesiadką i są przygodą, którą zapamiętacie na całe życie. 

Niedźwiedzie-Alaska-Brooks-Falls.jpgZdjęcie dzięki uprzejmości Lucjana Jakuczun.

10. Jezioro Kenai i Cooper Landing

Nad jezioro Kenai spokojnie dojedziecie natomiast samochodem. Chociaż wszystkie jeziora Alaski są piękne, to turkus Kenai jest tak soczysty, że przyciąga każde spojrzenie. Idealne miejsce na spokojne wędrówki, pływanie kajakiem czy po prostu odpoczynek nad brzegiem wody. Znajdzicie tu również urokliwe miasteczko Cooper Landing, które słynie z organizacji raftingu rzeką Kenai oraz wypraw na łowienie łososi, które tłumnie odwiedzają latem ten region. 

kenai-alaska-wedkarstwo.JPG

11. Ketchikan

Drugie miejsce na naszej liście z Alaski południowo-wschodniej. Ketchikan to kolejna destynacja, którą odwiedzą przede wszystkim uczestnicy rejsów promem. Znajdziecie tu największą na świecie kolekcję oryginalnych totemów, niekończące się lasy, zapierające dech w piersiach widoki i fascynującą historię rdzennej ludności Tlingit. Ketchikan to również brama do Inside Passage, morskiej drogi prowadzącej wśród najpiękniejszych terenów Alaski.

ketchikan-alaska.jpg

12. Talkeetna

Talkeetna ma specjalne miejsce w naszych sercach i mamy nadzieję, że również je pokochasz. Zaplanujcie tu spokojniejszy dzień i wybierzcie się na spacer urokliwych deptakiem miasteczka. Koniecznie spróbujcie też lokalnych przysmaków i najlepszego piwa w stanie. Warto zajrzeć też do fabryki syropu brzozowego i wybrać się na przelot widokowy z lądowaniem na lodowcu w obrębie Parku Narodowego Denali. Z Talkeetna, w pogodny dzień, rozpościera się również jeden z najlepszych widoków na najwyższy szczyt Ameryki Północnej, Denali.

alaska-talkeetna-wycieczka.jpg

Jeżeli marzycie o odwiedzinach Alaski zapraszamy do dołączenia do naszych wycieczek