Alaska Atrakcje

10 Powodów dla których MUSISZ zobaczyć ALASKĘ.

Damian H.

Powodów do odwiedzenia Alaski nie da się policzyć na palcach, ale żeby ułatwić Wam decyzję stworzyliśmy listę 10 niesamowitych atrakcji Alaski, które sprawią, że Wasza podróż będzie niezapomniana. Skorzystaj z poniższej listy lub przeczytaj cały artykuł poniżej.

  1. Majestatyczne Góry 
  2. Lodowce
  3. Niedźwiedzie
  4. Park Narodowy Denali
  5. Zorza Polarna na Alasce
  6. Wędkowanie 
  7. Łosie
  8. Miasteczka
  9. Wieloryby
  10. Historia
Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

TOP 10 Największych Atrakcji na Alasce.

1. Przepiękne GÓRY.

Już podczas lotu na Alaskę nie da się nie zauważyć, że krajobraz zdominowany jest tutaj przez góry. Sam fakt, że aż siedemnaście z dwudziestu najwyższych szczytów USA znajduje się właśnie na Alasce, daje dobry obraz tego dokąd się wybieracie.

Alaska to nie tylko najwyższa góra Ameryki Północnej - Denali, ale również przepiękne góry Parku Narodowego Kenai czy nieco trudniej dostępnego Parku Narodowego Wrangla-Świętego Eliasza.

Z samego Anchorage mamy widok na Góry Chugach, Pasmo Gór Alaska (Alaska Range), Góry Talkeetna oraz góry Parku Narodowego Lake Clark.

Jest się w co wpatrywać. 

Alaska jest rajem dla miłośników wędrówek, zarówno tych mniej, jak i bardziej zaawansowanych. Przed planowanie wędrówek warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i przeczytać RZETELNE relacje ze szlaków. Wędrówki na Alasce to zupełnie inna bajka niż europejskie szlaki - szlaki są często nieoznaczone, bez zasięgu telefonicznego i obarczone ryzykiem spotkania dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi.

DSC01960.jpg

Zdjęcie 1: Widoki na trasie w stronę Parku Narodowego Narodowego Wrangla-Św. Eliasza (czerwiec 2020)

2. Sto tysięcy LODOWCÓW Alaski.

Na Alasce znajdziemy około sto tysięcy lodowców, z czego ponad sześćset doczekała się własnego imienia. Imponujące, prawda?

Liczba ta oznacza, że około trzy procent naszego stanu pokryte jest lodowcami, a mówimy o obszarze aż pięciokrotnie większym od powierzchni Polski. Stan ten zmienia się niestety z roku na rok, ponieważ Alaska bardzo odczuwa zmiany klimatyczne. 

W odległości niecałych stu kilometrów od największego miasta Alaski – Anchorage - znajduje się aż kilkadziesiąt lodowców, a do kilku z nich mamy dość łatwy dostęp. Lokalni organizatorzy zapraszają odwiedzających na przepiękne widokowe rejsy po wodach Zatoki Księcia Williama, loty widokowe nad lodowcem Knik czy spacer po lodowcu Matanuska. Można również spróbować krótkiego rejsu po jeziorze Portage lub wybrać się na dłuższą wędrówkę do lodowca Raven z miejscowości Girdwood. Możliwości jest niezwykle wiele, a wybór należy do Was. 

DSC00365-2.jpg

Zdjęcie 2: Rejs do czoła lodowca Portage (czerwiec 2019).

3. Niedźwiedzie czarne, brunatne i polarne.

W okresie letnim, wielu miłośników przyrody z całego świata przybywa na Alaskę, aby na własne oczy zobaczyć objadające się tłustymi łososiami niedźwiedzie brunatne

Szacuje się, że stan zamieszkuje ponad 30 tysięcy niedźwiedzi brunatnych, co stanowi ponad połowę całej populacji gatunku w Ameryce Północnej. Liczba ta sprawia, że niewątpliwie jest to jedno z najlepszych na świecie miejsc do ich obserwacji. Zarówno z Anchorage, jak i kilku mniejszych miasteczek Alaski, organizowane są wyprawy na bezpieczne oglądanie tych zwierząt. 

Świetnym miejscem do ich bezpiecznego oglądania niedźwiedzi jest również słynny Park Narodowy Denali, gdzie specjalnymi autokarami wybrać się można wgłąb parku. 

Jeszcze więcej mamy na Alasce niedźwiedzi czarnych i to do spotkań właśnie z nimi dochodzi u nas najczęściej. Szacuje się, że na Alasce żyje nawet 100 tysięcy przedstawicieli tego gatunku. Nie bez powodu kilkukrotnie widziałem te niedźwiedzie nawet w okolicach centrum Anchorage. Bądźcie uważni! 

Na dalekiej północy Alaski można również obserwować niedźwiedzie polarne. Tego typu wycieczki są dość drogie, wymagają dużo wcześniejszego zaplanowania (minimum rok do przodu) i odpowiedniej logistyki. Niezależnie od tego, wrażenia są niezapomniane. 

DSC03373.jpg

Zdjęcie 3: Bezpieczna obserwacja niedźwiedzi nad rzeką Kenai (sierpień 2020).

4. Park Narodowy Denali.

To jedno z tych legendarnych miejsc na Alasce, o którym każdy przybywający do naszego stanu marzy. Pamiętajcie, że tylko 15 pierwszych mil parku otwartych jest dla ruchu samochodowego (ma to na celu utrzymanie odpowiedniej dzikości tych terenów), dlatego podczas swojej wycieczki na Alaskę musicie to wcześniej zaplanować.

Dalsze rejony Denali National Park da się odwiedzić tylko specjalnymi, parkowymi autobusami. Latem dojechać można aż do Kantishna, znajdującej się na 92-ej mili trasy. Podróż do ostatniego „przystanku” i z powrotem, zajmuje cały dzień, więc przygotujcie odpowiednie zapasy pożywienia i wody.

Na trasie istnieje duża szansa na obserwację wielu zwierząt Alaski, w tym niedźwiedzi brunatnych. Kierowcy autobusów zatrzymują się przy każdej tego typu okazji dając odwiedzającym szansę na oglądanie i zdjęcia. Ze względu na Wasze bezpieczeństwo nie będziecie jednak mieli możliwości wyjścia z autokaru, poza kilkoma wyznaczonymi przystankami.

W Parku Narodowym Denali wytyczonych jest niewiele szlaków trekingowych, natomiast istnieje możliwość jego eksploracji w stylu „backcountry” - na dziko. Aby wędrować przez park należy najpierw zarejestrować się w centrum informacji, zapoznać z wytycznymi bezpieczeństwa oraz odebrać pojemnik na żywność (Bear Resistant Container - zabezpieczenie przed niedźwiedziami). Wypada też mieć spore doświadczenie w tego typu wędrówkach i w kempingu wśród najdzikszej przyrody. Brak zasięgu telefonicznego, wszystko co potrzebne we własnym plecaku, mapa, dobre buty, kijki i kurtka przeciwdeszczowa. 

Więcej o Denali. 

DSC02379.jpg

Zdjęcie 4: Niesamowite widoki w Parku Narodowym Denali (sierpień 2020). 

5. Zorza Polarna - Aurora Borealis na Alasce

Jako Niceland, kilka pierwszych lat naszej działalności spędziliśmy na Islandii, która rozbudziła w nas miłość do kierunków północnych. Jednym z elementów, które zrobiły (i wciąż robią) na nas niesamowite wrażenie była oczywiście zorza polarna.

Organizując wycieczki zimowe na Islandię zdaliśmy sobie sprawę, że Aurora Borealis jest dla wielu osób marzeniem, którego spełnianie sprawia nam olbrzymią frajdę. Jako doświadczony organizator wiemy jednak, że zorza polarna zależna jest od zbyt wielu czynników, aby to właśnie na niej oprzeć atrakcyjną wycieczkę na Alaskę. Z tego powodu wszystkie nasze programy są bogate w inne atrakcje, tak aby pojawienie się na niebie zorzy było dodatkową wisienką na Waszym alaskańskim torcie.

Jeżeli marzycie o obserwacji zorzy to Wasza wycieczka na Alaskę powinna odbyć się w okresie od września do końca marca, a przynajmniej kilka dni spędzić należałoby w okolicach Interioru lub Koła Podbiegunowego. Fairbanks, drugi największy okręg na całej Alasce, uchodzi za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji tego zjawiska, a w otoczeniu miasta znajduje się kilkanaście świetnych, niezanieczyszczonych światłem, lokalizacji.

aurora-alaska.jpg

Zdjęcie 5: Zorza polarna na północ od Fairbanks na Alasce (wrzesień 2020).

6. Łosoś i halibut, czyli wędkarstwo na Alasce.

Alaska jest nie tylko rajem dla niedźwiedzi, które latem objadają się do oporu w lokalnych rzekach, ale także dla wędkarzy z całego świata. Miejsca takie jak Półwysep Kenai to legendarna lokalizacja na połowy łososi. Na lokalnych rzekach obserwować można tzw. "combat fishing", czyli walkę o pozycje na rzece od samego rana. Warto wstać odpowiednio wcześniej, wędkarze kochają Alaskę! 

Oprócz ryb rzecznych mamy na Alasce również świetne możliwości do wyruszenia na otwarte wody oceanu. Z Homer, określanego Światową Stolicą Halibuta, odbywają się wycieczki wędkarskie podczas których można złowić tą legendarną rybę. A po powrocie - czas na degustację! 

Wycieczki wędkarskie polecamy organizować we współpracy z lokalnymi przewodnikami. W ten sposób nie tylko wspieracie lokalne firmy i mieszkańców, ale również dbacie o swoje własne bezpieczeństwo i macie dostęp do najlepszych lokalizacji. 

Jeżeli szukacie dalszej ucieczki od cywilizacji, to istnieją na Alasce również pięknie położone domy - tzw. Lodge, które oferują dostęp do jezior i rzek praktycznie z własnego tarasu. Dostaniesz się do nich tylko małym samolotem, a na miejscu będzie czekać na Was moc atrakcji, przewodnicy wędkarscy, a nawet szef kuchni. 

DSC03610.jpg

Zdjęcie 6: Wędkarze w okolicach jeziora Kenai, Cooper Landing (sierpień 2020).

7. Łosie na Alasce.

Czy słysząc nazwę naszego stanu też myślicie o początku serialu "Przystanek Alaska"? :) Jeżeli tak, to nie jesteście sami. Łoś to niewątpliwie jeden z symboli Alaski

Te piękne, duże i nieco groźne zwierzęta spotykamy na Alasce regularnie, również w Anchorage, gdzie łosie niespiesznie przekraczają największe skrzyżowania miasta. Szacuje się, że w największym mieście Alaski żyje ich ponad tysiąc, więc nie zdziw się jeżeli podczas spaceru w parku staniecie z łosiem twarzą w twarz. Pamiętajcie też, że łosie potrafią się zezłościć, szczególnie jeśli są akurat ze swoimi małymi. W takiej sytuacji zachowajcie odpowiedni dystans, nie irytujcie zwierzęcia i spokojnie poczekajcie aż ustąpi Wam drogi

łoś-alaska.jpg

Zdjęcie 7: Łoś spotkany na szlaku Powerline Pass, Anchorage (lipiec 2020). 

8. Urokliwe Miasteczka Alaski.

Alaska ma do zaoferowania wiele interesujących, pięknych (jak i kilka tych nieco brzydszych) małych miasteczek z ciekawą historią. Chociaż na nas, Europejczykach, stuletnie budynki nie robią może specjalnego wrażenia, to opowieści o poszukiwaczach złota na Alasce przykuwają już naszą uwagę.

Podczas Waszej wycieczki na Alaskę obowiązkowo wybierzcie się do takich miejscowości jak Talkeetna (skąd corocznie wspinacze z całego świata wyruszają na podbój góry Denali), Girdwood (małe miasteczko, które latem zamienia się kurort narciarski) czy do Homer (Światowa Stolica Halibuta).

Warto również zboczyć nieco z trasy i pomyśleć o wizycie w niezwykłym miasteczku McCarthy w Parku Narodowym Wrangla - Św. Eliasza lub do Coldfoot, skąd obserwować można regularnie zorzę polarną w okresie zimowym. Niesamowitych miasteczek jest na Alasce znacznie więcej, a wszystko zależy od Waszego czasu, budżetu i zainteresowań

homer-alaska-wycieczka.jpg
Zdjęcie 8: Homer, Alaska.

9. Obserwacja wielorybów na Alasce.

Na starcie zaznaczymy, że kochamy obserwować wieloryby, a Alaska, z naszego doświadczenia, jest świetnym miejscem do tej aktywności. 

Fantasycznymi punktami startowymi do obserwowania zwierząt morskich są takie miasteczka jak Seward, Juneau czy Gustavus. Możecie nam wierzyć lub nie, ale na naszym pierwszym kilkugodzinnym rejsie na Alasce, mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć wyskakującego z wody wieloryba. Coś, co wydawało mi się obecne tylko na broszurach reklamowych, zdarzyło się kilkadziesiąt metrów od naszego statku. 

Oprócz wielorybów, podczas każdego rejsu będziecie mieli okazję do wypatrywania maskonurów, lwów morskich, fok czy wydr. Koniecznie wybierzcie się na rejs w poszukiwaniu wielorybów (angielskie "Whale Watching"). 

alaska-wieloryby.jpg

Zdjęcie 9: Rejs na obserwację wielorybów na Alasce. 

10. Bogata historia Alaski

Niesamowita historia rdzennych mieszkańców Alaski, ekspansja Rosji na tych terenach czy sprzedaż Alaski Stanom Zjednoczonym to wydarzenia, które ukształtowały ten stan. Poznajcie historie poszukiwaczy złota, opuszczonych miasteczek czy legendarnych tras pokonywanych przez psie zaprzęgi. Alaska ma imponującą i bardzo ciekawą historię. 

DSC02164.jpg

Zdjęcie 10: Opuszczona kopalnia złota w Hatcher Pass, Góry Talkeetna, Alaska (czerwiec 2020).