Alaska Atrakcje

Parki Narodowe na Alasce

Damian H.

Alaska niewątpliwie kojarzy się z dzikością, bezkresem i wysokimi górami. To właśnie ze względu na niesamowitą naturę, zwierzęta, lodowce schodzące ze stromych szczytów górskich, krystalicznie czyste rzeki i niekończące się lasy, Alaska jest tak pożądaną destynacją turystyczną.

Pomimo tego, Alaska nie do końca kojarzy się odwiedzającym z konkretnymi parkami narodowymi. Naszym parkom - choć są przecież największe w całych Stanach Zjednoczonych - daleko do takich sław jak Yellowstone, Death Valley, Yosemite czy Zion. 

O tym dlaczego tak jest; jak się nazywają i gdzie znajdują się Parki Narodowe na Alasce, przeczytacie w tym wpisie. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Parki Narodowe Alaski.

Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych.

Parki narodowe w Stanach Zjednoczonych owiane są światową sławą. W USA znajdziemy aż 62 parki, które mogą szczycić mianem "narodowych". Największą ich koncentrację znajdziemy w części południowo-zachodniej, gdzie w ciągu kilkunastodniowej objazdówki można „odhaczyć” nawet kilkanaście z nich.

Każdy z Was słyszał pewnie o Yosemite, Zion, Bryce, Dolinie Śmierci czy legendarnym Wielkim Kanionie. To właśnie ten rejon USA wydaje się  interesować polskich podróżujących w ostatnich latach najbardziej. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe. Parki w tej części Ameryki zlokalizowane są stosunkowo blisko siebie, dysponują świetnych zapleczem turystycznym oraz trasami dostosowanymi do każdego. 

Parkom na Alasce daleko do charakteru wyżej wymienionych miejsc i nic nie wskazuje aby miało się to zmienić. W tym właśnie odnajduję ich największy urok. 

park-narodowy-denali-alaska.jpeg

Zdjęcie: Przy bramach Parku Narodowe Denali na Alasce (sierpień 2020).

Parki Narodowe na Alasce.

Na pytanie o parki narodowe na Alasce odpowiedzią zazwyczaj jest albo głucha cisza albo słowo "Denali". Ta odpowiedź, choć w pełni poprawna, nie wyczerpuje jednak tematu.

Denali National Park to niewątpliwie wizytówka naszego stanu; miejsce rozpoznawalne na całym świecie. Nie jest jednak osamotniony. Cóż to by było za marnotrastwo gdyby w największym stanie Ameryki, miejscu kojarzącym się z najdzikszą przyrodą USA, Park Denali byłby jedynakiem. 

Na Alasce znajdziemy aż 8 parków narodowych. Tylko stan Kalifornia może pochwalić się wiekszą liczbą (9). Warto przy tym wspomnieć, że łączna powierzchnia parków na Alasce jest aż dwukrotnie większa niż powierzchnia wszystkich pozostałych parków narodowych USA. Spróbujcie to sobie na spokojnie wyobrazić. 

Parki Narodowe Alaski to kolejno: 

  • Denali National Park
  • Gates of the Arctic National Park
  • Katmai National Park
  • Kenai Fjords National Park
  • Kobuk Valley National Park
  • Wrangell-St.Elias National Park
  • Lake Clark National Park
  • Glacier Bay National Park
kenai-fjords-park-alaska.jpg

Zdjęcie: Widok na lodowiec Exit w Parku Narodowym Kenai Fjords na Alasce (lipiec 2019)

O Parkach na Alasce.

Parki narodowe na Alasce są zupełnie inne niż te, które odkrywać można w pozostałych stanach Ameryki.

Oprócz dwóch (Denali oraz Kenai), do których dotarcie jest dość proste, pozostałe z nich wciąż bronią się przed natłokiem turystów. Również wspomniane Denali czy Kenai Fjords, dostępne częściowo samochodami, odsłaniają przed turystami tylko pierwiastek tego, co mają w swoim arsenale.

Olbrzymi obszar stanu oraz słabo rozbudowana sieć drogowa sprawia, że próba odwiedzenia wszystkich parków narodowych Alaski jest praktycznie niemożliwa.

I tak na przykład w Katmai National Park, uważanym za jedno z najlepszych miejsc na świecie do bezpiecznej obserwacji niedźwiedzi brunatnych, wymagane jest wykupienie specjalnej wycieczki opartej na lotach małymi samolotami, opłaceniu przewodników i dużo wcześniejszej rezerwacji noclegów (na rok lub dwa przed wycieczką).

Podobnie sytuacja wygląda również z Gates of the Arctic, gdzie turysta nie znajdzie właściwie żadnych szlaków czy dróg, a eksploracja parku sugerowana jest osobom tylko o bardzo dużym doświadczeniu w trudnych warunkach.

parki narodowe alaska.gif

Ilustracja: Mapa parków narodowych Alaski - źródło: rv-dreams.typepad.com