Hawaje

16 Niesamowitych Ciekawostek o Hawajach

Damian H.

Słynne Hawaje - kto z nas choć przez chwilę nie marzył o Hawajach patrząc za okno w paskudny dzień? Wszyscy wiemy zapewne, że na Hawajach pogoda jest przyjemna przez cały rok, plaże są piękne i piaszczyste, a ocean sprzyja kąpielom. Ale czy wiemy o Hawajach więcej? 

Rajskie wyspy archipelagu Hawaje to marzenie licznych podróżników i mam nadzieję, że zmierzasz ku jego spełnieniu. Zanim jednak wyruszysz w wymarzoną podróż na Hawaje, warto poznać je trochę lepiej. Poniższa lista wyjątkowych ciekawostek o Hawajach wprowadzi Cię w przyjemny nastrój i zainspiruje do dalszego poznawania świata.

Całość artykułu znajdziesz poniżej.

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Nieznane ciekawostki o przepięknym archipelagu, które musisz poznać przed wycieczką na Hawaje.

Przedstawiam listę 16 faktów na temat Hawajów, które przybliżą Ci te fantastyczne wyspy. Przyjemnej lektury! 

1. Barack Obama pochodzi właśnie z Hawajów! 

Czterdziesty czwarty prezydent USA urodził się na wyspie Oahu na Hawajach i jak większość mieszkańców, najwięcej czasu spędził w słynnym Honolulu. To pewnie dzięki pochodzeniu z tak niezwykłego archipelagu kojarzymy go jako prezydenta otwartego, uśmiechniętego i tolerancyjnego. Do dziś zdarza mu się na Hawaje wracać, gdzie chętnie korzysta z plaży oraz pływa na desce SUP.  

obama-hawaje.jpg

 2. Surfing pochodzi z Hawajów.

Historia surfingu sięga setek lat wstecz, gdy Polinezyjczycy dotarli na Hawaje między innymi z Tahiti. Mieszkańcy archipelagu nie mają wątpliwości, że to właśnie na Hawajach powstała i rozpropagowała się sztuka stania na desce w oceanie oraz surfowania na jego falach. Koniecznie spróbuj lekcji surfowania na własnej skórze. 

surfing-hawaje.jpg

3. Wyspa Maui to w 75% wulkan!

Większość powierzchni przepięknej wyspy Maui na Hawajach tworzy wulkan Haleakala. Najwyższy szczyt wznosi się tam na ponad trzy tysiące metrów nad poziomem morza i wiele osób uważa, że można stamtąd podziwiać najpiękniejszy wschód słońca na świecie. 

haleakala-wulkan.jpg

4. Na Hawajach obowiązują dwa oficjalne języki.

Są to języki hawajski oraz angielski. W rzeczywistości, wielu mieszkańców rdzennego pochodzenia wciąż walczy o prawo użycia języka hawajskiego na przykład w sądach. Podczas wycieczki na Hawaje, jak wszędzie na terenie USA, bez problemu dogadać się można po angielsku. 

 5. Hawajczycy uwielbiają się przytulać. 

Mieszkańcy robią to właściwie przy każdej możliwej okazji - na powitanie, na pożegnanie, w ramach gratulacji czy po prostu dla przyjemności. Czas COVID-19 musiał być dla nich pod tym względem wyjątkowo trudny. 

hawaje-widoki.jpg

6. Aloha.

Słynne "Aloha" oznacza zarówno "hello" jak i "goodbye". To także wyraz miłości, pozytywnych emocji i wrażliwości. Dzielcie się dobrym słowem - Aloha! 

aloha-slowo-hawaje.jpg

7. Ściągnij buty. 

Na Hawajach należy ściągnąć buty przed wejściem do czyjegoś domu. Dla nas, Polaków, nie jest może to dziwne, ale wielu Amerykanów nie może się do tego przyzwyczaić. Ściągnięcie butów to oznaka szacunku dla gospodarzy i podłogi, która jest przecież miejscem używanym do siedzenia, posiłków czy zabaw. Tradycja dotarła tu wraz z Japończykami i szybko przyjęła się na wyspach. 

8. Humuhumunukunukuāpuaʻa

Powyższe słowo to nazwa oficjalnej ryby stanu Hawaje. Ryba Rhinecanthus rectangulus jest symbolem Hawajów już od 1984 roku i cechuje się piękną paletą kolorów. To jak, udało Ci się przeczytać tą nazwę? 

9. Na Hawajach hazard jest nielegalny.

Tylko stan Utah, ze wszystkich stanów USA, ma prawo tak surowe jak właśnie Hawaje. Mieszkańcy boją się, że hazard byłby zbyt ryzykowny na tak małym archipelagu i mógłby przyczynić się do niepotrzebnych kłopotów. Oby tak pozostało. 

10. Na Hawajach zginął Kapitan James Cook. 

To właśnie na Hawajach zginął słynny brytyjski odkrywca James Cook. Został zabity 14-ego lutego 1779 roku przez rdzennych mieszkańców Hawajów podczas próby porwania jednego z wodzów. Wydarzenia rozegrały się w zatoce Kealakekua na wyspie Hawai’i, gdzie znajdziecie pomnik legendarnego kapitana.

11. Hawaje są daaaaleko. 

Hawaje znajdują się prawie 4000 kilometrów od kontynentalnej części Ameryki Północnej, a najbliżej na nie jest mieszkańcom Kalifornii. Z powodu dystansu to transport samolotowy jest najlepszym rozwiązaniem, aby dostać się na Hawaje. Przygotujcie się na długą podróż, ale bądźcie też pewni, że wycieczka na Hawaje jest tego warta. 

12. Mnóstwo wysp. 

Myśląc o Hawajach przychodzą nam przede wszystkim na myśl wyspy Oahu, Maui, Hawai’i czy Kauai, ale jest ich znacznie więcej. Łącznie Hawaje składają się ze 137 wysp obejmując odcinek prawie 2500 kilometrów! 

13. Podziwiaj bez problemu.

Na Hawajach nie ma żadnych bilbordów! Hawaje to jeden z czterech stanów USA (pozostałe to Vermont, Alaska i Maine), gdzie tego typu reklama jest zabroniona. Wszystko po to, aby pozwolić mieszkańcom i odwiedzającym cieszyć się otaczającą przyrodą, a nie przyciągać spojrzenie reklamami, których i tak już za dużo w naszym życiu. 

drogi-na-hawajach.jpg

14. Hawaje są niezwykle zróżnicowane.

Hawaje to jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie i rasowo stanów w USA. Mieszają się tu liczne kultury świata, a wszystko to na stosunkowo małej przestrzeni. Pod tym względem wyprzedzają je w USA tylko Kalifornia oraz Texas. 

15. Korzystaj ze wszystkich plaż. 

Na Hawajach wszystkie plaże są publiczne! Na archipelagu nie ma żadnych prywatnych plaż, z którymi coraz częściej spotykamy się w kurortach na całym świecie. Zgodnie z prawem, każdy teren poniżej najwyższej linii fali jest uznawany za teren stanowy, a przez to otwarty dla wszystkich. 

plaze-na-hawajach.jpg

16. Hawaje wciąż rosną! 

Ze względu na aktywność wulkaniczną wyspa Hawai'i (Big Island) regularnie zwiększa swój rozmiar! Hawai’i to dom dla jednego z najbardziej aktywnych wulkanów świata - Kilauea, którego kolejne erupcje powiększają powierzchnię wyspy. 

hawaje-park-narodowy.jpg