Podróż do USA

Wakacje w Nowym Jorku: Praktyczny poradnik

Rafał B.

Gościnny tekst oraz zdjęcia przygotował Rafał Bednarski z portalu nowyjork.pl

Nowy Jork to centrum jednej z najludniejszej aglomeracji na świecie, a także miasto o największej liczbie mieszkańców w USA. To właśnie tutaj ma swoją siedzibę Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz wiele prestiżowych firm oraz uczelni np. Rockefeller University.

Miasto uważane jest za centrum światowego biznesu, finansów, mediów, sztuki, rozrywki, badań naukowych, a także mody i technologii. Przylgnęło do niego wiele przydomków: "Wielkie Jabłko", "Gotham", "Stolica Świata", "Miasto, które nigdy nie śpi", "Centrum Wszechświata" – czy te przydomki są prawdziwe, najlepiej sprawdzić na własnej skórze.

 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Administracyjnie miasto dzieli się na pięć okręgów: Bronks, Brooklyn, Manhattan, Queens i Staten Island. Razem zajmują one powierzchnię 1213,3 km2, dlatego dobrze jest zaplanować wcześniej swoje wakacje w Nowym Jorku, aby zwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca.

Wczasy w Nowym Jorku - wybór samolotu. Kiedy lecieć i za ile?

Nowy Jork znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, jednak ze względu na położenie nad brzegiem Oceanu będziemy musieli się przyzwyczaić do wysokiej wilgotności powietrza, która utrzymuje się cały rok.

Zima jest najgorszym okresem na wakacje w Nowym Jorku, gdyż średnia temperatura w tym okresie wynosi około 0°C. Opady śniegu, a nawet burze śnieżne są czymś normalnym, więc jeśli pragniemy spokojnego urlopu w towarzystwie słońca, to lepiej celować w okres wiosenny lub jesienny. Dlaczego? Otóż powszechnie uważa się, że wiosna i jesień to dwa najlepsze okresy do zwiedzania Nowego Jorku. Łagodny klimat zaczyna się w kwietniu, temperatury powoli rosną, aż w okresie letnim średnia temperatura plasuje się w okolicach 24°C. Wysokim temperaturom towarzyszy jednak poczucie duchoty w szklano-betonowej dżungli drapaczy chmur – z tego też powodu lato nie jest najbardziej atrakcyjnym okresem na urlop w Nowym Jorku.

Warto również dodać, że jeśli chcemy uniknąć deszczu, to może stanowić to poważny problem, gdyż najczęściej  w "Wielkim Jabłku" pada od maja do października. W efekcie, jeśli pragniemy połączyć bezchmurne niebo z ciepłem promieni słonecznych, to pozostaje nam do wyboru kwiecień.

Gdy wybierzemy już idealny miesiąc na nasze wymarzone wakacje w Nowym Jorku, trzeba skoncentrować się na samej podróży. Oczywiście samolot jest tutaj bezkonkurencyjnym wyborem. Wybierając firmę LOT, możemy liczyć na bezpośredni lot z Warszawy do Nowego Jorku na pokładzie Boeinga 787 Dreamliner

Sama podróż do krótkich nie należy, więc trzeba być przygotowanym na minimum 8 godzin i 30 minut lotu. Pod względem cenowym najważniejszy jest termin rezerwacji biletu. Zakup z dna na dzień spowoduje, że ceny biletów w obie strony w przypadku linii LOT będą plasować się następująco:

 • klasa Economy - około 3 700 zł
 • klasa Premium - około 7 700 zł
 • klasa Business - około 9 800 zł

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup biletów pół roku wcześniej, stawki będą wyglądać następująco:

 • klasa Economy - około 2 700 zł
 • klasa Premium - około 7 670 zł
 • klasa Business - około 9 400 zł

W poszukiwaniu niższej ceny można też wziąć pod uwagę lot z jedną lub dwoma przesiadkami. W zależności od wybranej linii lotniczej, taki lot może trwać od 12 do nawet 25 godzin. Natomiast koszty biletu w obie strony plasuje się w przedziale cenowy od około 2 400 do około 3 000 zł.

Samodzielny wyjazd do Nowego Jorku.

Planowanie wyjazdu najlepiej zacząć od określenia, ile czasu potrzebujecie, żeby zobaczyć cały Nowy Jork. Otóż jeśli planujecie obejrzeć każdą możliwą atrakcję, to będziecie potrzebować minimum dwóch tygodni. Zwłaszcza zwiedzanie muzeów zajmuje sporo czasu, więc warto wziąć pod uwagę nie tylko czas potrzeby na zwiedzanie, ale również odpoczynek po kolejnej wystawie. Dla tych, którzy chcą zobaczyć jedynie najważniejsze punkty, takie jak Central Park czy Statua Wolności, pięć lub sześć dni powinny w zupełności wystarczyć.

statua wolnosci nowy jork.jpg

Z port lotniczego imienia Johna F. Kennedy’ego do miasta możecie się dostać na kilka sposobów:

Wsiadamy do czerwonej linii AirTrain z lotniska na stację Jamaica Station. Koszt przejazdu to około 6 dolarów. Stamtąd udajemy się do linii metra, wybierając już docelową trasę, w zależności od tego, gdzie znajduje się nasz hotel.
Na stacji Jamaica Station można również skorzystać LIRR, czyli Long Island Rail Road – kolei, która pozwala na sprawnie przemieszczanie się po całym terenie Long Island. Koszt biletu w tym wypadku zależy od pory dnia oraz stacji docelowej.
Bezpośrednio z lotniska kursuje shuttle bus w cenie około 20 dolarów. Rezerwacji można dokonać przez internet.
Można także skorzystać z taksówki, która jest najdroższą możliwością, np. dojazd na Manhattan wyniesie Was około 70 dolarów, natomiast dotarcie do Brooklynu to koszt około 50 dolarów. Z czego trzeba jeszcze pamiętać o obowiązkowym napiwku, który powinien wynieść 15% ceny usługi.

Komunikacja miejska w Nowym Jorku

Nowy Jork słynie ze swojego metra, które stanowi atrakcję samą w sobie. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Po pierwsze w godzinach szczytu wagony są mocno zatłoczone. Po drugie, latem upał na pewno da się Wam we znaki, po trzecie, metro pozwala się przemieszczać głównie na osi północ-południe. Do kierunku wschód-zachód lepiej sprawdzą się autobusy miejskie.

Jednorazowy bilet na metro kosztuje 2.75 dolara i posiada on formę plastikowej karty. Nie należy jej wyrzucać! Kartę można spokojnie doładować, podobnie jak znane w Polsce karty autobusowe. Turystom jednak poleca się wersje karty Unlimited Ride MetroCard. Występują dwa jej rodzaj:

 • 7-Day Unlimited Pass, to 7-dniowa karta w cenie 32 dolarów uprawniająca do przejazdów metrem i autobusami MTA bez limitu.
 • 30-Day Unlimited Ride MetroCard, czyli 30-dniowa karta w cenie 121 dolarów na przejazdy metrem i autobusami MTA bez limitu.
  Obie karty zapewniają też bezpłatny dostęp do kolejki linowej Roosevelt Island Tramway. Nabyć je można w automatach na stacjach metra.

Autobusy w Nowym Jorku wykorzystuje się jako uzupełnienie metra. Każdy okręg ma swoje własne linie i oznaczenia wzięte od pierwszej litery nazwy okręgu np. linia M to Manhattan, czyli M18 to linia 18 Manhattan. Łączone linie to np. BM, czyli autobus jadący z Brooklynu na Manhattan. Autobus zatrzymujemy machnięciem ręki. Wewnątrz pojazdu można kupić bilet, ale tylko za odliczoną gotówkę w monetach. Gdy chcemy wysiąść, naciskamy przycisk STOP. Jednorazowy bilet na autobus kosztuje tyle samo, co do metra (2.75 dolara).

komunikacja miejska NY shutterstock_124327036 ok.jpg

W Nowym Jorku można się przemieszczać także promami, które pływają np. między Manhattanem a Brooklynem. Są one nie tylko środkiem transportu, ale także atrakcją turystyczną, gdyż widać z nich panoramę miasta. Bilet na prom w jedną stronę kosztuje 2.75 dolara, a kupić go można w kasie na przystani. Dodatkowo promy są wyposażone w toalety oraz punkty gastronomiczne.

Ostatnim sposobem podróży po "Wielkim Jabłku" są słynne żółte taksówki. Wystarczy stanąć na brzegu chodnika i podnieść rękę, aby jedna z 13 000 taksówek zatrzymała się koło nas. Za kurs można płacić gotówką lub kartą. Jest to jednak dość droga opcja. Jeśli jednak wolicie wiedzieć, ile zapłacicie za przejazd z góry, to możecie śmiało korzystać z aplikacji typu np. Uber, zwłaszcza że w Nowym Jorku funkcjonuje także opcja uberPOOL, czyli możliwość dosiadania się do osób, które już jadą Uberem. Dzięki temu przejazd jest tańszy i równie szybki.

Hotele w Nowym Jorku

W Nowym Jorku funkcjonuje wiele hoteli plasujących się w przedziale cenowym od 250 do kilku tysięcy złotych za jedną noc. Mamy zatem dostęp do szerokiego wyboru obiektów, których ceny zależą przede wszystkim od tego, czego oczekujemy od danego hotelu. Im więcej udogodnień i lokalizacja bliżej centrum, tym wyższa opłata za noc. Poniżej przedstawiamy dwa przykładowe hotele znalezione na booking.com:

 • Obiekt "Beautiful Space" 10 MTOS Airport JFK The Beach ulokowany jest 33 km od Mostu Brooklińskiego i swoim gościom ma do zaoferowania bezpłatne Wi-Fi, darmowy prywatny parking oraz taras. Pokoje mają wspólną łazienkę. Hotel oddalony jest o 1,8 km od plaży Rockaway i 5 km od portu lotniczego Johna F. Kennedy’ego. Cena ca jedną noc wynosi 236 zł za pokój dwuosobowy.
 • Lowell Hotel znajduje się w 17-piętrowym budynku wybudowanym w 1927 roku. Od Central Parku dzieli go zaledwie 321 metrów, 50 metrów od ulicy Madison Avenue i 161 metrów od Piątej Alei – czyli znajduje się w samym centrum Nowego Jorku. Swoim gościom ma do zaoferowania apartamenty wyposażone w marmurową łazienkę, dostęp do prywatnego parkingu, darmowego Wi-Fi oraz usługi wieczornego ścielenia łóżek. Obsługa zapewnia także bezpłatny egzemplarz gazety New York Times. W ramach relaksu goście mogą korzystać z tarasu z widokiem na miasto lub zasiąść przy kominku opalanym drewnem. Codziennie rano serwowane jest kontynentalne śniadanie, jednak spragnieni potraw sezonowych mogą zajrzeć do hotelowej restauracji i baru. Lowell Hotel zapewnia także wszelkie niezbędne udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz centrum fitness. Cena za jedną noc wynosi 6 789 złotych za pokój dwuosobowy.

Najważniejsze atrakcje Nowego Jorku:

Wakacje w Nowym Jorku nie mogą się obejść bez zwiedzania, przy czym należy pamiętać, że atrakcje "Stolicy Świata" do najtańszych nie należą. Dlatego warto wyposażyć się w specjalne karty City Pass, które pozwalają korzystać ze wszystkich atrakcji miasta bez uiszczania dodatkowych opłat w wybranym przedziale czasowym. Można się też zdecydować na Sightseeing Flex Pass, która pozwala w zniżkowej cenie zobaczyć 7 wybranych przez nas atrakcji. 

Niektóre muzea zapewniają darmowy wstęp w konkretne dni tygodnia, inne natomiast przyjmują zasadę "płacisz, ile chcesz", w jeszcze innych miejscach obowiązują konkretne ceny, dlatego warto się zapoznać z listą wszystkich muzeów Nowego Jorku, zanim wyruszy się w trasę. Do całkowicie darmowych muzeów w Nowym Jorku należą: American Folk Art Museum, Bronx Museum of the Arts, Federal Hall National Memorial, Federal Reserve Bank,General Grant National Memorial, Hamilton Grange, Harbor Defense Museum, Hispanic Society of America, Irish Hunger Memorial, Leslie–Lohman Museum of Gay and Lesbian Art, Museum of Biblical Art, Museum at the Fashion Institute of Technology, National Museum of the American Indian, New York Transit Museum Annex & Store, Grand Central Terminal, Queens County Farm Museum, Scandinavia House: The Nordic Center in America, Socrates Sculpture Park, Theodore Roosevelt Birthplace. Przed wizytą warto jednak upewnić się, czy warunki wstępu nie uległy zmianie oraz sprawdzić godziny otwarcia.

Muzeum w Nowym Jorku shutterstock_237789850 ok.jpg

Jedną z najważniejszych atrakcji Nowego Jorku jest zielone serce miasta, czyli Central Park znajdujący się na Manhattanie. Prócz długiego spaceru, można się także wybrać na krótki rejs po jeziorze, czy też po prostu poleżeć na trawie, jak sami mieszkańcy mają w zwyczaju.

Sławny na cały świat Times Square jest oblegany głównie przez turystów, gdyż miejscowi wolą go omijać ze względu na duże zatłoczenie. Co jest takiego niezwykłego w tym miejscu? Ponoć trzeba tam być, żeby to zrozumieć. Na miejscu można natknąć się na ciekawe atrakcje np. telebim namawiający turystów do całowania swoich bliskich, koło którego kręci się myszka Mickey, żądająca za całusa aż 20 dolarów. Na Times Square spotkać można także wyjątkowo swobodnie ubranego kowboja z gitarą oraz innych ulicznych artystów, którzy tworzą unikalną atmosferę tego miejsca.

Wall Street to kolejny punkt programu, który trzeba zobaczyć. W centrum biznesowym całego świata znajduje się między innymi siedziba giełdy z ogromną amerykańską flagą przykrywającą całą przednią fasadę budynku. Jest to jeden z symboli Nowego Jorku. Natomiast symbolem samego Wall Street stał się pomnik Szarżującego Byka odlanego z brązu, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Broadway i Morris St.

Główną atrakcją Dolnego Manhattanu jest World Trade Center Tower. Ten wieżowiec ma 541 metrów wysokości i stanowi doskonały punkt widokowy na całe miasto. Na samą górę można dostać się windą ekspresową zatrzymującą się na tarasie widokowy "One World Obserwatory" na 102 piętrze budynku. Koszt takiej wyprawy to 32 dolary, dlatego dobrze jest taką wycieczkę zaplanować wieczorem, aby zobaczyć Nowy Jork nocą. Warto dodać, że na terenie One World Trade Center znajduje się także WTC Memorial, czyli muzeum poświęcone wydarzeniom z 11 września 2001 roku. Koszt wejścia na teren muzeum to 20 dolarów. We wtorki po godzinie 17:00 wstęp jest bezpłatny.

Most Brookliński to kolejny z symboli Nowego Jorku. Warto się nim przespacerować spoglądając na East River i panoramę samego Manhattanu. Sam most jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. Ma 1834 metrów długości, 26 metrów szerokości i 84 metrów wysokości. Został oddany do użytku w 1883 roku.

Most Brooklinski latem shutterstock_231190693 ok.jpg

Nie można przyjechać do Nowego Jorku i nie obejrzeć najważniejszej atrakcji oraz symbolu miasta. Statua Wolności, bo o niej mowa, znajduje się na Liberty Island. Na szczycie korony został umieszczony taras widokowy, na który warto się dostać pomimo kolejki. Można również wybrać się na wycieczkę z jedną z miejscowych agencji turystycznych. Koszt takiej wyprawy waha się od 20 do 50 dolarów. W cenie jest rejs, podczas którego można podziwiać Statuę Wolności od strony rzeki, oraz wynajem przewodnika, opowiadającego o Nowym Jorku.

Wczasy w Nowym Jorku w wariancie all inclusive.

Za tydzień pobytu w Nowym Jorku w wersji all inclusive zapłacimy około 8 500 złotych od osoby. Wszystko zależy od tego, czy rezerwujemy wcześniej, korzystamy z promocji lub też wolimy oferty last minute. Do tego dochodzi lokalizacja samego hotelu oraz zapewniane przez niego udogodnienia. W efekcie wymarzony urlop w Nowym Jorku wcale nie musi być taki drogi, jak może się wydawać na "pierwszy rzut oka" i to nawet w wariancie all inclusive.