Alaska Atrakcje

Kolei Alaska, czyli pociągiem przez Alaskę.

Damian

Jeżeli tutaj zaglądasz to istnieje duża szansa, że interesuje Cię wycieczka na Alaskę, a także jej atrakcje. Do takich niewątpliwie zaliczyć można podróż koleją Alaska Railroad. To fantastyczny sposób na odkrywanie przepięknych alaskańskich krajobrazów z siedzenia wygodnego pociągu. Kolei Alaska oferuje kilka interesujących tras przez największy stan Ameryki, przejeżdżając często przez tereny niedostępne dla samochodów. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Trasy widokowe Alaska Railroad

Decydując się na podróż pociągiem Alaska Railroad praktycznie “skazani” jesteśmy na oglądanie niesamowitej lokalnej przyrody w najlepszym wydaniu. Niezależnie od trasy, widoki zawsze zachwycają - górskie szczyty, rwące rzeki, doliny, lasy, lodowce. Z przejazdu Koleją Alaska korzystają często również Ci, którzy chcą zminimalizować potrzebę wynajmowania samochodu na Alaskę. To jak, wsiadacie na pokład? 

Informacje o Kolei Alaska.

Większość z Was dotrze na Alaskę lądując w Anchorage lub przypływając rejsem do Seward czy Whittier. Z każdego z tych miejsc możecie kontynuować swoją dalszą podróż korzystając z przejazdów Alaska Railroad. Niezależnie od trasy, każda wycieczka na Alaskę wzbogacona o tą atrakcję nabierze dodatkowego smaczku i zapewni sporo emocji.

Chociaż pociągi na Alasce kursują przez cały rok, na poważnie startują tylko w okresie letnim. Od maja do września otwarte są wszystkie trasy i jest to oczywiście wynik letniego sezonu turystycznego. Miejscowi (z małymi wyjątkami) nie korzystają na Alasce z pociągów, dlatego miejcie na uwadze, że jest to atrakcja stworzona dla turystów, a co za tym idzie, bilety na lato szybko się wyprzedają. 

Istnieje jeden pociąg Hurricane, którego serwis ma służyć tym mieszkańcom Alaski, którzy znajdują się poza systemem jakichkolwiek dróg. Jego trasa prowadzi na północ od miasteczka Talkeetna i zatrzymuje się "na żądanie" mieszkańców, którzy potrzebują wydostać się ze swojej posiadłości. 

The Hurricane Turn Train serves as a lifeline for Alaskans living off the road system in the backcountry wilderness north of Talkeetna. In the summer, the Hurricane operates Thursday through Monday, departing Talkeetna and providing flagstop service along the way to the turnaround point of Hurricane Gulch. The Winter Hurricane operates on the first Thursday of the month October - May, departing from Anchorage and making the round-trip journey to Hurricane Gulch. Please note that there is no dining service aboard the Hurricane Turn Train; guests are encouraged to bring their own food and beverage aboard.

Pociąg Kolei Alaska: Glacier Discovery

Jeżeli przypływacie promem do miejscowości Whittier to istnieje duża szansa, że Wasz przewoźnik oferuje Wam możliwość wykupienia biletu autokarowego do Anchorage, wraz z kilkoma postojami na trasie. Nie jest to jednak jedyna opcja.

Sprawdźcie pociąg Glacier Discovery. Pociąg startuje z Whittier późniejszym wieczorem, co w okresie letnim oznacza też często najlepsze światło. Na trasie czekają na Was przepiękne widoki na Turnagain Arm oraz Góry Chugach, ale to co wyróżnia ten odcinek szczególnie to jej początek. Podziwiać będziecie mogli kolejne lodowce, jak Spencer Glacier czy Barlett Glacier.

Pociąg kursuje od drugiej połowy maja do połowy września, a bilet w jedną stronę kosztuję około 90$ (2020). Trasa trwa około 2,5 godziny.

Pociąg na Alasce: trasa Coastal Classic

Wycieczka pociągiem Kolei Alaska pod nazwą Coastal Classic to bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych, i widokowych tras pociągowych na świecie. W okresie letnim, tak jak Glacier Discovery, pociąg startuje raz dziennie, od połowy maja do końca września.

Wycieczka tym pociągiem to fantastyczny pomysł na jedno lub dwudniowy wypad z Anchorage do pięknego miasteczka Seward. Pociąg startuje z Anchorage przed godziną 7 rano, docierając do celu około godziny 11, co pozwoli Wam na dołączenie do lokalnych rejsów w poszukiwaniu wielorybów rozpoczynających się właśnie w Seward. Po rejsie i zwiedzaniu Seward, o godzinie 18, wyruszyć możecie pociągiem w drogę powrotną do Anchorage.

Z pociągu skorzystać mogą również Ci, którzy promem dotarli do Seward. W ten sposób spędzić możecie prawie cały dzień w miasteczku, korzystając z jego głównych atrakcji, po czym pociągiem dostać się do Anchorage, gdzie wynajmiecie swój samochód i ruszycie w dalszą trasę. Zarezerwujcie bilety z wyprzedzeniem, ponieważ wiele osób z Waszego promu zdecyduje się na to rozwiązanie. 

Na trasie czekają Was niesamowite widoki wzdłuż Turnagain Arm oraz przepiękne jęzory lodowców schodzące z wysokich szczytów Pasma Chugach.

Koszt biletu w obie strony w klasie Adventure to 180$, a w klasie Premium - 370$). (Ceny na 2020 rok)

pociag-alaska-wycieczka.jpg

Trasa Denali Star oraz Aurora Winter

Ostatnia, również popularna trasa, daje możliwość podziwiania przyrody usytuowanej na północ od Anchorage. Pociąg Denali Star, w odróżnieniu od poprzedników, kursuje przez cały rok (zimą pod nazwą Aurora Winter).

W okresie letnim pociąg startuje codziennie, a zimą dwa lub trzy razy w tygodniu - ułatwiając odwiedzającym dotarcie do miejscowości Fairbanks, alaskańskiej stolicy zorzy polarnej. Największym smaczkiem tej trasy w moim odczuciu jest odcinek prowadzący przez Park Narodowy Denali. Przy dobrej pogodzie, na wielu odcinkach będziecie mieli okazję do oglądania najwyższego szczytu Ameryki Północnej – Góry Denali.

Podróż z Anchorage do Parku Narodowego Denali trwa około 8 godzin, a dotarcie do Fairbanks to aż 12-godzinną wycieczka w jedną stronę. Na trasie czekają na podróżnych również inne przystanki, w tym słynne miasteczko Talkeetna, które było inspiracją dla kultowego serialu “Przystanek Alaska”.

Podróż z Anchorage do Denali National Park kosztować Was będzie około 180$ w klasie Adventure lub dwukrotność tej ceny w klasie Premium. Podróż z Anchorage do Fairbanks i z powrotem to koszt 500$ (Adventure) lub ok. 900$ (Premium) od osoby.

Wycieczka pociągiem na Alasce – czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – zdecydowanie warto.

Oczywiście przy 12-godzinnej podróży do Fairbanks istnieje duże prawdopodobieństwo, że część trasy po prostu prześpicie, ale widoki na odcinku Anchorage - Talkeetna oraz w rejonie Parku Narodowego Denali wynagrodzą Wam długi dzień.

Podczas pierwszej wizyty na Alasce poleciłbym Wam jednak przede wszystkim podróż z Anchorage do Seward lub trasę Glacier Discovery. Sam regularnie rezerwuję te pociągi dla moim Gości, po czym w miejscu docelowym przesiadamy się do samochodu - w ten sposób nie powtarzamy tej samej trasy i mamy możliwość kontynuowania podróży poza granice torów kolejowych. 

Wycieczki na Alaskę z polskim przewodnikiem

Jeżeli planujecie odwiedzić Alaskę i chcielibyście skorzystać z naszych usług - zapraszamy do kontaktu

Zajmujemy się również programami typu "Self-Drive", czyli do samodzielnej realizacji. Oprócz noclegów, przygotowujemy dla Was wszystkie atrakcje na trasie, włącznie z pociągiem Kolei Alaska.