Alaska

Niedźwiedzie Polarne na Alasce - Kaktovik

Niceland

Możliwości obserwacji zwierząt na Alasce są bardzo szerokie. Latem, w zatokach Alaski spotkać można kilka gatunków wielorybów, setki lwów morskich, fok czy wydr. Rzeki pełne są łososi, po drogach wędrują masywne łosie, a niedźwiedzie brunatne przyciągają każdego lata na Alaskę tysiące fotografów. 

Nie wszyscy jednak wiedzą, że na Alasce istnieje również możliwość bezpiecznej obserwacji oraz fotografii największego podgatunku niedźwiedzi - legendarnych niedźwiedzi polarnych. Dowiedz się gdzie można je oglądać, jak tam dotrzeć i jakich kosztów wyprawy należy się spodziewać. 

Jeżeli jesteś zainteresowany wyprawą na obserwację niedźwiedzi brunatnych czy polarnych - zapraszamy do kontaktu

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Niedźwiedzie Polarne - Alaska

Podróż na Alaskę to świetny pomysł dla wszystkich miłośników zwierząt, w tym dla pasjonatów legendarnych niedźwiedzi. Alaska to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie występują (i można obserwować) aż trzy gatunki niedźwiedzi: czarne, brunatne oraz polarne

niedźwiedź-polarny-alaska-wyprawa.jpg

Na całym świecie żyje dziś zaledwie 20-25 tysięcy niedźwiedzi polarnych, a ich populacja - w obliczu rosnącego zanieczyszczenia środowiska, ocieplenia klimatu i postępującej działalności ludzi w Arktyce - jest mocno zagrożona. 

Na Alasce żyją dwie subpopulacje tych drapieżników - w obrębie południowego Morza Beauforta (ok. 900 zwierząt zgodnie z danymi z 2015 roku) oraz na obszarze Morza Czukockiego / Morza Beringa (danych odnośnie ilości niedźwiedzi brak). 

Obserwacja niedźwiedzi polarnych jest znacznie bardziej wymagająca (a także sporo droższa) niż obserwacja niedźwiedzi brunatnych Jest jednak możliwa. Na Alasce istnieje jedno miejsce, gdzie podróżujący mogą wybrać się na oglądanie drapieżników - Kaktovik. 

Sezon: Niedźwiedź polarny na Alasce

Zwierzęta większość roku spędzają na lodzie morskim, a bliżej wybrzeża pojawiają się tylko w okresie wolnym od lodu. Sezon na obserwację niedźwiedzi polarnych w Kaktovik na Alasce trwa od połowy sierpnia do października. Szczyt sezonu przypada na wrzesień

Ze względu na tak krótki sezon, wyprawy do Kaktovik wyprzedają się często na dwa lata do przodu, dlatego osoby marzące o obserwacji niedźwiedzi polarnych muszą planować podróż z dużym wyprzedzeniem

Kaktovik na Alasce

Miasteczko Kaktovik to bardzo mała wioska Inupiat zlokalizowana na wyspie Barter na dalekiej północy Alaski, którą zamieszkuje nieco ponad dwieście mieszkańców. 

W Kaktovik niewiele osób zaangażowanych jest w turystykę, dlatego na miejscu nie należy spodziewać się rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Miejsca takie jak Churchill w Kanadzie czy Brooks Falls w Parku Narodowym Katmai na Alasce to "prawie Disneyland" w porównaniu do tego, czego podróżujący doświadczy w Kaktovik. Na miejscu na gości czekają dwa małe hoteliki oraz bardzo ograniczone możliwości wyżywienia. Dodatkowych atrakcji brak. 

niedźwiedzie-polarne-alaska- hans-jurgen-mager-CHqbiMhQ_wE-unsplash.jpg

Do Kaktovik nie prowadzą także żadne drogi dojazdowe, więc dostać się tam można tylko przy użyciu małych samolotów. Pogoda na dalekiej północy Alaski potrafi płatać figle, dlatego przy planowaniu wyprawy na wyspę Barter warto zaplanować dodatkowe dwa, trzy dni na Alasce w sytuacji, gdyby samoloty nie mogły akurat kursować. Tego typu sytuacja zdarzają się regularnie i należy to traktować jako część przygody. 

Niedźwiedzie polarne obserwować można tylko pod opieką lokalnych przewodników. Większość wypraw odbywa się przy pomocy łodzi, z których fotografować można drapieżniki z bezpiecznego dystansu. 

Niedźwiedzie polarne w Kaktovik - koszty wyprawy

Pomimo tego, że koszty wypraw do Kaktovik są bardzo wysokie to miejsca na obserwację niedźwiedzi wyprzedają się bardzo szybko. 

Jednodniowa wyprawa (bez noclegu) z Fairbanks do Kaktovik i 3-godzinne safari na niedźwiedzie polarne to koszt prawie 2000$ od osoby (przy minimalnej grupie czteroosobowej). Dwudniowe wyprawy (z noclegiem i wyżywieniem) zaczynają się od 2500$, a czterodniowe (trzy noce w Kaktovik) to koszt przekraczający 4500$

Więcej o niedźwiedziach Alaski przeczytasz na blogu: Niedźwiedzie Brunatne na Alasce.