Hawaje

Maui, Hawaje - Wyspa (prawie) idealna

Eli & Damian

Maui to druga największa wyspa rajskiego archipelagu Hawaje, która z roku na rok przyciąga coraz większą ilość turystów z całego świata. Nic w tym dziwnego, bo Maui to, naszym zdaniem, świetny wybór na pierwsze wakacje na Hawajach. Wyspa ta oferuje bogactwo atrakcji - znajdziecie tu cudowne widoki, bogatą historię oraz najpiękniejsze plaże świata. Dowiedz się kiedy, jak i dlaczego warto odwiedzić Maui! 

Artykuł powstał w 2021 roku, przed tragicznymi pożarami, które zniszczyły historyczną część miasta Lahaina. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Maui, Hawaje - Informacje Podstawowe

Maui to jedna z bardziej znanych wysp archipelagu hawajskiego (jest ich ponad 130, w tym 8 zamieszkanych, a 6 dostępnych dla turystów). Pomimo, że powierzchnią ustępuje tylko wyspie Big Island (Hawaii), Maui jest stosunkowo mała, dlatego podczas kilkudniowej wizyty spokojnie zobaczyć można najpiękniejsze miejsca na wyspie. 

Na wyspie Maui żyje dziś prawie 150 tysięcy osób, co sprawia, że jest ona trzecią najbardziej zaludnioną wyspą w archipelagu (na mniejszej powierzchniowo wyspie Oahu mieszka prawie milion osób!). Mieszkańcy zgromadzeni są tu w kilku głównych ośrodkach miejskich, dlatego w wielu częściach wyspy wciąż panuje względny spokój.

W 2019 roku wyspę odwiedziło rekordowe 3 miliony turystów, co oznacza, że w każdym miesiącu średnia liczba turystów znacząco przekraczała całą populację Maui! Turystyka to dziś jeden z głównych motorów napędowych hawajskiej gospodarki, ale także coraz poważniejszy problem i bolączka dla mieszkańców, którzy mierzą się z drastycznie rosnącymi cenami mieszkań i kosztami życia. 

wybrzeże maui hawaje.jpeg

Jak dolecieć na Maui?

Na Maui znajduje się międzynarodowe lotnisko Kahului Airport, na które bezpośrednie dolecicie z wielu portów w Stanach Zjednoczonych czy z Kanady. Główne linie lotnicze, które oferują loty na Maui to Delta, United, American Airlines, Alaska Airlines, czy Hawaiian Airlines. Na Maui dolecicie bezpośrednio między innymi z Anchorage na Alasce, Los Angeles, Seattle, San Francisco, Calgary czy nawet z Chicago. 

Przykładowa długość lotów bezpośrednich:

- Los Angeles - Maui: około 5 godzin 40 minut

- Anchorage - Maui: około 6 godzin

- Chicago - Maui: około 8 godzin 40 minut. 

Kiedy lecieć na Maui? Pogoda i najlepszy czas na Maui. 

Więcej o pogodzie na Hawajach przeczytać możecie w innym artykule - Najlepszy czas na Hawaje

Uproszczając - nie ma złego czasu, aby odwiedzić Maui. Temperatura jest tam przyjemna przez cały rok, a jej wahania nie są zbyt znaczące. W styczniu, czyli najchłodniejszym miesiącu roku, temperatura w ciągu dnia oscyluje w zakresie od 24-26 stopni (w nocy 17-19). W środku lata - temperatury bliższe są wartości 30 stopni (w nocy 20-22). 

Maui jest zdecydowanie kierunkiem całorocznym

żółwie hawaje maui.jpg

Jest kilka okresów, których zdecydowanie sugerujemy unikać. Hawaje to bardzo popularny kierunek turystyczny wśród Amerykanów, którzy tłumnie odwiedzają wyspy podczas największych świąt.

Hawaje są także oblegane w okresie wakacyjnym, dlatego jeśli nie planujecie wyjazdu z dziećmi zdecydowanie odradzamy czerwiec i lipiec. Podobnie sytuacja wygląda w okresie Bożego Narodzenia. 

W tym czasie pojawia się spory problem z dostępem zakwaterowań, miejscami w restauracjach czy wynajmem samochodów. Ceny wszystkich usług również mocno wzrastają. 

Największe atrakcje wyspy Maui

Na Maui nie da się nudzić i każdy zdecydowanie znajdzie tam coś dla siebie. Decydując się na spędzenie tygodnia na Maui możemy mieć pewność, że uda nam się wygospodarować czas zarówno na wspaniałe wędrówki, nurkowanie, przejazdy najpiękniejszymi drogami wyspy, degustacje pysznego jedzenia, obserwację zwierząt, a także błogi relaks na najpiękniejszych plażach. Oto kilka najciekawszych atrakcji wyspy: 

Road to Hana, czyli Droga do Hana

droga to hana road to hana.jpg

Road to Hana to stukilometrowy odcinek drogi poprowadzony z Kahului do miasteczka Hana na wschodzie wyspy. To jedna z największych atrakcji Maui, którą każdy odwiedzający wyspę turysta będzie chciał sprawdzić na własnej skórze, dlatego na trasie zdecydowanie należy spodziewać się sporego ruchu. Warto mieć to na uwadze, ponieważ Road to Hana to ponad sześćset zakrętów i kilkadziesiąt wąskich mostów, na których przyjdzie nam się wymijać. Droga nie jest jednak niebezpieczna, oczywiście pod warunkiem, że będziemy jechać spokojnie, przestrzegając zasad. Na Road to Hana należy przeznaczyć cały dzień, ponieważ na trasie czeka na Was mnóstwo postojów widokowych (w tym wiele wodospadów) oraz możliwości do wędrówek. Jeżeli podróżujecie bez przewodnika warto uzbroić się w jedną z aplikacji na telefon (my polecamy Shaka Guide), dzięki której dowiecie się o najważniejszych przystankach na trasie, a także poznacie lokalną historię. 

Wskazówki:

 • obowiązkowo zatankujcie samochód do pełna zanim wyruszycie w trasę.
 • przygotujcie się mentalnie na ogrom zakrętów, od których może się niekiedy zrobić niedobrze. Często wysiadajcie z samochodu.
 • jeżeli planujecie postój w parku stanowym Wai’anapanapa State Park zadbajcie wcześniej o pozwolenie - do parku nie da się wjechać spontanicznie.
 • wyruszcie an trasę możliwie wcześnie. Od godziny 9 na drodze robi się już tłoczno i może być ciężko o miejsca parkingowe przy kilku trasach spacerowych. My wyruszylibyśmy nawet o 6 rano. 

Obserwacja wielorybów 

Nie będziemy ukrywać - jesteśmy wielkimi miłośnikami tych wodnych gigantów, a Maui jest świetnym miejscem do ich bezpiecznej obserwacji. Niektóre szacunki wskazują wybrzeże wyspy Maui za najbardziej oblegane przez humbaki wody świata! Najlepszym czasem na ich obserwacje są miesiące od grudnia do kwietnia - w maju humbaki są już w drodze na Alaskę. Na wyspie znajdziecie wielu organizatorów obserwacji wielorybów, z których zdecydowana większość znajduje się w Lahaina. Naszym wyborem zawsze będzie Pacific Whale Foundation, organizacja zajmująca się ochroną zwierząt, a także prowadząca naukowe badania na temat wielorybów.  

Park Narodowy Haleakala 

park narodowy haleakala hawaje.jpeg
haleakala park hawaje maui.jpg

Niesamowitym jest jak szybko można przenieść się na Maui z deszczowych lasów czy rajskich plaż do surowych, wulkanicznych krajobrazów. Właśnie takie widoki czekają na terenie Parku Narodowego Haleakala obejmującego swoim obszarem wygasły (tak się przynajmniej wydaje) wulkan, który ukształtował aż trzy czwarte powierzchni całej wyspy.

Ciężko opisać wrażenia i widoki, które czekają na turystów na miejscu - to trzeba zobaczyć na własne oczy. Wśród odwiedzających bardzo popularne są wędrówki po kilku wyznaczonych szlakach, a także obserwacja zachodu słońca ze szczytu krateru. W tym czasie w parku robi się dość tłoczno, a parkingi szybko się zapełniają, dlatego nie przyjeżdżajcie na ostatnią chwilę. Na szczyt prowadzi długa i kręta droga, z którą poradzi sobie jednak każdy sprawny samochód. 

Wskazówki: 

 • droga na szczyt krateru zajmuje znacznie dłużej niż wskazują główne nawigacje samochodowe.
 • koszt wjazdu samochodem na teren Parku Narodowego Haleakala wynosił w 2021 roku 30$ (płaci się za samochód, nie za ilość osób) i pozwala na wizytę w parku przez trzy dni od momentu zakupu. Z tego powodu wizytę w parku warto połączyć z przejazdem Drogą do Hana, która także zapewnia dostęp na tereny parku ze wschodniej strony wyspy.
 • koniecznie zabierzcie ze sobą coś cieplejszego - na szczycie krateru potrafi wiać, a temperatura jest dość niska. Pamiętajcie, że jesteście w górach. Jeśli planujecie obserwację wschodu lub zachodu słońca zabierzecie ze sobą puchówkę, czapkę oraz składane krzesełka, jeśli takimi akurat dysponujecie. 

Plażowanie i nurkowanie 

Maui Hawaje wyspa atrakcje.jpeg

Maui szczyci się jednymi z najpiękniejszych plaż świata, do których każdy odwiedzający ma swobodny i darmowy dostęp. Nawet my, choć nie jesteśmy największymi fanami leżenia na piasku, daliśmy się im oczarować. Plaż jest tak wiele, że nie ma szans, aby skorzystać z ich wszystkich. Woda w oceanie jest przy tym bardzo przyjemna oraz przejrzysta dlatego warto też zabrać ze sobą podstawowy sprzęt do nurkowania.

Jeżeli szukacie większych wrażeń, to na Maui znajdziecie wiele firm, które oferują obserwację raf. Popularną zabawą na hawajskich plażach jest także Body Boarding (lub inaczej Boogie Boarding) czyli surfowanie na brzuchu tuż przy brzegu. Deski do tej aktywności zakupić można w wielu sklepach na wyspie. 

Wskazówka: 

 • jeżeli planujecie nurkowanie na Hawajach koniecznie zakupcie odpowiedni krem do opalania, który nie będzie powodował szkód dla morskiej przyrody. Na Maui znajdziecie dużo znaków informujących o zakazie używania szkodliwych kremów, które niestety wielu turystów wciąż całkowicie ignoruje. Szanujmy lokalnych ludzi i przyrodę. 

Obserwacja żółwi 

żółw morski maui hawaje.jpeg

Hawaje słyną z imponujących żółwi morskich, a Maui jest fantastycznym miejscem, aby je podglądać. Na wyspie znajdziecie Green Sea Turtle, czyli zielone żółwie morskie, które potrafią osiągać nawet metr długości i ważyć dobrze ponad sto kilogramów. Dla nas niesamowitą atrakcją było wpatrywanie się w żółwie wylegujące się na plażach. W niektórych częściach wyspy zdarzało nam się widzieć kilkanaście żółwi na raz, w innych nie było ich wcale. Warto pamiętać, że zwierzęta te są pod ochroną i nie można się do nich zbliżać, a tym bardziej dotykać. Zabronione jest także pływanie za żółwiami w wodzie. 

 • nasze doświadczenie wskazuje, że żółwie morskie najaktywniejsze są w w godzinach przedpołudniowych, ale zdarzało nam się przyglądać im o każdej porze dnia. 

Dolina Iao Valley i Iao Needle 

iao needle hawaje maui.jpeg

Dolina znajduje się nieopodal miasta Wailuku, w centralnej części wyspy. W Iao Valley znajdziecie cudowną przyrodę, kilka prostych szlaków spacerowych oraz słynną górę Iao Needle. Oprócz walorów przyrodniczych dolina ta ma duże znaczenie historyczne - to właśnie tutaj armia króla Kamehameha I rozbiła armię Maui robiąc wielki krok ku zjednoczeniu archipelagu. W internecie znajdziecie informacje na temat dłuższych szlaków na terenie doliny, które nie są jednak obecnie dostępne dla turystów, o czym informują liczne znaki. Obszar Iao Valley to miejsce święte dla wielu mieszkańców. Uszanujmy to.

Wskazówki:

 • Iao Valley to bardzo popularna destynacja, dlatego parking szybko się tam zapełnia. Warto dotrzeć na miejsce możliwie wcześnie (nawet o 7 rano) i cieszyć się widokami bez tłoku.
 • na miejscu należy zapłacić 10$ (rok 2021) za samochód osobowy (większe samochody mają wyższe opłaty) oraz dodatkowe 5$ za każdą osobę wchodzącą na teren parku. Można płacić kartą. Na miejscu są służby, które przez cały dzień sprawdzają bilety samochodowe. 

Kuchnia, relaks, aktywność, kultura, urokliwe miasteczka

Na Maui każdy znajdzie coś dla siebie i to chyba największa z zalet tej wyspy. Poza kilkoma wskazanymi przez nas atrakcjami na wyspie czeka moc atrakcji. Koniecznie znajdźcie czas na skosztowanie lokalnej kuchni, spokojne spacery po urokliwych miasteczkach (naszym ulubionym jest Paia) i spróbujcie hawajskich lodów Shave Ice. Również miłośnicy aktywności nie powinni się na Maui nudzić, ale podczas wędrówek należy uważać na słońce. 

Maui Hawaje atrakcje wycieczka.jpg