Przed wylotem na Islandię

Artykuł wprowadzi się w świat kwestii formalnych, które musisz spełnić przed wylotem. Czy możesz jeździć na polskim prawie jazdy? Czy na Islandii czeka na nas jakieś niebezpieczeństwo? Jakie dokumenty ze sobą zabrać? To, i kilka innych kwestii, wyjaśni się po przeczytaniu tekstu- zapraszamy!

Dokumenty tożsamości

Ze względu na przynależność Islandii i Polski do strefy Schengen zniesiona została obowiązkowa kontrola dokumentów paszportowych przy przekraczaniu granicy islandzkiej lądowo bądź morsko. Nie zwalnia to jednak z obowiązku posiadania aktualnego dowodu tożsamości w formie dowodu osobistego lub paszportu.

Należy zainteresować się wewnętrzną polityką linii lotniczych, którymi odbywamy lot. Dotyczy to także wylotów z krajów nie znajdujących się w Unii Europejskiej lub strefie Schengen. Obecnie w wielu krajach zostają zaostrzone przepisy związane z kontrolą podróżnych, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo i utrudnić migrację przestępczą.

Obywatele Polski mogą przebywać na terenie kraju do 3 miesięcy bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek pozwoleń i wiz. Nie wymagany jest także w tym przypadku żaden meldunek.

Prawo jazdy i poruszanie się po Islandii

Podczas wizyty w celach turystycznych do poruszania się pojazdami wystarczy polskie prawo jazdy. Należy stosować się do ograniczeń prędkości ze względu na wysokie mandaty. Islandzkie prawo zabrania i surowo karze tzw. jazdę off-road, która od czasu wzrostu liczy turystów na wyspie stała się znaczącym problemem dla miejscowej przyrody. Przez cały rok wymagane są włączone światła mijania oraz używanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów. Stan dróg należy na bieżąco monitorować- wiele z nich jest do dyspozycji tylko w okresie letnim, a mimo to spotyka się na nich utrudnienia w postaci rzek czy znaczących nierówności. Sugerowany jest odpowiedni dobór auta do planowanych czynności. Wiele wypożyczalni na Islandii zabrania jazdy po drogach szutrowych. Istotne jest również dobre rozplanowanie trasy ze względu na paliwo- często odległości pomiędzy kolejnymi stacjami są znaczące.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Islandia to kraj bardzo bezpieczny, w którym ryzyko na narażenie przestępczością jest znikome. Potwierdza to ranking Global Peace Index, gdzie Islandia uplasowała się na pierwszym miejscu i zyskała tytuł najbezpieczniejszego kraju na świecie. Powszechne na wyspie jest pozostawianie otwartych drzwi do domów czy samochodów (często z kluczykami w środku). Oczywiście ze względu na zwiększającą się liczbę turystów należy zachować rozsądek i pamiętać, że często „okazja czyni złodzieja”. Niemniej jednak niezależnie od koloru skóry, orientacji seksualnej czy sposobu ubioru nie doświadczymy na Islandii żadnych nieprzyjemności.

Na wyspie nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Przed przylotem nie są wymagane żadne szczepienia. W nagłych przypadkach po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (wydawanej darmowo na prośbę każdej osoby objętej systemem ubezpieczenia NFZ) obywatelom Polski zagwarantowana jest pomoc na takich samych zasadach jak osobom objętym islandzkim ubezpieczeniem zdrowotnym. Karta uprawnia jednak tylko do skorzystania z podstawowych usług, dlatego sugerowane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia (transport do kraju czy następstwa nieszczęśliwych wypadków). Koszty leczenia w przypadku osoby nieubezpieczonej są bardzo drogie. Należy pamiętać, że porady medyczne na Islandii wiążą się z wkładem własnym- dotyczy to także obywateli Islandii. W tym przypadku ważne jest własne ubezpieczenie dodatkowe- należy zapoznać się z zasadami postępowania w tego typu sytuacjach.

Sorry, your browser does not support inline SVG.

Ostatnio na blogu