TOP Atrakcje – Kalifornia. Najpiękniejsze miejsca w Kalifornii

Stany Zjednoczone owiane są, nie bez powodu, wieloma legendami. Jeżeli miałbym wskazać jedno miejsce, które najbardziej rozbudza wyobraźnię podróżujących do Ameryki to jest nim niewątpliwie Kalifornia. Najbogatszy ze wszystkim stanów USA, jest wspaniałym miejscem do rozpoczęcia swojej amerykańskiej przygody.

To tutaj odkryjesz nigdy nie zasypiające miasta, majestatyczną przyrodą, autentyczną kuchnię, wspaniałe wina i jedne z najpiękniejszych dróg Stanów Zjednoczonych. Jakie są największe i najciekawsze atrakcje Kalifornii? Oto kilka propozycji od Niceland. 

Największe atrakcje Kalifornii: 

1. Napa Valley i Sonoma

Jeżeli kochasz wina i wszystko co z nimi związane, to oba miejsca muszą znaleźć się w Twoim programie po Kalifornii. To właśnie Napa Valley było pierwszym miejscem, które miałem przyjemność odwiedzić w Kalifornii i chociaż daleko mi do specjalisty w dziedzinie win, szybko dałem się oczarować. Znajdziecie tutaj mnóstwo różnego rodzaju winiarni, zarówno te skomercjalizowane, jak i te nieco bardziej ukryte, a przez to niesamowicie czarujące. Na pewno spróbujesz tutaj fantastycznych win, poznasz niezwykłych ludzi i zbudujesz niezapomniane wspomnienia na długie lata. 

Wskazówka od Niceland: jeżeli cenisz sobie spokój i nie chcesz uczestniczyć w sezonowym szaleństwie odwiedź Napa w naszym okresie zimowym. My polecieliśmy do Kalifornii w lutym i natrafiliśmy na świetną (jak dla nas) pogodę, a przy okazji mieliśmy okazję spędzić dużo czasu z właścicielami urokliwych, małych winiarni. Brak kolejek w restauracjach też ma swoje duże plusy! 

Marzysz o wycieczce do Kalifornii? Tutaj znajdziesz przykładowy program wyjazdowy: KALIFORNIA. Skontaktuj się z nami w celu stworzenia Twojej wymarzonej wycieczki do Kalifornii: KONTAKT.

2. Golden Gate Bridge i San Francisco

Most Golden Gate jest niewątpliwie symbolem San Francisco, dlatego postanowiłem umieścić go wśród głównych atrakcji Kalifornii. Zdecydowanie zachęcam Was do spędzenia w mieście minimum dwóch dni, zaznaczając przy tym, że jest tutaj atrakcji nawet na tydzień (lub na całe życie, jak powiedzą lokalnie mieszkańcy). Sama lokalizacja miasta San Francisco jest bardzo, bardzo atrakcyjna dzięki czemu jest ono świetną bazą wypadową do zwiedzania urokliwych, sąsiadujących z nim miasteczek i wspaniałych atrakcji przyrodniczych, na czele z Redwood National Park. W samym mieście, poza głównymi atrakcjami, koniecznie znajdźcie czas na zgubienie się wśród urokliwych uliczek, jak na przykład te w dzielnicy Haight-Ashbury, która w latach 60-tych ubiegłego wieku była centrum ruchu hippisowskiego. Poczuj ducha Lata Miłości z 1967 i zobacz miejsca, które inspirowały Jimiego Hendrixa, Jennis Joplin czy Carlosa Santanę.

Wycieczka San Francisco USA
Golden Bridge, Kalifornia.

3. Więzienie Alcatraz 

Pomimo tego, że zlokalizowane nieopodal San Francisco, to Alcatraz zasługuje moim zdaniem na swój własny akapit. Legendarne więzienie usytuowane jest na oddalonej o kilkadziesiąt minut drogi morskiej wyspie. Na miejscu czeka Cię zwiedzanie z audio-przewodnikiem wielu zakamarków więzienia, a także kilka mniej lub bardziej strasznych historii. To właśnie w tym funkcjonującym w latach 1934 – 1963 więzieniu o zaostrzonych rygorze przebywał w swoim czasie legendarny amerykański gangster Al Capone, a więzienie było inspiracją do kilku głośnych hollywódzkich produkcji na czele z „Ucieczka z Alcatraz” (Clint Eastwood) czy „Twierdza” (Sean Connery, Nicolas Cage). 

Więzienie Alcatraz, luty 2018.

Bilety na prom i zwiedzanie tutaj: https://www.alcatrazcruises.com

4. Yosemite National Park – Park Narodowy Yosemite

Yosemite to cel podróży sam w sobie. Kilkugodzinna wizyta w tym miejscu to zdaniem mieszkańców Kalifornii zupełnie nieporozumienie, dlatego zaplanuj przynajmniej (absolutne minimum!) dwa pełne dni na miejscu. Jeżeli kochasz wędrować, uwielbiasz góry i wspinaczkę albo potrafisz wpatrywać się w przyrodę godzinami to w Parku Narodowym Yosemite spędzić możesz nawet tydzień. Są też tacy, którzy spędzają w Yosemite całe lato kempingując na terenie doliny.

Więcej o parku piszemy tutaj: YOSEMITE

5. Niesamowite drzewa giganty

Na południe od Parku Yosemite znajduje się drugi najstarszy park narodowy Stanów Zjednoczonych – Park Narodowy Sekwoi. Ulokowany na zboczach gór Sierra Nevada park to jedyne miejsce, gdzie naturalnie występują mamutowce olbrzymie – jedne z największych na świecie sekwoi. To również tutaj rośnie największe drzewo na świecie – General Sherman, który wznosi się na 84 metry i ma średnicę przekraczającą 8 metrów. Pamiętaj również o innym niesamowitym miejscu na mapie Kalifornii – Redwood National Park, gdzie znajdziesz jeszcze wyższe “kuzynki” sekwoi.

Teść w Redwood National Park, luty 2018.

Wskazówka od Niceland: W parku regularnie spotyka się niedźwiedzie, dlatego nie ignoruj znajdujących się tutaj ostrzeżeń. Niedźwiadki bez problemu włamują się do samochodów, w których wyczuły smaczne przekąski. 

6. Dolina Śmierci

Death Valley to kolejne legendarne miejsce na mapie nie tylko Kalifornii, ale całego USA. Położona na skraju stanu Kalifornia i Nevada dolina kryje wspaniałe trasy przejazdowe, zupełnie inne od reszty stanu. Bardzo dobry tekst na temat tego miejsca poczynił nasz przyjaciel ze strony InterAmeryka, a artykuł przeczytacie tutaj: https://www.interameryka.com/2009/11/dolina-smierci-w-usa/

7. Big Sur

Uwielbiamy jeździć wybrzeżem Kalifornii i obawiamy się, że nigdy nas to nie znudzi. Region Big Sur jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc dla miłośników oceanu, wiatru we włosach i przepięknej przyrody. Przyjemna temperatura przez cały rok sprawia, że Big Sur to właściwie zawsze świetny pomysł na udaną wycieczkę. Ze względu na bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu i wiele lokalnych mikroklimatów Big Sur jest jednym z niewielu miejsc, gdzie oglądać można sekwoje rosnące nieopodal kaktusów. Jeżeli jeszcze nie wiesz czy warto, koniecznie obejrzyj poniższy filmik i do zobaczenia w Kalifornii! 

Wycieczki do Stanów Zjednoczonych z polskim przewodnikiem mieszkającym w USA znajdziecie tutaj: WYCIECZKI.

Sorry, your browser does not support inline SVG.

Ostatnio na blogu