Tanio na Islandię – jak ograniczyć koszty własnego wyjazdu?

Islandia jest marzeniem wielu osób, ale wysokie koszty, które wiążą się z tego typu podróżą to często duża blokada. Podpowiadamy jak możliwie ograniczyć koszty związane z wyjazdem na Islandię. Oto kilka konkretnych rad od Niceland.pl

  1. Przeloty

Polska dysponuje obecnie szerokim wyborem lotnisk, z których bezpośrednio dotrzemy na Islandię. Warszawa Chopin, lotnisko w Gdańsku oraz od marca 2017 roku Katowice Pyrzowice – z tych lotnisk polecimy na Islandię bezpośrednio dzięki „taniemu” przewoźnikowi WizzAir. Dla mieszkańców Polski zachodniej warto rozważyć opcję lotu z Berlina, gdzie możemy skorzystać z lotów liniami Air Berlin czy WOW Air.

wycieczka na Islandię - przeloty

Zasada dotycząca oszczędności na przelotach jest prosta – dostosuj się do taniego terminu. Jeżeli z góry narzucicie sobie konkretny termin, pod który będziecie planować podróż Wasze szanse na znalezienie tanich lotów drastycznie maleją. Linia WizzAir bardzo często proponuje bilety na Islandię w niskich cenach, szczególnie w okresie zimowym. W przypadku lotów w tzw. wysokim sezonie (okres letni, majówka, święta) ceny często drastycznie skaczą w górę- przykładowo w momencie pisania artykułu loty w czerwcu, wraz z bagażem rejestrowanym, to koszt około 2000 zł w obie strony.

Na bagażu również da się zaoszczędzić – od Was zależy jak dużo ubrań potrzebujecie i ile jesteście w stanie założyć na siebie w podróż samolotem. Nie polecamy jednak wyprawy z małym bagażem podręcznym na tygodniowy wypad na Islandię 🙂

2. Transport na miejscu

Oczywiście najtańszym sposobem podróżowania jest autostop czy własnym rowerem- nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego i na takich wyprawach skupimy się w osobnym artykule.

Zazwyczaj odwiedzający Islandię stają przed wyborem wynajęcia samochodu. Wypożyczalnie sieciowe często kuszą cenami, pamiętajcie jednak o tym, że przy odbiorze auta są bardzo roszczeniowi, a narzucane pwycieczki na Islandię - wynajem autarzez nich kary niesamowicie wysokie. Zwróćcie uwagę na ubezpieczenie zawarte w „promocyjnej” cenie, a także miejsce odbioru auta. Zachowajcie po prostu zdrowy rozsądek. W przypadku samochodu musicie po prostu szukać okazji, chociaż nie jest o taką prosto.

Jeżeli nie planujecie jazdy poza drogi asfaltowe – spokojnie możecie wypożyczyć klasyczną osobówkę. WIemy jednak jak bardzo kusi, aby podjechać trochę dalej… no jeszcze trochę … jeszcze kawałeczek… Dlatego zdecydowanie polecamy samochód z napędem 4 x 4.

 

Rada dodatkowa: zwróćcie szczególną uwagę na warunki ubezpieczeń. Nawet najbardziej rozszerzony pakiet nie obejmuje zalania silnika przy przekraczaniu rzek, wyrwania drzwi na skutek wiatru. Sprawdźcie szczegółowo warunki ubezpieczenia od rys i uszkodzeń związanych z piaskiem i żwirem, a także w jaki sposób wypożyczalnia pomaga w razie awarii.

3. Zakwaterowanie

Najtańsza opcja to oczywiście namiot. Koszty kempingów to zazwyczaj około 10-15 euro za noc. Nie jest to mało, ale w porównaniu do cen hosteli, a tym bardziej hoteli, jest to jednak dobra oferta. Oczywiście można próbować kempingowania „na dziko”, jednak na Islandii nie jest to aż tak proste. Poza tym, w ostatnich latach, Islandczycy coraz mniej akceptują tego typu noclegi i mocno odgradzają swoje tereny. Należy również pamiętać, że każde rozbijanie namiotu poza wyznaczonym kempingiem wpływa na środowisko, niezależnie od tego jak „prośrodowiskowi” jesteście. Prawdopodobnie w przeciągu najbliższych kilku lat prawo islandzkie ostatecznie ukróci możliwość spania „na dziko”, podobnie jak w Nowej Zelandii.

Drugim tanim rozwiązaniem, związanym z punktem numer 2, jest wynajęcie samochodu z możliwością spania w nim – np. z materacem zamiast tylnich siedzeń. Jest to również coraz mniej tolerowane przez Islandczyków, którzy uważają, że turysta powinien nocować w miejscu do tego wyznaczonym ze względu na dostęp do toalet i śmietników. Jest to rozwiązanie dla maksymalnie dwóch osób. Po nowelizacji prawa turystów okazuje się, że kampery powinny zawsze być zaparkowane na przeznaczonych do tego kempingach – pamiętajcie o tym.

Sprawdźcie prywatne kwatery! Jeżeli lecicie z grupą znajomych postarajcie się znaleźć prywatne domy letniskowe Islandczyków. Bardzo często jest to opłacalne rozwiązanie. Przy odpowiednio dużej grupie znajomych koszty wynajęcia domku mogą być znacznie niższe niż hotelu, a nawet hostelu. Problemem jest w tym przypadku wymóg wynajęcia domu na dłużej niż dwa dni. Bonusem jest posiadanie „bazy” często na Waszą wyłączność, pełna swoboda, a czasem także własne jacuzzi!

Hostele, guesthouse czy hotele to temat rzeka i jesteśmy przekonani, że każdy z Was jest w stanie samodzielnie sprawdzić ceny zakwaterowań (np. www.booking.com). Tylko się nie przestraszcie! 🙂 Ceny za nocleg w hostelu, w pokoju wieloosobowym to często koszt od 120 złotych.

4. Wyżywienie

Wiadomo- jeżeli zdecydujecie się na restauracje, prawdopodobnie ogłosicie upadłość szybciej niż Amber Gold. Najtańsze posiłki w knajpach to hamburgery, hot-dogi czy frytki, czyli nic, co kojarzy Wam się z Islandią. Najlepszym rozwiązaniem są samodzielne zakupy w sieciowych marketach i przygotowanie posiłków we własnym zakresie. Poza tym – czy coś smakuje lepiej niż ciepła kawa z termosu i kanapka z dżemem w dobrym towarzystwie i w otoczeniu pięknej przyrody.

5. Atrakcje fakultatywne

O atrakcjach traktuje inny artykuł, ale warto wspomnieć tutaj też o tym zagadnieniu. „Budżetowo” w przypadku Islandii oznacza brak wykupowania atrakcji płatnych. Islandia ma do zaoferowania niesamowitą ilość pięknych, darmowych miejsc i to na nich warto się skupić próbując zorganizować nieco tańszy wyjazd.

6. Pamiątki

Rozwiązaniem na tanią pamiątkę jest oczywiście kartka pocztowa 🙂 Polecamy też znalezienie własnego, niepowtarzalnego kawałka lawy (oczywiście bez uszkadzania środowiska!), czy zebranie czarnego wulkanicznego piasku. NIE należy niszczyć islandzkiego mchu ani uszkadzać kolumn bazaltowych. Jeżeli chcielibyście koniecznie islandzki sweter (ceny od 150 euro) polecamy kupienie islandzkiej wełny (która przy wysokiej jakości jest bardzo tania) i stworzenie własnego, niepowtarzalnego swetra samodzielnie 🙂

Sorry, your browser does not support inline SVG.

Ostatnio na blogu