„Ładne masz te zdjęcia, ale dla mnie byłoby tam za zimno”

Tytułowy cytat to najczęściej spotykana opinia wśród znajomych i rodziny po każdym kolejnym moim powrocie do Polski. Początkowa nerwowa reakcja zmieniła się już w ironiczny uśmiech, bo rzeczywistość jest zgoła inna. W artykule dowiesz się jaka temperatura panuje na Islandii latem, a jaka zimą. Dlaczego zabrać ze sobą czapkę zimową, ale także filtr do opalania oraz zrozumiesz dlaczego Islandczyk nie lubi polskiej zimy.

Lato na Islandii

Nie da się ukryć, że ze względu na swoje położenie blisko kręgu polarnego nie doświadczymy na Islandii upałów rzędu 30 stopni Celsjusza. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie czy na pewno tego oczekujemy. Świeże, czyste powietrze, temperatura sprzyjająca aktywności, a także niesamowita gra świateł i cieni w okresie letnim to gwarancja wyjątkowych wspomnień. Proszę pamiętać, że na Islandii nie chodzi się w okresie wiosennym i letnim w kurtce zimowej- często wystarczy krótki rękaw bądź zwykła bluza, a obowiązkowym elementem letniego stroju są okulary przeciwsłoneczne. Istnieje też duża szansa, że aktywnie wypoczywając wrócimy z urlopu z piękną opalenizną, bez wylegiwania się godzinami na plaży. Od 4 lat spędzam każde lato na Islandii i moje doświadczenie wskazuje, że temperatura oscyluje zazwyczaj w granicy 12-15 stopni Celsjusza. Przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze odczuwalność temperatury jest jednak wyższa. Czasem nawet trzeba się schłodzić…

Jokulsarlon

Zima na Islandii

Zima na Islandii to jest dopiero historia! Wystarczy wspomnieć, że średnia temperatura zimą na Islandii jest taka sama jak w Mediolanie! Zima na wyspie jest stosunkowo długa, ale łagodna. Temperatury w stolicy kraju rzadko spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Zawsze wspominam moje pierwsze spotkanie z obecnymi islandzkimi przyjaciółmi we Wrocławiu, w styczniu 2013 roku. Zastanawiali się jak my Polacy funkcjonujemy przy temperaturze rzędu -10 stopni Celsjusza, a wszyscy wiemy, że nie jest to maksimum możliwości polskiej zimy. Absurdalność tej sytuacji do dziś wywołuje niedowierzanie wielu osób.
Okres zimowy na Islandii to idealny czas na aktywne spędzenie czasu wolnego. W obliczu występujących dziś wyjątkowo krótkich i niestabilnych zim w Europie kontynentalnej Islandia staje się idealnym miejscem do jazdy skitour’owej, klasycznego narciarstwa, wspinaczki lodowej, kursów turystyki zimowej czy polarnej, a także do jazdy skuterami śnieżnymi czy trekkingu w rakietach śnieżnych. Pięknie ośnieżone fiordy, zorza polarna, gorące źródła i przygoda- to wszystko czeka na zimą na Islandii.

Podsumowując

Wybierając się w podróż na Islandię należy mieć na uwadze, że jest to kraj, gdzie spotyka się ciepłe, wilgotne powietrze z południa z północnym- suchym i polarnym. Nie jest to jednak miejsce, gdzie odsłaniając kawałek nosa jesteśmy narażeni na odmrożenia. Zdecydowanie częściej zdarzają się „spalone” nosy u osób, które nie wierzą, że pełne słońce przy temperaturze powietrza równej 10 stopni Celsjusza może opalać.
Wystarczy odrobina wyobraźni przy doborze odpowiedniej odzieży i nasz wyjazd, niezależnie od prędkości wiatru, ilości deszczu czy liczby chmur na niebie, będzie niezapomnianą przygodą. Satysfakcja gwarantowana! Wyjazd na Islandię nie wiąże się z wymogiem robienia zakupów w specjalistycznych sklepach ze sprzętem polarnym. Odzież techniczna zapewne sprawi, że nasz plecak będzie nieco lżejszy, a aktywność przyjemniejsza, ale nie jest wymogiem. Wymogiem są natomiast, co wciąż zadziwia, stroje kąpielowe oraz okulary słoneczne!

Sorry, your browser does not support inline SVG.

Ostatnio na blogu