Najpiękniejsze Parki Narodowe USA – część 1

Zapraszamy do krótkiego artykułu na temat pierwszych trzech pięknych i wyjątkowych Parków Narodowych Ameryki. Na pierwszy rzut: Yosemite, Denali i Glacier.

1. Park Narodowy Yosemite (Yosemite National Park)

Legendarne miejsce wśród miłośników przyrody w Stanach Zjednoczonych. To właśnie ten obszar jako pierwszy w całym USA zostało uznane za rezerwat przyrody i w 1890 roku oficjalnie ogłoszone Parkiem Narodowym. W tej chwili jest to jeden z najliczniej odwiedzanych parków całych Stanów Zjednoczonych z około czterema milionami turystów rocznie. Spokojnie – wciąż da się znaleźć tutaj trochę spokoju. Lwia część odwiedzających skupia się na Yosemite w okresie letnim, dlatego planując swoją podróż rozważ inne miesiące. Również zima może być fajnym czasem do odwiedzenia parku, chociaż oczywiście z pewnymi ograniczeniami. Na miejscu czekają na Ciebie niezliczone ilości górskich szlaków, piękne wodospady i dzika przyroda z najwyższej półki. Yosemite to także światowa mekka dla wspinaczy, głównie ze względu na olbrzymie granitowe ściany z El Capitan na czele. 

wycieczka parki narodowe usa
Dolina Yosemite, Kalifornia.

Lokalizacja: środkowa Kalifornia, ok. 4 h od San Francisco

Sugerowana ilość dni: minimum 2-3 dni

Kiedy odwiedzać: cały rok (tłumy latem, pewne ograniczenia zimą)

Nocleg: okoliczne miasteczka lub camping na terenie parku

Park Narodowy Denali (Denali National Park).

Ten park to wizytówka całej Alaski. Znajdziecie tutaj cały przekrój lokalnej, dzikiej przyrody: tajga, tundra, lodowce, góry, całoroczny śnieg i oczywiście dzikie zwierzęta. Park oddalony jest od największego miasta na Alasce – Anchorage, o 5-6 godzin drogi i jest objęty specjalnym programem ochronnym, dlatego jego najdalsze zakamarki zwiedzać można tylko przy użyciu specjalnych autobusów lub pieszo (do tego przyda się spora wiedza i doświadczenie). W okresie letnim, z lokalnego Visitor Center regularnie wyruszają kolejne autobusy. Najdłuższa z tras, prowadząca aż do stacji Kantishna zająć może nawet 6 godzin w jedną stronę, dlatego odpowiednio wcześniej zaplanuj tam swój nocleg lub przygotuj się na długą podróż autobusem w obie strony. Na trasie wszyscy marzą oczywiście o zobaczeniu na własne oczy regularnie spotykanych tutaj niedźwiedzi grizzly, ale również innej dzikiej zwierzyny. Najważniejszym, centralnym punktem parku jest oczywiście najwyższy szczyt Ameryki Północnej – góra Denali, która przy odpowiednich warunkach pogodowych dominuje nad krajobrazem nie tylko parku narodowego, ale nawet dużej części Alaski. 

Więcej o Alasce na Kierunek Alaska.

wycieczki USA
Denali dominujący nad terenami parku narodowego, Alaska.

Lokalizacja: interior Alaska, około 5 h od Anchorage

Sugerowana ilość dni: minimum 2 dni

Kiedy: lato (w pozostałych miesiącach istnieją duże ograniczenia)

Nocleg: w głębi parku znajdziecie kilka pensjonatów, ale wyprzedają się one jak świeże bułeczki oraz kilka kempingów, przed wjazdem do parku całkiem spora baza noclegowa w miasteczku Healy

Park Narodowy Glacier (Glacier National Park).

Chociaż nie jest tak popularny jak znajdujący się niedaleko Yellowstone, Glacier National Park to obowiązkowe miejsce na tych, którzy kochają dziką przyrodę. Obszar objęto ochroną w ramach parku narodowego w roku 1910 i odwiedzany jest rokrocznie przez ponad dwa miliony turystów z całego świata. Stan Montana to fantastyczne miejsce na mapie USA ukształtowany przez wszechobecne tu Góry Skaliste oraz, niestety intensywnie cofające się, lodowce. Dzika przyroda, nieskażone światłem miasta gwieździste niebo, czyste jak łza jeziora, rwące rzeki i wodospady i przepiękne szlaki – czego chcieć więcej? Montana to trochę “Kanada w pigułce” i jeden z najpiękniejszych, a wciąż bardzo dzikich stanów w całych Stanach Zjednoczonych. 

Jezioro McDonald w Parku Narodowym Glacier, Montana, USA

Lokalizacja: północno – zachodnia część stanu Montana,

Sugerowana ilość dni: minimum 2-3 dni,

Kiedy: lipiec i sierpień to gwarancja najprzyjemniejszej temperatury, ale czerwiec i wrzesień są zdecydowanie spokojniejsze. Pozostałe miesiące wiosenne i jesienne mogą wiązać się z zamkniętymi drogami w wyższych partiach górskich.

Nocleg: w odległości godziny drogi znajduje się kilka miasteczek z całkiem szeroką bazą noclegową. Na terenie parku dostępne są liczne (około 1000) kempingi.

Wycieczki do Parków Narodowych USA tworzymy na Państwa zamówienie. Zobacz przykładowe wycieczki do Stanów Zjednoczonych: WYCIECZKI.

KONTAKT.

Do zobaczenia w Ameryce!

Sorry, your browser does not support inline SVG.

Ostatnio na blogu