Rób to po islandzku – gorące źródła!

Islandczycy po przyjęciu chrześcijaństwa, które ogłoszono w dolinie Thingvellir postanowili na chrzest udać się do ciepłych źródełek niż moczyć głowy w zimnej wodzie pobliskiego jeziora. Ta piękna relacja na linii Islandczycy-gorące źródła ma odzwierciedlenie po dziś dzień.

Idealny sposób na relaks? – Gorące źródła na Islandii

W obliczu nieokiełznanej pogody kąpiel w wodzie o przyjemnej dla ciała temperaturze wydaje się dobrym rozwiązaniem na samotny relaks, randkę, spotkanie z przyjaciółmi, a nawet partnerem biznesowym. Czy widok na piękną zatokę otoczoną islandzkimi fiordami lub rozgrywający się na niebie spektakl zorzy polarnej nie sprzyja snuciu ambitnych planów? Czy piwo nie smakuje w takich chwilach nieco lepiej? Czy mięśnie i umysł nie relaksują się szybciej w takich okolicznościach?

Odpowiedź jest oczywista i nie dziwi więc, że wiele, nawet małych wspólnot, stworzyło dla siebie „lokalne spa”, o które jak jeden mąż wszyscy mieszkańcy dbają. Jedną z najbardziej znanych tego typu inicjatyw są “hot tuby” w miejscowości Drangsnes z pięknym widokiem na zatokę. Jest to projekt lokalny, który ze względu na piękne i łatwo dostępne umiejscowienie miał duży wpływ na rozwój turystyki w tej miejscowości. Proste i piękne, prawda?

Islandia gorące źródła, Islandia Atrakcje

Gorące źródła na Islandii

Są też źródełka, które opisane zostały już w przewodnikach przez co stają się z roku na rok, a właściwie już z miesiąca na miesiąc, coraz bardziej popularne. W sieci można znaleźć ich lokalizację GPS lub po prostu wskazówki dojazdowe. Wciąż bronią się przed natłokiem tym, że zdarzają się być na uboczu lub po prostu dotarcie do nich wiąże się z dodatkowymi kilometrami samochodem lub pieszo. Prawdziwe oblężenie przeżywa w tym roku gorąca rzeka w okolicy miasteczka Hveragerði, do której prowadzi dość stromy szlak o długości 3 kilometrów. Jeszcze kilka lat temu było to miejsce znane głównie wśród Islandczyków- dziś jest oblegane właściwie o każdej porze dnia (i nocy) przez turystów. Są jednak jeszcze miejsca, gdzie można zrelaksować się w kameralnym gronie. Warto ich poszukać? No raczej, że tak!

Islandia gorące źródła

Gorące źródło w rejonie Islandii północnej w pobliżu rzeki i wodospadu!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gorące źródło z widokiem na zatokę w rejonie Zachodnich Fiordów.

Kolejna grupa źródełek to nazywane przeze mnie „perełki”. Oczywiście w dzisiejszym świecie właściwie wszystko dla się już wygooglować, ale dotarcie do niektórych z tych cudów wymaga samozaparcia i pierwiastka poszukiwacza. Relaks w spokojnym, pozbawionym tłumu i ustronnym źródełku, które sami „wytropiliśmy” to niezwykła satysfakcja. Każdego roku staram się odnaleźć kolejną perełkę na mapie Islandii i wciąż zastanawiam się czym znowu zaskoczy mnie ta niezwykła wyspa.

IMG_6315a

 

Sorry, your browser does not support inline SVG.

Ostatnio na blogu