Jak nie dać się zwariować islandzkiej zimie?

„Śmiałyśmy się z siostrą, że może spotkamy białe niedźwiedzie, myślałam, że Islandia to kraj, gdzie ludzie mieszkają w igloo” (‘Islandia i Islandczycy oczami polskich imigrantów’, Anna Wojtyńska). Przekonasz się, że da się zwiedzać Islandię bez sprzętu technicznego oraz dlaczego zima na Islandii nie jest taka zła. Dowiesz się czy wymagane są specjalne zakupy i dlaczego warto kupić bilet lotniczy na Islandię.

Cytowany tekst to może dosyć skrajna, wynikająca z niewiedzy opinia, ale nie odosobniona. Przede wszystkim- nie daj się zwieść pozorom. Wiele osób zastanawia się ile technicznej odzieży musi zabrać ze sobą, czy ludzie poruszają się w rakietach śnieżnych lub czy nie zamarzną w drodze z lotniska do auta. Czy w ogóle jest sens lecieć na Islandię zimą? Odpowiedzi udzielam bez chwili wahania- Tak! Kilka powodów przedstawiam tutaj- (Więcej: 5 Powodów dla których warto odwiedzić Islandię zimą).

Jest całkiem spora szansa, że przylatując na Islandię doświadczysz wyższych temperatur w miesiącach zimowych niż w naszej ojczyźnie. Prawdopodobnie zobaczysz także błękitne niebo, a przy odrobinie szczęścia ujrzysz spektakl zorzy polarnej. Bez wątpienia będzie to wyjazd, którego nigdy nie zapomnisz. Nie daj się po prostu zwariować.

Chociaż może wydawać się to dziwne- Islandczycy nie chodzą na co dzień w rakietach śnieżnych, kombinezonach polarnych i kominiarkach zimowych. Spotkasz ich w ulubionych dżinsach, koszuli i eleganckim płaszczu. Nie będą się różnić od nas w okresie jesienno- zimowym. Prawdopodobnie będą mieli czapkę ze względu na wiatr, ale nie zabraknie im także okularów przeciwsłonecznych. Zima na Islandii cechuje się tym, że trwa stosunkowo długo, ale jest przy tym łagodna. Temperatura w wielu rejonach rzadko kiedy spada poniżej 0 stopni Celsjusza, główne drogi są całkowicie przejezdne, a chodniki nadają się do użytku nawet w trampkach. W słoneczny dzień Islandczycy piją kawę i piwo na dworze, a radość da się wyczuć na każdej twarzy.

No niech Ci będzie. W takim razie co ze sobą zabrać?”

Jeżeli czynnikiem, który ma Cię zatrzymać jest brak odzieży technicznej to czas zmienić nastawienie. Zabierz to, co już masz. Większość turystów leci przecież na miejsce docelowe samolotem, gdzie odbierają wypożyczony samochód. Przecież zakwaterowanie nie ma miejsca w lodowych jaskiniach, a ogrzewanych i przytulnych hotelach/hostelach/pensjonatach. Jeżeli natomiast wyjazd na Islandię ma być bodźcem do zakupu tego typu sprzętu- może warto zainwestować? Tego typu odzież, co potwierdzają użytkownicy, sprawia, że podróże stają się łatwiejsze. Lżejsze, cieplejsze, odporniejsze- w tą stronę idzie obecnie rozwój szeroko pojętego sprzętu górskiego- niestety ceny wraz z jakością także rosną. Przed wyjazdem należy zastanowić się czy jedziemy na Islandię głównie zwiedzać ( nasza oferta TU)- wtedy w zupełności wystarczy nam to, co już mamy w szafie, czy może chcemy skorzystać z szerokiej oferty aktywności zimowych (Więcej tutaj- co robić na Islandii zimą), gdzie dobrej jakości odzież może być bardzo wskazana.

„W takim razie co kupić przed pierwszym wyjazdem na Islandię?”

Odpowiedź jest prosta- bilet lotniczy lub nasz wyjazd! Często jest to najlepszy sposób na przełamanie pierwszych lodów (gra słów nieprzypadkowa). Potem będzie już z górki.

 

Sorry, your browser does not support inline SVG.

Ostatnio na blogu