10 powodów dla których MUSISZ odwiedzić Alaskę. TOP atrakcje Alaski.

Wiele osób zastanawia się co tak naprawdę można zobaczyć na Alasce i czy rzeczywiście warto ją odwiedzić. Tym wpisem chcielibyśmy rozwiać jakiekolwiek wątpliwości i dać Wam 10 głównych powodów, dla których musicie odwiedzić Alaskę! Ich lista jest oczywiście znacznie dłuższa, ale nie chcemy powodować u Was zawrotów głowy 🙂 No to zaczynamy!

1. Wszechobecne góry.

Podczas przylotu na Alaskę nie da się nie zauważyć, że krajobraz zdominowany jest tutaj przez góry. Sam fakt, że aż siedemnaście z dwudziestu najwyższych szczytów USA znajduje się właśnie na Alasce daje dobry obraz tego, z jakim miejscem mamy do czynienia. Alaska to nie tylko majestatyczny Denali, ale również przepiękne góry Parku Narodowego Kenai czy niesamowity i trudno dostępny Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza. Co za tym idzie Alaska jest rajem dla miłośników trekingów, zarówno tych mniej jak i bardziej zaawansowanych. Kochasz góry? Alaska jest miejscem dla Ciebie. W odległości 15 minut drogi od centrum Anchorage masz dostęp do kilkudziesięciu przepięknych szlaków górskich w Parku Stanowym Chugach. Pakuj plecak i przylatuj na Alaskę 🙂 A może interesuje Cię aktywna wyprawa w gronie znajomych? Takie wyjazdy lubię organizować najbardziej, więc daj mi po prostu znać. 

Więcej o górach Alaski.

2. Sto tysięcy lodowców Alaski.

Na Alasce znajdziemy około sto tysięcy lodowców z czego ponad 600 doczekała się własnego imienia. Imponujące, prawda? Liczba ta oznacza, że około pięć procent całego stanu pokryte jest lodowcami, a mówimy o obszarze pięciokrotnie większym od Polski!

Więcej o rozmiarze Alaski

W odległości niecałych stu kilometrów od największego miasta Alaski – Anchorage, możemy zobaczyć ich kilkadziesiąt, a do kilku z nich mamy względnie łatwy dostęp. Lokalni organizatorzy zapraszają na przepiękne widokowe rejsy po wodach Zatoki Księcia Williama, loty widokowe nad lodowcem Knik czy spacer po lodowcu Matanuska. Można również spróbować krótkiego rejsu po jeziorze Portage z widokiem na szybko cofające się czoło lodowca lub wybrać się na wędrówkę do lodowca Raven z miejscowości Girdwood. Możliwości jest wiele, a wybór należy do Ciebie. Gotowi na swoją przygodę na lodowcu? 

3. Spotkanie z niedźwiedziem.

W okresie letnim wielu miłośników przyrody z całego świata przybywa na Alaskę w celu zobaczenia na własne oczy przepięknych niedźwiedzi grizzly objadających się, pokonującymi tutejsze rzeki, łososiami. Szacuje się, że stan zamieszkuje ponad 50 tysięcy niedźwiedzi tego gatunku i jest to jedno z najlepszych na świecie miejsc do ich obserwacji. Zarówno z Anchorage jak i mniejszych miasteczek Alaski organizowane są loty, głównie do Parku Narodowego Katmai, gdzie przygotowana jest bezpieczna dla przyrody oraz turystów infrastruktura do oglądania tych zwierząt. Są oczywiście również inne, mniej popularne opcje, które dostarczą prawdopodobnie zdecydowanie więcej emocji. Zainteresowani? 🙂 

Niedźwiedzie, zarówno grizzly jak i czarne, można również spotkać w samym Anchorage dlatego wychodząc na szlak, niezależnie gdzie, zawsze miej przy sobie Bear Spray oraz pamiętaj o odpowiednim zachowaniu. 

Więcej o niedźwiedziach grizzly

Więcej o Bear Safety

4. Park Narodowy Denali.

To jedno z legendarnych miejsc na Alasce, o którym każdy przybywający do 49-ego stanu USA przynajmniej marzy. Tylko pierwszych 15 mil parku otwartych jest dla samochodów – ma to na celu utrzymanie odpowiedniej dzikości tych terenów. Nie martw się, dalsze rejony da się odwiedzić parkowymi autobusami. Dojechać można aż do Kantishny, znajdującej się na 92-ej mili trasy. Podróż do ostatniego „przystanku” i z powrotnem zajmuje dobrych kilkanaście godzin, więc przygotuj zapas smakołyków i wody. Na trasie istnieje duża szansa na spotkanie najpiękniejszych zwierząt Alaski, w tym legendarnych niedźwiedzi grizzly, a kierowcy autobusów zatrzymują się przy każdej tego typu okazji. W Parku wytyczonych jest tylko kilka szlaków trekingowych, natomiast istnieje możliwość jego eksploracji w stylu „backcountry”. Aby wędrować przez park należy najpierw zarejestrować się w odpowiednim budynku informacji, zapoznać się z wytycznymi odnośnie zachowania w parku oraz odebrać pojemnik na żywność (Bear Resistant Container). Wypadałoby również mieć spore doświadczenie w tego typu wędrówkach oraz kempingowaniu wśród dzikiej, nienaruszonej przyrody. Brak zasięgu telefonicznego, wszystko co potrzebne do przeżycia w plecaku, mapa, dobre buty i kurtka przeciwdeszczowa. Brzmi zachęcająco? 

5. Polowanie na zorzę polarną.

Kilka dobrych lat swojego życia prywatnego jak i zawodowego spędziłem na Islandii, która rozbudziła we mnie miłość do kierunków północnych. Jednym z elementów, które zrobiły na mnie największe wrażenie była oczywiście zorza polarna. Prowadząc grupy jesienno – zimowe po Islandii zdałem sobie sprawę, że zorza jest dla wielu osób marzeniem i olbrzymią przyjemność sprawia mi jego spełnienie. Cóż – gwarancji na zorzę oczywiście nigdy nie ma, ale są miejsca, które dają na jej zobaczenie większą szansę. Należy do nich również Alaska. W miesiącach zimowych, z roku na rok, coraz większa grupa turystów przybywa do Fairbanks w nadziei na upolowanie Aurora Borealis. Masz ochotę upolować ze mną zorzę na Alasce? Zapraszam do kontaktu! 

Więcej o zorzy polarnej przeczytasz tutaj: 

NIEZBĘDNIK POSZUKIWACZA ZORZY POLARNEJ

6. Legendarne miejsce dla wędkarzy.

Alaska jest nie tylko rajem dla niedźwiedzi, ale także dla poszukujących nowych wyzwań wędkarzy. Miejsca takie jak półwysep Kenai to wręcz legendarna lokalizacja na połowy łososi i pstrągów, ale oprócz ryb rzecznych mamy na Alasce również świetne możliwości do wyruszenia na otwarte wody oceanu. Ktoś chętny na złapanie halibuta?

Organizacja tego typu wyprawy wiąże się zazwyczaj ze współpracą z lokalnymi, doświadczonymi przewodnikami. Jeżeli szukasz ucieczki od jakiejkolwiek cywilizacji to istnieją również możliwości wynajęcia odizolowanych, pięknie położonych domów (tzw. „Lodge”) z dostępem do jezior i rzek praktycznie z własnego tarasu. Dostaniesz się do nich tylko małym samolotem, więc spokój masz gwarantowany. Brzmi ciekawie, prawda? 

Jeżeli jesteś zainteresowany wędkowaniem na Alasce to zapraszam do kontaktu. 

7. Łosie.

Łoś to jeden z symboli Alaski. Te piękne, duże i groźne zwierzęta spotykamy regularnie, również w Anchorage, gdzie łosie, niespiesznie, przekraczają największe skrzyżowania miasta. Szacuje się, że w największym mieście Alaski żyje ich około 1500 sztuk, więc nie zdziw się jeżeli podczas spaceru w parku staniesz z łosiem twarzą w twarz. Pamiętaj, że łosie potrafią się zezłościć, szczególnie jeśli są akurat z małymi – zachowaj odpowiednią ostrożność i nie zbliżaj się do nich za blisko. 

8. Urokliwe miasteczka Alaski.

Jeżeli przybywasz na Alaskę to prawdopodobnie chcesz zajrzeć dalej niż Anchorage. I bardzo dobrze! Alaska ma do zaoferowania wiele interesujących, pięknych, małych miasteczek z ciekawą historią. Chociaż na nas, Europejczykach, nieco ponad stuletnie domy nie robią może wielkiego wrażenia to opowieści o poszukiwaczach złota na Alasce przykuwają już naszą uwagę. Wybierz się do miejsc takich jak Talkeetna, skąd corocznie wspinacze z całego świata wyruszają na podbój góry Denali czy do Girdwood lub Homer z nieco hipisowskim klimatem. Zobacz niezwykłe miasteczko McCarthy przy kopalni miedzi Kennicott lub obserwuj zorzę polarną z bazy w Coldfoot. Tego typu niesamowitych miasteczek jest oczywiście na Alasce znacznie więcej i część z nich planujemy odwiedzać podczas proponowanych przez nas wycieczek na Alaskę. Dołączysz? 

9. Oglądanie wielorybów. 

Świetnymi punktami startowymi do obserwowania zwierząt morskich są miasteczka Seward, Juneau czy Gustavus. Możesz uwierzyć lub nie, ale na moim pierwszym kilkugodzinnym rejsie miałem okazję zobaczyć wyskakującego z wody pięknego pływacza szarego. Co za spektakl! Oprócz tego, istnieje duża szansa na zobaczenie uroczych maskonurów, lwów morskich, fok czy wydr. Koniecznie wybierz się na tego typu rejs – emocje i piękne wspomnienia gwarantowane! Same widoki podczas rejsów zapierają dech w piersiach. Zwierzęta, góry, lodowce, ocean. Czego chcieć więcej? 

10. Historia.

Niesamowita historia rdzennych plemion Alaski, ekspansja Rosji na tych terenach czy sprzedaż Alaski Stanom Zjednoczonym to tylko początek tego, czego dowiesz się na temat tej pięknej krainy. Poznaj historie poszukiwaczy złota, niezwykłych opuszczonych miasteczek niegdyś tętniącym życiem czy legendarnych tras pokonywanych przez psie zaprzęgi. Heroiczna walka człowieka z dziką i nieokiełznaną przyrodą Alaski zdecydowanie warta jest poznania. 

Chcesz wybrać się na Alaskę? Zapraszam do kontaktu!

Sorry, your browser does not support inline SVG.

Ostatnio na blogu