Kalifornia Atrakcje

7 powodów, dla których MUSISZ odwiedzić KALIFORNIĘ (2021). TOP Atrakcje Kalifornii.

Damian H.

Jeżeli miałbym wskazać jedno miejsce, - oczywiście poza Alaską - które najbardziej rozbudza we mnie emocje podczas podróżowania po Stanach Zjednoczonych, to byłaby to właśnie Kalifornia.

Kalifornia to dla mnie najbardziej różnicowany ze wszystkim stanów USA. To również wspaniałe miejsce do rozpoczęcia amerykańskiej przygody. To tutaj - w Kalifornii - odkryjecie tętniące życiem miasta, niesamowitą przyrodę, świetną kuchnię z całego świata, najlepsze wina i jedne z najpiękniejszych tras drogowych całych Stanów Zjednoczonych.

Zapraszam do mojego subiektywnego zestawienia najciekawszych atrakcji Kalifornii.

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy Was z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

7 najlepszych atrakcji Kalifornii według Niceland

1. Napa Valley i Sonoma

Jeżeli kochacie wino i wszystko co z nim związane, to oba miejsca muszą znaleźć się w Waszym programie wycieczki po Kalifornii. To właśnie Napa Valley było pierwszym miejscem, które miałem przyjemność odwiedzić w Kalifornii i chociaż daleko mi do specjalisty w dziedzinie win, szybko dałem się oczarować. Znajdziecie tutaj mnóstwo różnego rodzaju winiarni, zarówno tych bardziej skomercjalizowanych, jak i tych mniejszych, bardziej urokliwych. W Napa spróbujecie nie tylko świetnych win, ale też poznacie ciekawych ludzi i skorzystacie z przyjemnej pogody. 

wycieczka-kalifornia-napa-valley.jpg

Zdjęcie: Damian i Eli z wizytą w Napa Valley, w winiarni Casa Nuestra.

Wskazówka: jeżeli cenisz sobie spokój i nie chcesz uczestniczyć w sezonowym szaleństwie odwiedź Napa w naszym okresie zimowym. My polecieliśmy do Kalifornii w lutym i natrafiliśmy na świetną pogodę i mieliśmy szansę spędzić dużo czasu z właścicielami winiarni. Brak kolejek w restauracjach czy możliwość kupienia biletów do atrakcji "od ręki", to kolejne zalety zimy w Kalifornii. 

2. Most Golden Gate w San Francisco

Most Golden Gate jest niewątpliwie największym symbolem San Francisco. Miejcie przy tym na uwadze, że całe miasto jest niezwykle ciekawe, dlatego zdecydowanie zachęcam Was do spędzenia w SF minimum dwóch pełnych dni (akcent na słowo "minimum"!).

Już sama lokalizacja miasta jest wyjątkowo atrakcyjna, dzięki czemu San Francisco może być również świetną bazą wypadową do zwiedzania sąsiadujących miasteczek i wspaniałych atrakcji przyrodniczych, na czele z Redwood State Park. W samym mieście - poza głównymi atrakcjami - koniecznie znajdźcie czas na zgubienie się wśród urokliwych uliczek, na przykład w dzielnicy Haight-Ashbury, która w latach 60-tych ubiegłego wieku była centrum ruchu hippisowskiego. To, również dzisiaj, poczucie ducha Lata Miłości z 1967 i zobaczycie miejsca, które inspirowały takie gwiazdy jak Jimi Hendrix, Jennis Joplin czy Carlos Santana.

san-francisco-wycieczka-kalifornia.jpg

Zdjęcie: Legendarny most Golden Gate oglądać można w SF z wielu różnych perspektyw. 

3. Więzienie Alcatraz

Choć zlokalizowane nieopodal San Francisco, to Alcatraz zasługuje na swój własny podpunkt. Legendarne więzienie usytuowane jest na małej wyspie, do której dotrzeć można przy pomocy lokalnych statków wycieczkowych. Na miejscu czeka Was zwiedzanie zakamarków więzienia z audio-przewodnikiem. Na mnie miejsce zrobiło duże wrażenie i spędziliśmy tam praktycznie cały dzień.

wiezienie-alcatraz.jpeg

Zdjęcie: Damian i Eli w więzieniu Alcatraz. 

To właśnie w tym, funkcjonującym w latach 1934 - 1963, więzieniu o zaostrzonych rygorze przebywał w swoim czasie legendarny amerykański gangster Al Capone, a miejsce to było inspiracją do kilku głośnych  produkcji jak „Ucieczka z Alcatraz” (Clint Eastwood) czy „Twierdza” (Sean Connery, Nicolas Cage). 

wycieczka-alcatraz.jpeg

Zdjęcie: Więzienie Alcatraz - widok z pokładu statku wycieczkowego.

4. Park Narodowy Yosemite

Yosemite to cel podróży sam w sobie. Kilkugodzinna wizyta w tym miejscu, to zdaniem mieszkańców Kalifornii (i moim!), zupełnie nieporozumienie. Zaplanujcie w Yosemite przynajmniej (i jest to absolutne minimum!) przynajmniej dwa pełne dni na miejscu. Nie pożałujecie.

Jeżeli kochacie wędrówki górskie, wspinaczkę, lasy czy po prostu lubicie godzinami wpatrywać się w przyrodę, Park Narodowy Yosemite będzie dla Was odpowiednim miejscem. 

park narodowy yosemite.jpg

Zdjęcie: Widoki w Parku Narodowym Yosemite nigdy nie zawodzą. 

5. Sekwoje Giganty

Na południe od Parku Yosemite znajduje się drugi najstarszy park narodowy Stanów Zjednoczonych - Park Narodowy Sekwoi. Ulokowany na zboczach gór Sierra Nevada park, to jedyne miejsce, gdzie naturalnie występują mamutowce olbrzymie - jedne z największych na świecie sekwoi. To również tutaj rośnie największe drzewo na świecie - General Sherman - które wznosi się na 84 metry i ma średnicę przekraczającą 8 metrów!

Wskazówka: Pamiętajcie również o innym niesamowitym miejscu na mapie Kalifornii - Parku Narodowym Redwood, gdzie znajdziecie jeszcze wyższe "kuzynki" sekwoi.

sekwoje-kalifornia.jpeg

Zdjęcie: Sekwoje, Kalifornia. 

6. Dolina Śmierci

Park Narodowy Doliny Śmierci (Death Valley National Park) to kolejne słynne miejsce na mapie nie tylko Kalifornii, ale całego USA. Położona na skraju stanu Kalifornia i Nevada dolina kryje wspaniałe trasy przejazdowe, zupełnie inne od reszty stanu.

Świetny tekst na temat Doliny Śmierci poczynił nasz przyjaciel ze strony InterAmeryka, a artykuł przeczytacie TUTAJ

7. Bug Sur

Uwielbiam jeździć po Kalifornii i wydaje mi się, że nie da się tym znudzić. Region Big Sur jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc dla miłośników oceanu, wiatru we włosach i przepięknej przyrody.

Przyjemna temperatura przez cały rok sprawia, że Big Sur to właściwie zawsze świetny pomysł na udaną wycieczkę. Ze względu na bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu i wiele lokalnych mikroklimatów Big Sur jest jednym z niewielu miejsc, gdzie oglądać można sekwoje rosnące nieopodal kaktusów

kalifornia-atrakcje.jpeg

Zdjęcie: Kalifornia skrywa wiele urokliwych, spokojnych plaż.