Alaska Atrakcje

Seward, Alaska - Brama do Parku Narodowego Kenai Fjords

Damian Hadaś

Seward to jedno z naszych ulubionych miejsc w całym stanie, które staramy się odwiedzać przynajmniej kilka razy w roku. Lokalizacja sprzyja regularnym wizytom ponieważ, miasteczko oddalone jest o około dwie i pół godziny jazdy samochodem z Anchorage. Ma również bardzo spektakularne położenie - Seward znajduje się nad zatoką Resurrection Bay i graniczy z Parkiem Narodowym Kenai Fjords. To naszym zdaniem Alaska w pigułce, ponieważ znajdziemy tutaj zarówno ocean, lasy, lodowce, góry, jak i możliwości do obserwacji zwierząt. Także historia Seward jest bardzo bogata i warto poświęcić jej trochę uwagi. 

Planujesz podróż na Alaskę? Zapraszamy do kontaktu

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Seward Lowell Point Alaska .JPG

Czarna plaża w okolicy Seward.

Już sama trasa samochodowa prowadząca z Anchorage do Seward jest bardzo malownicza, a w okresie letnim nie powinna sprawić żadnych kłopotów standardowym samochodom czy kamperom. Na kilku odcinkach drogi należy spodziewać się latem robót drogowych, co warto uwzględnić przy planowaniu zwiedzania. 

Do Seward można także dostać się korzystając z kolei Alaska Railroad. O bilety na pociąg Coastal Classic trzeba zadbać z dużym wyprzedzeniem. Miejsca w pociągu regularnie wykupowane są przez organizatorów rejsów wielkimi statkami pasażerskimi, co sprawia, że wiele dat jest wyprzedanych nawet na 9 miesięcy przed wakacjami. Pociągi te kursują tylko w sezonie letnim. 

pociaga do seward alaska.JPG

Widoki z pociągu na trasie Anchorage - Seward 

Sporo turystów dociera także do Seward na pokładzie statków pasażerskich rozpoczynając rejs w Vancouver lub Seattle. W miasteczku znajdziemy tylko kilka mniejszych, lokalnych wypożyczalni, dlatego naszą sugestią jest skorzystanie z pociągu lub autokaru, a następnie wynajem auta w Anchorage. Można też rozważyć skorzystanie z mniejszych firm turystycznych, które odbiorą gości ze statku i zaproponują kilka dodatkowych postojów na trasie do Anchorage.

Choć miasteczko Seward ma zaledwie dwa i pół tysiąca stałych mieszkańców to latem staje się jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc na mapie Alaski, głównie ze względu na promy pasażerskie. W dni, gdy statek pojawia się porcie, wszystko, co znajduje się w okolicy zostaje “przejęte” przez masy turystów.

Park Kenai Fjords na Alasce.JPG

Cudowne widoki w Parku Narodowym Kenai Fjords

Wierzbowka Alaska Seward.JPG
Kwitnąca wierzbówka kiprzyca to charakterystyczny element drugiej połowy lata.

Osoby odwiedzające Seward powinny pamiętać, że jest to dość deszczowe miasteczko i właściwie zawsze należy spodziewać się tam opadów. Odpowiednie nastawienie oraz dobra odzież wystarcza, aby skorzystać z uroków Seward. Jedyne aktywności, które mogą być odwołane ze względu na złe warunki pogodowe to loty widokowe awionetkami lub przelot śmigłowcem do bazy psich zaprzęgów w wysokich górach. Te atrakcje sugerujemy zaplanować w innych lokalizacjach Alaski. Kilka razy podczas sezonu letniego zdarza się także, że ze względu na sztorm organizatorzy muszą odwołać lub skrócić rejsy widokowe. W takich sytuacjach gościom przysługuje zwrot środków lub możliwość zmiany rezerwacji na kolejny dzień. 

Psie zaprzegi ALaska Seward.JPG

Przejazd psim zaprzęgiem po śniegu w środka lata w Seward. Do tej lokalizacji trzeba dostać się śmigłowcem. 

Zatoki Zmartwychwstania Alaska .JPG

Zachód słońca nad Zatoką Zmartwychwstania 

Nie tylko piękne widoki

Lokalizacja dzisiejszego Seward przez tysiące lat była terenem, na którym żyli rdzenni mieszkańcy Alaski. Na Półwyspie Kenai, ze względu na dostęp do oceanu, umiarkowany klimat, jak i dobre warunki do polowań, zawsze mieszały się ze sobą liczne kultury, ale głównymi grupami były Alutiiq oraz Sugpiaq. 

Duże zmiany nadeszły tu dopiero pod koniec XVIII wieku i związane były z pojawieniem się Rosjan, którzy intensywnie zajęli się polowaniami oraz handlem futrem. Głęboki, niezamarzający fiord zainteresował później także Amerykanów, którzy szukali sposobów na usprawnienie transportu pomiędzy świeżo zakupioną Alaską, a zachodnim wybrzeżem USA. 

Bielik amerykanski Alaska Seward.JPG

Bieliki amerykańskie to stali goście tej okolicy. 

Dziś Seward to miasteczko silnie związanie z branżą rybołówstwa, gdzie z roku na rok turystyka umacnia swoją pozycję jako dominująca gałąź lokalnej gospodarki. Miasteczko i jego okolica pochwalić się może dość dużą (jak na alaskańskie standardy) bazą noclegową, ale pomimo tego w szczycie sezonu ciężko tutaj o dobry pokój. O rezerwacje w Seward należy zadbać z możliwie dużym wyprzedzeniem. 

Seward to także jedno z bardziej liberalnych miasteczek Alaski, o czym przekonać można się spacerując po lokalnych uliczkach czy obserwując życie mieszkańców. Znajdziemy tutaj też multum atrakcji turystycznych oraz kilka świetnych restauracji.

IMG_2327.jpg

Naszą ulubioną kawiarnię w Seward otworzono w starym kościele.

Mieszkańcy Seward dobrze wiedzą, że życie nad piękną zatoką ma swoje plusy oraz minusy. Niewątpliwie najtrudniejszym dniem w dziejach miasteczka było trzęsienie ziemi w 1964 roku, w wyniku którego zginęło tu trzynaście osób. Straty były katastrofalne i doprowadziły do olbrzymich zmian w Seward. 

Orka Alaska Rejs Seward.JPG

Podczas rejsów z Seward obserwować można wiele zwierząt morskich

Główne atrakcje Seward i okolicy

1. Alaska Sealife Center 

Słynna placówka rehabilitacyjna zwierząt morskich to popularny wybór nie tylko wśród turystów, ale także miejscowych. Sealife Center to świetny pomysł na spędzenie deszczowego dnia w Seward, których nigdy tutaj nie brakuje. Placówkę uwielbiają także dzieci, więc miejsce to powinno się znaleźć w planach wszystkich rodzin. 

2. Rejsy widokowe z obserwacją zwierząt

Rejsy widokowe Alaska Seward.JPG

Widok z pokładu statku podczas rejsu z Seward 

Goście wycieczka Alaska.jpeg

Zadowoleni goście podczas rejsu po Parku Narodowym Kenai Fjords (2022)

Seward to bez wątpienia najlepsze miejsce w tęj części Alaski do obserwacji wielorybów. Dodatkową zaletą rejsów w tym regionie jest absolutnie wyjątkowa przyroda, która nieustannie cieszy oczy turystów z całego świata. Rejsy trwają zazwyczaj od 4 do nawet 9 godzin, w zależności od preferencji gości. Nasze ulubione rejsy trwają średnio 6 godzin i większość naszych grup decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Podczas takiej wycieczki goście mają okazję obserwować zwierzęta oraz podpłynąć pod jeden ze spektakularnych lodowców spływających z pola lodowego Harding Icefield. Podczas rejsów serwowany jest zazwyczaj lekki posiłek. 

3. Park Narodowy Kenai Fjords 

wycieczka alaska seward park narodowy.JPG

Zadowoleni goście podczas wizyty w Parku Narodowym Kenai Fjords (2023)

Lodowiec Seward Alaska.jpg

Bardzo wymagający szlak do Harding Icefield oferuje niesamowity widok na pole lodowcowe.

Wizyta w Seward wiąże się zazwyczaj z wizytą w tym parku narodowym. Większość gości zachwyca się przyrodą z pokładu statku, ale granice parku można przekroczyć także samochodem. W okolicy lodowca Exit Glacier wyznaczonych jest kilka szlaków do wędrówek i latem należy spodziewać się tutaj masy turystów. Wybierając się na trekking warto zabrać ze sobą sprej na niedźwiedzie i pamiętać, że wiele szlaków jest tu dość stromych. 

4. Centrum Seward 

Centrum Seward Alaska Atrakcje.jpg

Urokliwe uliczki historycznej części miasteczka

Odwiedzajac Seward warto zostawić samochód w okolicy starego centrum, gdzie znajduje się kilka większych parkingów. Na głównej uliczce 4th Avenue, we wnętrzach historycznych budynków, znajdziemy liczne sklepiki z pamiątkami, kilka barów oraz sporo restauracji. 

5. Spływy kajakowe

Wycieczka kajaki Seward Alaska.JPG

Spływy kajakowe to świetny pomysł dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w Seward.

W Seward swoje biura ma kilka firm specjalizujących się w wycieczkach kajakowych. Oferta jest dość szeroka i dostosowana do umiejętności uczestników, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Spływy odbywają się na oceanie, co stawia zupełnie inne wyzwania niż te na rzekach lub jeziorach, dlatego przy wyborze atrakcji warto mierzyć siły na zamiary. Osoby bez większego doświadczenia powinny ograniczyć się do spływów w zatoce, natomiast doświadczeni kajakarze mogą pomyśleć o dłuższych wyprawach. 

6. Lowell Point

Wędrówka Seward Alaska.JPG

Wędrówki po plażach w tej okolicy należy zaplanować podczas odpływu.

Lowell Point Alaska Seward.jpg

Plaża w Lowell Point to jedno z ulubionych miejsc miejscowych na wypoczynek.

Dysponując czasem w Seward warto wybrać się także do Lowell Point, gdzie znajduje się piękna czarna plaża. W tej okolicy znajdziemy także dostęp do kilku atrakcyjnych szlaków poprowadzonych w lesie deszczowym. Droga do Lowell Point jest szutrowa i należy na niej spodziewać się wielu dziur. Kilka lat temu miało też tu miejsce wielkie osuwisko, które na całe szczęście nie pochłonęło żadnych ofiar. W wyniku tego wydarzenia wielu turystów utknęło jednak w Lowell Point na dłużej, co znacząco wpłynęło na realizację planów. 

7. Kuchnia

Niewiele jest miejsc na mapie stanu, gdzie można zjeść tak dobrze jak w Seward. To małe miasteczko z roku na rok ma coraz bogatszą ofertę restauracyjną. Spróbujecie tu zarówno kuchni amerykańskiej, meksykańskiej, tajskiej. Jest także kilka miejsc słynących ze świetnej ryby czy owoców morza.