Alaska Atrakcje Parki Narodowe USA

Park Narodowy Denali na Alasce - Informator

Damian Hadaś

Park Narodowy Denali to legenda sama w sobie. Na jego terenie dumnie wznosi się najwyższa góra nie tylko Alaski, ale całej Ameryki Północnej - szczyt Denali. To miejsce wyjątkowe, którego nie powinno zabraknąć podczas żadnej wycieczki na Alaskę.

Park Denali charakteryzuje się dużą sezonowością oraz sporą nieprzewidywalnością. Również możliwości zwiedzania parku są dla wielu turystów zaskakujące, dlatego wizytę warto zaplanować z większą świadomością i dużym wyprzedzeniem. 

Planujesz podróż na Alaskę? Skontaktuj się z nami. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Park Narodowy Denali - podstawowe informacje

  • Rok założenia parku: 1917
  • Lokalizacja: Interior Alaski
  • Powierzchnia: ok. 25 000 km2
  • Główne atrakcje: tajga i tundra, zwierzęta, lodowce, góra Denali 
  • Ilość odwiedzających rocznie: ok. 600 tys. 
  • Wstęp: 15$ za osobę
  • Zwiedzanie: wędrówki backcountry, parkowe autokary, kilka szlaków
  • Strona internetowa: Denali National Park Website

Park Denali - Wstęp

Park Denali Maj.JPG

Park Narodowy Denali położony jest w Interiorze Alaski. Region ten charakteryzuje się bardzo surowymi i długimi zimami, oraz dość (jak na alaskańskie warunki) ciepłym, choć krótkim latem. Klimat ten sprawia, że lodowce pokrywają nawet jedną szóstą obszaru parku. 

Park słynie z wyjątkowej subarktycznej przyrody charakteryzującej się lasami borealnymi (tajga), szerokimi połaciami tundry, zasilanymi lodowcami rzekami, pięknymi górami oraz licznymi zwierzętami na czele z grizzly, karibu, łosiem, owcą jukońską czy wilkiem. Na terenie Parku Narodowego Denali żyje 39 gatunków ssaków i 169 gatunków ptaków.

Centralnym punktem parku (i inspiracją dla jego nazwy) jest Denali, najwyższy szczyt w Ameryce Północnej (6190 m). Ze względu na swój ogrom i lokalizację, góra charakteryzuje się nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, przez co średnio tylko 30 procent odwiedzających park ma przyjemność zobaczyć górę w pełnej okazałości. Pierwszy udane wejście na szczyt Denali odbyło się w 1913 roku.

Nazwa „Denali” pochodzi z języka koyukon, którym posługiwała się rdzenna społeczność tej okolicy. Zakłada się (zapewne z sporym uproszczeniu), że Deenaalee oznacza po prostu “The High One”, czyli “Wysoka”. Warto pamiętać, że region ten stanowił dom dla licznych rdzennych ludności Alaski od tysięcy lat – na długo przed utworzeniem jakiegokolwiek parku. 

Park Narodowy Denali jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w USA. Zdecydowana większość terenu nie jest dostępna dla turystów.

Jedynym sposobem zwiedzania parku są loty widokowe, wędrówki, przejazd rowerem oraz skorzystanie z autokarów parkowych jeżdżących po drodze Denali Park Road. Jej budowę rozpoczęto w 1923 r. i ukończono w ciągu 15 lat. To bardzo imponujące, bo w tym czasie nie istniało jeszcze połączenie drogowe pomiędzy Anchorage i Fairbanks. 

Park Narodowy Denali jest dziś bardzo popularny i odwiedza go średnio ponad 600 000 turystów rocznie. Pamiętaj przy tym, że populacja stanu Alaska wynosi zaledwie 730 000. 

Park został oryginalnie założony jako Mt. McKinley National Park w 1917 r. W 1980 r. Mt. McKinley Park, Denali National Monument, and Denali Preserve zostały połączone, tworząc Park Narodowy Denali (Denali National Park & Preserve). Z nazwą szczytu oraz parku wiąże się sporo kontrowersji, dyskutowanych między innymi przez czołowych polityków USA (bo wszystko musi być przecież polityczne...). 

Co warto wiedzieć przed podróżą do Parku Narodowego Denali 

Denali Park Znak.jpeg

Park Narodowy Denali to miejsce, gdzie zwierzęta oraz przyroda nadal są traktowane priorytetowo. Oznacza to, że wizyta w tym parku wiąże się z pewnymi ograniczeniami dla turystów. Choć dla większości osób jest to piękne doświadczenie, to nie brakuje też takich, którzy uważają zwiedzanie Denali za zbyt ograniczające. 

Pierwszym zaskoczeniem jest to, że przez park  Narodowy Denali przebiega tylko jedna droga samochodowa, która - "na domiar złego" - nie jest pętlą, przez co ten sam odcinek trzeba pokonać aż dwukrotnie.

Denali Park Road to aż 146-o kilometrowy odcinek prowadzący w głąb parku narodowego. Trasa rozpoczyna się praktycznie z drogi Parks Highway (łączącej Anchorage z Fairbanks) i prowadzi aż do rejonu Kantishna, gdzie ponad sto lat temu odkryto intrygujące pokłady złota. Dziś, na końcu drogi znajdziemy kilka zakwaterowań. 

Niestety Denali Park Road nie jest obecnie w całości dostępne dla odwiedzających. Od ponad dwóch lat trwają prace związane z olbrzymim osuwiskiem w okolicy Pretty Rocks, mniej więcej w połowie parkowej drogi. Z tego powodu nadal nie da się pokonać całej drogi i niewiele wskazuje, aby ten stan rzeczy miał się zmienić w niedalekiej przyszłości. Nieustannie zanikająca “wieczna” zmarzlina sprawia, że przejazd niektórych odcinków okazuje się po prostu zbyt niebezpieczny, a naprawy mogą okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto (dosłownie!). 

Droga Park Denali.JPG

Prywatne pojazdy mogą przejechać tylko niewielki jej odcinek, zwykle do mili 15. Dystans ten pokonuje się drogą asfaltową, z którą poradzi sobie każdy środek transportu, również kamper. Aby zobaczyć dalszą część parku, pora na przesiadkę! 

Wszyscy zainteresowani dalszym zwiedzaniem muszą skorzystać z autobusów parkowych. O bilety autokarowe należy zadbać na długo przed planowanym przyjazdem. Bilety na zwiedzanie z narracją rozchodzą się dość szybko. Regularnie zdarza się, że na terminy lipcowe i sierpniowe wyprzedane są wszystkie bilety. 

Podobna sytuacja dotyczy noclegów w okolicy parku. Zakwaterowania są tu drogie, a na domiar złego rozchodzą się bardzo wcześnie. 

Podczas wizyty w Parku Denali trzeba być przygotowanym na wszystko. Pogoda na Alasce jest nieprzewidywalna i tak samo jest w tym miejscu. Zabierz ze sobą dobrą odzież, wygodne buty i kurtkę przeciwdeszczową. W sierpniu 2022 roku naszych gości zaskoczyły poranne opady śniegu. W okolicy Denali spodziewać należy się także deszczu, co znacząca może utrudnić obserwację lokalnej przyrody. 

Sezon na komary w tej okolicy rozpoczyna się na początku czerwca i trwa do połowy sierpnia.  Spakuj środek odstraszający na owady i noś długie warstwy. 

Nie zapomnij zabrać lornetki. Zdarza się, że zwierzęta w Parku Denali przechodzą przed autokarem, ale w zdecydowanej większości obserwacja odbywa się z dużej odległości. Jeśli jesteś fotografem, spakuj teleobiektyw. 

Jeśli nie uczestniczysz w wycieczce autobusowej z narracją, musisz uiścić opłatę za wstęp w wysokości 15 USD za osobę (ważna przez siedem dni). Dzieci do 15. roku życia odwiedzają park bezpłatnie. Jeśli podróżujesz w grupie 4 osób i nie korzystasz z wycieczki z narracją zakup roczny karnet do Parku Denali. Jego koszt w 2023 roku wynosił 45 dolarów i jest on ważny dla czterech osób dorosłych. Możesz także skorzystać z przepustki America the Beautiful Pass, jeśli już ją posiadasz.

Jak dostać się do Parku Narodowego Denali

Wildlife Denali National Park.JPG

Park Narodowy Denali zlokalizowany jest pomiędzy Anchorage, a Fairbanks - dwoma największymi ośrodkami miejskimi Alaski.

Dostęp do Parku Narodowego Denali jest stosunkowo łatwy – szczególnie jak na standardy Alaski. Park znajduje się około 5 godzin jazdy samochodem z Anchorage lub 2,5 godziny z Fairbanks. Obydwa miasta posiadają międzynarodowe lotniska.

Ci, którzy nie planują wypożyczenia samochodu, mogą skorzystać z kolei Alaska Railroad. Jeśli brzmi to dla Ciebie ciekawie to pamiętaj aby zadbać o hotel, który oferuje odbiór z dworca. W okolicy Denali nie ma żadnego transportu publicznego, dlatego podróż koleją okazuje się często dość ograniczająca. Pomiędzy Anchorage i Denali codziennie kursują także autobusy Park Connection 

Ile czasu spędzić w Parku Narodowym Denali

Okolice Parku Denali Alaska.jpg

Ilość czasu, jaki spędzisz w Parku Denali zależy oczywiście od Twoich preferencji, terminu podróży, czasu jakim dysponujesz, a także budżetu. Tworząc programy dla naszych gości planujemy zazwyczaj dwie lub maksymalnie trzy noce w okolicy parku. 

Dwie noce powinny spokojnie wystarczyć na zwiedzanie parku autokarem, wizytę w kilku najciekawszych punktach oraz krótszy lub dłuższy spacer. Dodatkowy dzień pozwoli wybrać się na dłuższą wędrówkę oraz zrelaksować się w pięknych okolicznościach przyrody. 

Przy grupach z krótkim czasem urlopowym możliwe jest spędzenie w Denali zaledwie jednej nocy. Kluczem jest wtedy dobre zaplanowanie programu. 

Park Narodowy Denali jest wizytówką Alaski i z pewnością ma wiele do zaoferowania, jednak ze względu na ilość spektakularnej przyrody w tym stanie nie polecamy spędzać tu zbyt dużo czasu. 

Gdzie zatrzymać się w Parku Narodowym Denali 

Wycieczka Denali Alaska.JPG

Na start warto zaznaczyć, że noclegi w okolicy Denali sporo kosztują. Park ten znajduje się na liście must-see praktycznie wszystkich osób zwiedzających lądową część Alaski. Dodatkowo sezon jest tu bardzo krótki, a zainteresowanie Alaską z roku na rok rośnie. Taki stan rzeczy sprawia, że ceny (nie tylko zresztą w Parku Denali) pokojów rosną praktycznie z roku na rok. 

Portale rezerwacyjne oferują dziś sporo opcji dopasowanych do potrzeb odwiedzających. W okolicy Denali znajdziemy całkiem przyjemne hotele, urokliwe domki, pensjonaty, motele, a nawet kilka opcji kempingowych czy glampingowych. 

Największą bazą noclegową dysponuje miejscowość Healy, oddalona o kilkanaście kilometrów na północ od bram parku Denali. Tuż przy wjeździe do samego parku znajduje się również strefa Denali. Ze względu na dużą liczbę reklam i masę turystów, nie jest to może najatrakcyjniejsze miejsce, ale ma ono jedną, wielką zaletę - nie da się być bliżej Parku Narodowego Denali. W tej okolicy znajduje się też kilka niezłych hoteli. Znajdziesz tu również kawiarnie, restauracje, organizatorów atrakcji oraz sklepy: spożywcze, z pamiątkami, a nawet z alkoholem. 

O fajniejsze nocleg bliżej parku Denali trzeba zadbać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ pokoje rozchodzą się tu jak świeże bułeczki. 

Dla osób planujących ze sporym wyprzedzeniem oraz dysponujących większym budżetem polecamy między innymi hotele Denali Bluffs, Grande Denali Lodge czy Denali Princess Lodge. Opcją bardziej budżetową może być na przykład ośrodek Denali Grizzly Bears, znajdujący się około 10 minut drogi samochodem na południe od parku. 

W wielu przypadkach w okolicy Parku Narodowego Denali trzeba po prostu rezerwować te pokoje, które są jeszcze dostępne. Okolica na wiele letnich dat jest po prostu w całości wyprzedana. Dotyczy to także kempingów.

Kiedy odwiedzić Park Narodowy Denali

Widoki w Denali Alaska.JPG

Bramy Parku Narodowego Denali otwarte są przez cały rok, ale aby w pełni doświadczyć jego piękna, odwiedziny należy zaplanować latem. W Denali sezon letni rozpoczyna się zwykle pod koniec maja i trwa zdo połowy września. Daty są nieco elastyczne i zależą od warunków pogodowych. 

Warto pamiętać, że lato to jedyna pora, kiedy na terenie parku kursują autobusy.

Lato na Alasce jest dość specyficzne i praktycznie każdy miesiąc oferuje inne możliwości. Odwiedzający powinni pamiętać, że w czerwcu nadal należy spodziewać się zalegające śniegu w wyższych partiach, który może uniemożliwiać wędrówki. Przyroda Denali jest w swoim szczycie dopiero w okolicy drugiej połowy lipca, ale także tą datę należy traktować elastycznie. Sezon jest też krótki, bo z początkiem września Park Denali przybiera czerwone i brązowe barwy, a na górach pojawia się często pierwszy śnieg. 

Jeśli masz nadzieję zobaczyć górę Denali to teoretycznie najlepszym czasem powinno być wczesne lato. Jeśli priorytetem są piesze wędrówki, zaplanuj wizytę na lipiec lub sierpień, gdy w górach nie ma już zbyt dużo śniegu. Jeśli z kolei uwielbiasz fotografię, to nie ma bardziej spektakularnego czasu na wizytę w parku niż wczesna jesień. 

Miej przy tym zawsze na uwadze, że to tylko teoria. W 2022 maj oraz czerwiec były bardzo suche i ciepłe, a szczyt Denali nieustannie zachwycał odwiedzających. Odwrotną sytuację mieliśmy w kolejnym roku, gdy pod koniec maja wycieczki autokarowe miały okazję doświadczyć nawet poważnych opadów śniegu, a góry Denali nie było widać aż do lipca. 

Zwiedzanie Parku Denali - Autokary

Park Narodowy Denali.JPG

Jak już wspomnieliśmy, aby dotrzeć w głąb parku Denali, należy skorzystać ze specjalnych autobusów. Nie jest to najbardziej popularne rozwiązanie, ale stoją za nim bardzo solidne podstawy – system ten pozwala służbom parku chronić dziką przyrodę przed wzmożonym ruchem turystycznym. 

Niezależnie od tego, który przejazd wybierzesz, na wszystkich kursach istnieje niepisana zasada, że kierowca zatrzymuje się na obserwację zwierząt. Pamiętajcie jednak, że nie będziecie mieli możliwości opuszczenia autokaru ze względu na Wasze bezpieczeństwo.

W 2023 roku w Parku Narodowym Denali dostępne były trzy rodzaje autobusów:

Denali Natural History Tour 

Jest to 5-godzinna wycieczka z narracją, która prowadzi do 25 mili Denali Park Road. Ta wycieczka skupia się bardziej na historii obszaru – zatrzymasz się w jednej z oryginalnych domków rangera i dowiesz się więcej o historii rdzennych mieszkańców Alaski.

Tundra Wilderness Tour

Tundra Wilderness Tour Autobus Denali.jpg

To wycieczka, którą polecamy najczęściej i uwzględniamy w większości naszych programów. Jest to ponad pięciogodzinny wjazd z narracją, która oferuje możliwości obserwacji dzikiej przyrody. Autokar wjeżdża obecnie do 43 mili drogi parkowej zaliczając po drodze kilka przystanków na toaletę oraz zdjęcia. W przypadku tego autokaru należy ściśle trzymać się czasu przerw i powracać do właściwego autokaru. Pewnym utrudnieniem przy tej wycieczce jest to, że dokładny czas rozpoczęcia uczestnik poznaje dopiero na około 48 godzin przed jej rozpoczęciem. Podczas rezerwacji można wybrać tylko porę poranną (która rozpoczyna się już o 5 rano!) lub popołudniową. Latem nie ma praktycznie żadnej możliwości zmiany godziny wyjazdu, ponieważ większość autokarów jest po prostu wyprzedana. 

Transit Bus

Transit Bus Denali.jpg

Autobusy typu Transit oferują przejazdy bez narracji i ich podstawową funkcją jest transport, a nie edukacja odwiedzających. Autokary zatrzymują się na kilku stałych przystankach, ale dodatkowo oferują także możliwość “hop-on, hop-off”, co oznacza, że można z nich wysiąść w dowolnym miejscu. Aby powrócić na pokład wystarczy pomachać w stronę kolejnego autobusu, które kursują średnio co 30 minut. Autobusy te są najtańszą formą zwiedzania parku i pozwalają na rezerwację konkretnej godziny startu. Autokary te stworzono z myślą o wędrowcach, ale w rzeczywistości korzystają z nich liczni turyści, którzy nie potrzebują angielskiej narracji, dysponują mniejszym budżetem lub po prostu spóźnili się na zakup biletów na Tundra Wildnerness Tour. 

Zwierzęta w Parku Narodowym Denali

Dla wielu odwiedzających, to właśnie możliwość obserwacji dzikich zwierząt w naturalnym środowisku jest powodem wizyty na Alasce. Park Narodowy Denali to bez wątpienia świetne miejsce do tej aktywności. 

Zwierzęta spacerują zazwyczaj w bezpiecznej - dla nich, i dla nas) odległości od parkowej drogi, dlatego zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dobrą lornetkę. Niekiedy zdarza się, że zwierzęta podchodzą bardzo blisko pojazdu i w takich sytuacjach należy zastosować się do poleceń kierowcy. Pamiętaj, zwierzęta w parku Denali są dzikie i nie potrzebują naszego pożywienia. Bywają też niebezpieczne, chociaż - głównie dzięki wykorzystaniu autokarów - do wypadków dochodzi tutaj dość rzadko (ale dochodzi!). 

Sukces obserwacji zależy w dużej mierze od szczęścia oraz spostrzegawczości grupy w autokarze. Choć kierowcy wiedzą, w których rejonach jest największa szansa na zobaczenie karibu czy owiec jukońskich, to każda dodatkowa para oczu jest zawsze na wagę złota. 

Co robić w Parku Narodowym Denali 

1. Przejazd Denali Park Road

Dołączenie do jednej z wycieczek autokarowych to atrakcja numer jeden w okolicy Parku Denali. 

2. Obserwacja zwierząt w Parku Denali

Denali to świetne miejsce, aby zobaczyć tzw. Wielką Piątkę: niedźwiedzia grizzly, łosia, karibu, owcę górską i wilka. W tym aspekcie bardzo dużo zależy od szczęścia. Wielokrotnie słyszeliśmy od naszych gości o udanej obserwacji niedźwiedzi czy karibu, ale zdarza się także, że podczas pięciu godzin w autokarze wraca się z "niczym". W Parku Denali zwierzęta nie są wabione i niezbyt chętnie podchodzą do drogi, którą poruszają się pojazdy. 

3. Denali Dog Kennels

Denali Dog Kennels.JPG

Park Narodowy Denali ma długą historię współpracy ludzi oraz psów. W okresie letnim pracownicy parkowi codziennie oferują kilka bezpłatnych pokazów, na które warto się wybrać.  

4. Wędrówki

Alaska jest niewątpliwie dzika przez co bywa dość onieśmielająca, ale nie powinno być to powodem do braku aktywności. Na terenie parku znajdują się opcje do wędrówek dla każdego. Przed wyjściem na szlak koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpiecznego wędrowania po terytorium niedźwiedzi. 

5. Atrakcje w okolicy Parku Narodowego Denali

Lot widokowy Denali Alaska.JPG

W okolicy parku skorzystać można z liczyć atrakcji. Nasi goście najczęściej wybierają przejazdy quadami, rafting czy lot widokowy w stronę szczytu Denali.