Hawaje

Najlepszy czas na Hawaje - pogoda na Hawajach i sezon.

Damian H.

Aloha!

Hawaje to fantastyczna destynacja zarówno dla plażowiczów, miłośników nurkowania czy surfowania, a także dla zapalonych wędrowców. Archipelag jest miejscem bardzo popularnym wśród amerykańskich turystów, dlatego warto dowiedzieć się kiedy polecieć na Hawaje, aby uniknąć najwyższych cen oraz tłumów. 

Z tego artykułu dowiesz się:

- jaka jest pogoda na Hawajach w poszczególnych miesiącach,

- kiedy najlepiej lecieć na Hawaje,

- jakie atrakcje czekają na Ciebie na Hawajach. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Pogoda na Hawajach - podstawowe informacje. 

Nie będzie na pewno zaskoczeniem jeżeli napiszemy, że pogoda na Hawajach jest świetna przez cały rok. W teoretycznie najchłodniejszych miesiącach zimowych należy spodziewać się średnich temperatur w ciągu dnia w granicach 25 - 27ºC, a latem 30ºC. Jak widzisz, nie ma więc złego okresu na wycieczkę na Hawaje. Przy wyborze własnego terminu na wakacje na archipelagu warto wziąć więc pod uwagę inne aspekty. 

kiedy lecieć na Hawaje.jpg

Najlepszy sezon na Hawajach.

Na pewno spotkaliście się z opiniami, że najlepszy czas na Hawaje to czerwiec, lipiec i sierpień. Choć jest w tym może jakieś ziarno prawdy (występuje wtedy najmniej opadów, a temperatury są najwyższe) to zdecydowanie warto rozważyć wizytę poza trzema miesiącami letnimi, gdy doświadczycie na Hawajach także największych tłumów oraz najwyższych cen. Jeżeli możecie wygospodarować czas w innych miesiącach niż polskie lato, to będzie to bardzo dobry ruch. Pamiętajcie przy tym, że pogoda na Hawajach jest świetna przez cały rok.

pogoda-hawaje.jpg

Kiedy lecieć na Hawaje? 

Istnieją takie miejsca na świecie, które, ze względu na sezonowość turystyki, najlepiej odwiedzić po raz pierwszy w miesiącach letnich - dobrymi przykładami są takie destynacje jak Alaska, Patagonia, Islandia czy północna Norwegia. Hawaje zdecydowanie do nich jednak nie należą. Jeżeli dysponujecie urlopem poza miesiącami letnimi to świetnym wyborem będą zarówno miesiące tzw. "shoulder season", czyli kwiecień, maj, wrzesień czy październik, a także czas, gdy w Polsce trwa zima. Pogoda na Hawajach jest zazwyczaj świetna, a poza latem oraz okresami świątecznymi, na archipelagu nie ma tłumów, co przekłada się też na nieco niższe ceny. 

Pogoda na Hawajach w poszczególnych miesiącach.

Styczeń na Hawajach. 

Styczeń to miesiąc, w którym mieszkańcy Alaski najchętniej wyruszają na Hawaje, aby uniknąć najkrótszych i najzimniejszych dni w roku w naszym stanie. Na Hawajach zawsze znajdziemy schronienie i naładujemy baterie na kolejne miesiące. W styczniu pogoda jest bardzo przyjemna, a deszcze nieco rzadsze niż w grudniu. Co by nie mówić - styczeń to po prostu bardzo dobry miesiąc na wycieczkę na Hawaje, szczególnie jeśli masz już dość zimy. 

Luty na Hawajach. 

Walentynki na Hawajach? Cóż, to bardzo romantyczne, ale może okazać się także bardzo drogie. Warto pomyśleć o dacie, która nie obejmuje akurat święta zakochanych. Luty to bardzo dobry miesiąc na odwiedziny archipelagu, chociaż temperatury będą oczywiście o kilka stopni niższe niż latem. Na wędrówki w górach czy po wulkanach warto zabrać ze sobą coś cieplejszego. Luty jest także nieco bardziej deszczowy, chociaż jak zawsze są to raczej opady krótkotrwałe, które nie powinny być większym problemem.

Marzec na Hawajach. 

W marcu, podobnie jak w lutym, podczas wieczornych spacerów przyda się bluza i długie spodnie, ale w ciągu dnia wciąż można korzystać z plaż i oceanu. W marcu nieco częściej występują też krótkie ulewy, które nie powinny jednak utrudnić zwiedzania Hawajów. Marzec to przyjemny miesiąc jeśli nie lubisz upałów czy tłumów, a także nie chcesz wydać majątku podczas wycieczki na Hawaje. 

Kwiecień na Hawajach.

Podróż na Hawaje wiosną to świetny pomysł (niespodzianka, prawda?), szczególnie jeżeli planujecie dużo aktywności i nie lubicie upałów. Wieczory mogą być wciąż nieco chłodniejsze, nawet w granicach 15ºC. W kwietniu, tzw. "pora deszczowa" jest już teoretycznie za nami, ale wciąż należy spodziewać się sporadycznych opadów, szczególnie wieczorami. Najlepszymi miejscami w tym czasie wydaje się południe wyspy Maui oraz Oahu. Warto jednak omijać okres Wielkanocy, gdy ceny mocno skaczą do góry, ponieważ Amerykanie masowo ruszają na archipelag. 

Maj na Hawajach.

W maju temperatury są idealne, także do wieczornych spacerów po plażach. Zdarzają się oczywiście deszcze, szczególnie w głębi wysp, ale nie trwają one zbyt długo. Największą zaletą maja jest mała liczba turystów, ponieważ w tym miesiącu nie ma żadnych dłuższych świąt, które obchodzi się w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli planujecie odwiedzić Big Island i wejść nieco wyżej zabierzcie jednak ze sobą lekką kurtkę i długie spodnie. To jak, może majówka na Hawajach

Czerwiec na Hawajach.

W czerwcu pogoda jest w swoim szczycie. To miesiąc z najmniejszą ilością opadów oraz najstabilniejszą pogodą. W tym czasie spodziewaj się już temperatur dochodzących za dnia do 30ºC i bardzo przyjemnych wieczorów. Pogoda sprzyja też uprawianiu sportów wodnych. W wyższych partiach gór temperatury są oczywiście nieco niższe i sprzyjają aktywności. Pamiętaj jednak, że czerwiec to już miesiąc wakacyjny w Stanach Zjednoczonych i mocno odbije się to na Twoim budżecie jeżeli nie zaplanujesz wakacji na Hawajach wcześniej.  

Lipiec na Hawajach.

Pogoda w lipcu jest podobna do tej, której doświadczymy w czerwcu. Ciepło i przyjemnie, z bardzo rzadkimi opadami deszczu. Świetny czas na wypoczynek w czasie letnich wakacji na przykład dla rodzin z dziećmi. Lipiec to także czas z bardzo wysokimi cenami noclegów i kolejkami do restauracji czy atrakcji. Jeżeli jednak musisz odwiedzić Hawaje latem to koniecznie zadbaj o wcześniejsze rezerwacje (nawet rok do przodu). 

Sierpień na Hawajach.

Choć na Alasce sierpień zwiastuje już zbliżającą się powoli zimę, to na Hawajach wciąż panuje wtedy środek lata. Temperatury są podobne do tego, co doświadcza się w poprzednich dwóch miesiącach. Na archipelagu wciąż należy spodziewać się wzmożonego ruchu turystycznego, chociaż wraz z rozpoczęciem szkoły w Stanach Zjednoczonych, powinno być już nieco przyjemniej i mniej tłoczno. Pogoda jest oczywiście świetna. 

Wrzesień na Hawajach. 

Wrzesień na Hawajach nie ma nic wspólnego z jesienią (która w sumie nigdy nie nadchodzi). Temperatury wciąż są wysokie, zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. W górach może robić się nieco chłodniej, szczególnie w wyższych partiach, ale to tylko sprawi, że Twoje wędrówki będą jeszcze przyjemniejsze. We wrześniu woda w oceanie jest też najcieplejsza. Jedynym minusem (trochę na siłę) września wydaje się, że z powodu małej ilości opadów w miesiącach letnich wodospady wydają się być najmniej imponujące. 

Październik na Hawajach.

Kolejny cudowny miesiąc na archipelagu, który charakteryzuje się także najmniejszą ilością turystów. W teorii Hawaje wkraczają powoli w porę deszczową, ale nie ma mowy o poważnych, długich ulewach. Temperatury są nieco niższe niż w poprzednich dwóch miesiącach, ale wciąż regularnie przebijają w ciągu dnia 25ºC. Świetny czas na odwiedziny - naszym zdaniem - jeden z najlepszych miesięcy na wakacje na Hawajach.

Listopad na Hawajach. 

Kojarzysz ten czas, gdy w Polsce (podobnie jak u nas na Alasce) dni stają się krótkie, a pogoda na zewnątrz sprzyja przede wszystkim oglądaniu kolejnych seriali na Netflixie? Ratunkiem na jesienną chandrę mogą okazać się właśnie Hawaje. W tym okresie temperatury w ciągu dniach oscylują w granicach 25ºC, a wieczorami spadają w okolice 20ºC. Może popadać troszkę więcej, ale nie oszukujmy się - nie wpłynie to znacząco na Twoje plany wakacyjne. 

Grudzień na Hawajach. 

Jeżeli marzysz o spędzeniu Świąt Bożego Narodzenia na Hawajach to może być to bez wątpienia świetny pomysł. Wieczory będą pewnie nieco chłodniejsze, ale w ciągu dnia pogoda wciąż będzie sprzyjać spacerom w krótkim rękawku. Grudniowe noce charakteryzują się też regularnymi opadami deszczu. Jeżeli chcesz możliwie uniknąć ryzyka zmoknięcia to pomyśl o odwiedzeniu "najsuchszych" wysp - Big Island czy Maui. W wyższych górach w grudniu będzie już nieco chłodniej. Miej także na uwadze, że okres świąteczny to bardzo popularny wśród Amerykanów okres na wizytę na Hawajach, dlatego o rezerwację noclegów czy samochodu należy zadbać odpowiednio wcześnie - najlepiej z nawet rocznym wyprzedzeniem. 

Najlepszy czas na Hawaje.

hawaje-pogoda.jpg

Powyższe opisy wskazują, że każdy miesiąc jest świetny, aby wybrać się na Hawaje. To jeden z kierunków całorocznych, gdzie pogoda będzie nas rozpieszczać o każdej porze roku. Ze względu na wysokie koszty sugerujemy omijać terminy letnich wakacji oraz świąt (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki, Święto Dziękczynienia). Jeżeli jednak musisz wybrać się w tym okresie to zaplanuj lub zarezerwuj wycieczkę z odpowiednio dużym wyprzedzeniem (rok czasu lub więcej). 

Nasz wybór: Naszym zdaniem najlepsze miesiące na odwiedziny Alaski to kwiecień (poza okresem świątecznym), maj, wrzesień oraz październik. W tych miesiącach cenny są nieco niższe, a na szlakach i plażach nie ma aż tylu ludzi. Fajnym rozwiązaniem wydaje się nam także połączenie krótkiej wizyty na Alasce w okresie zimowym  z wakacjami na Hawajach - czy nie brzmi to ciekawie? 

Kiedy na Hawaje - dodatkowe informacje.

  • najmniej turystów na Hawajach: Październik, Listopad (poza Świętem Dziękczynienia) oraz Maj
  • najlepszy czas na trekkingi: Kwiecień, Maj, Wrzesień i Październik
  • najlepszy czas na surfing na Hawajach: miesiące zimowe (najwyższe fale)
  • najlepszy czas na ślub na Hawajach: miesiące letnie (najmniej deszczu)
  • najlepszy czas na obserwację wielorybów: od listopada do początku kwietnia
  • najlepszy czas na kąpiele i nurkowanie na Hawajach: lipiec, sierpień i wrzesień

Poznaj lepiej ten rajski archipelag i przeczytaj artykuł: Najlepsze ciekawostki o Hawajach oraz odwiedź nasz Blog poświęcony Hawajom