Alaska Atrakcje

Loty widokowe w stronę Denali

Damian Hadas

Trudno opisać emocje związane z lotem widokowym w stronę szczytu Denali - to jedno z tych doświadczeń, które trzeba po prostu poczuć na własnej skórze. Z atrakcji tej korzysta wielu naszych gości odwiedzających Alaskę, którzy niejednokrotnie opowiadali nam o łzach wzruszenia podczas przelotu. My także chętnie korzystamy z tych lotów i za każdym razem planujemy już kolejną wizytę. 

Planujesz podróż na Alaskę? Skontaktuj się z nami

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

lot widokowy Denali Alaska.JPG

Zadowoleni goście podczas lądowania na lodowcu. Lipiec 2023

Lot awionetką w stronę Denali odbywają się z trzech lokalizacji na Alasce: z Anchorage, z Talkeetna oraz z okolic Parku Narodowego Denali. Najwięcej odwiedzających korzysta z tej atrakcji startując z miasteczka Talkeetna i naszym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie, dlatego w tym artykule skupimy się właśnie na tych przelotach. 

alaska loty widokowe.JPG

W Talkeetna działają obecnie trzy firmy oferujące loty widokowe: Talkeetna Air Taxi, K2 Aviation i Sheldon Air Service. Wszystkie firmy mają bardzo dobre opinie i dysponują sporą flotą samolotów oraz szeroką ofertą. 

Każdy z organizatorów ma w swojej ofercie kilka różnych opcji dostępnych dla gości. W zależności od czasu i budżetu jakim dysponujemy możemy wybrać zarówno loty krótsze, jak i dłuższe, a także - za dopłatą - skorzystać z opcji dodatkowego lądowania na lodowcu. Najdroższą i najdłuższą opcją jest zawsze lot dookoła szczytu Denali (dawne McKinley) z lądowaniem. Taki lot wymaga założenia na około 30 minut maski tlenowej i ograniczony jest pewnymi wymogami zdrowotnymi oraz minimalnym wiekiem uczestników. Większość lotów nie okrąża najwyższego szczytu Ameryki Północnej, ale przy dobrych warunkach pogodowych oferuje przepiękne widoki na górę. Nigdy nie ma jednak na to gwarancji. 

DSC09663.JPG
DSC09697.JPG

W 2023 roku najkrótsze loty (bez lądowania na lodowcu) kosztowały $285.00 (z podatkami) od osoby, a najdłuższy (z lądowaniem na lodowcu) aż $610.00. Rozrzut cenowy jest więc dosyć znaczący. Naszym ulubionym lotem jest Mountain Voyager with Glacier Landing oferowany przez Talkeetna Air Taxi. Wycieczka ta trwa łącznie 1 godzinę i 45 minut oraz obejmuje lądowanie na lodowcu. Koszt takiej przyjemności w 2023 roku wynosił $490.00 od osoby. 

DSC09707.JPG
DSC09673.JPG

Podczas każdego z lotów uczestnicy mają okazję obserwować szerokie równiny, imponujące ściany skalne gór Alaska oraz masywne lodowce, w tym słynny lodowiec Khalitna. Loty te są zawsze bardzo spektakularne, szczególnie fragmenty, podczas których samolot lata pomiędzy pionowymi ścianami skalnymi. 

Loty widokowe odbywają się małymi samolotami, dlatego przed uczestnictwem warto zastanowić się, że na pewno czujemy się z tym rozwiązaniem dobrze i bezpieczenie. W sezonie letnim samoloty goszczą zazwyczaj 8-10 uczestników, ale zdarzają się także jednostki mniejsze. Samoloty startują na lokalnym lotnisku, a te, które mają w planach lądowanie na lodowcu, wysuwają w trakcie lądowania płozy śnieżne.

alaska wycieczka Denali.JPG
DSC01160 2.JPG

Nasze grupy spędzają zazwyczaj jedną noc w miasteczku Talkeetna, dlatego lot w stronę Denali rezerwujemy najczęściej na wczesny poranek. Nie ma niestety żadnej zasady odnośnie lepszych warunków pogodowych w tej części Alaski. Mówimy w końcu o locie w stronę najwyższych gór Stanów Zjednoczonych i pogoda może się tam zmienić bardzo szybko. 

Niestety regularnie zdarza się, że ze względu na złe warunki pogodowe lot widokowy musi zostać przesunięty lub nawet odwołany. Nasze doświadczenie z ubiegłych lat wskazuje, że średnio jeden na pięć lotów zostaje przełożony lub odwołany, ale zależy to oczywiście od warunków atsmoferycznych. 

DSC09711.JPG

Organizatorzy nie podejmują niepotrzebnego ryzyka i nie zabierają gości na przeloty bez dobrej widoczności. W przypadku odwołania lotu gościom przysługuje pełny zwrot kosztu atrakcji. Niekiedy zdarza się, że ze względu na pogodę pilot nie decyduje się na lądowanie na lodowcu i w takim przypadku uczestnicy także dostaną częściowy zwrot. 

Nasze doświadczenie wskazuje, że bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem firm organizujących loty widokowe w stronę Denali. Niemniej jednak jest to bez wątpienia atrakcja podwyższonego ryzyka, ponieważ warunki na Alasce potrafią być nieprzewidywalne. Piloci, z którymi do tej pory lataliśmy my oraz nasi goście, byli zawsze bardzo profesjonalni. 

W przeszłości dochodziło jednak do wypadków i trzeba mieć to zawsze z tyłu głowy. Do jednej z największych tragedii doszło latem 2018 roku, gdy w wyniku katastrofy życie straciło czterech uczestników oraz pilot. Wszyscy pasażerowie byli turystami z Polski. 

IMG_3295.jpg

Przed atrakcją wszyscy uczestnicy zobowiązani będą do podpisania dokumentów związanych z akceptacją ryzyka. To standardowa procedura, która jest praktykowana przy większości aktywności: raftingu, wędrówkach po lodowcu, obserwacji niedźwiedzie itp. Przed lotem każdy pasażer zostanie także zważony i przydzielony do konkretnego samolotu. 

Do lotu nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Najlepiej mieć na sobie lekką kurtkę puchową, długie spodnie, lekką czapką, wygodne zamknięte buty oraz okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście warto mieć także aparat fotograficzny i dużo miejsca na karcie pamięci. Jeżeli zarezerwowaliśmy lot z lądowaniem na lodowcu to przed atrakcją otrzymamy specjalne buty, które będą nas chronić przed przemoknięciem (na lodowcu jest śnieg). Na pokład samolotu nie można zabrać ze sobą plecaka, dlatego wszystkie rzeczy muszą zmieścić się w kieszeniach. 

alaska awionetka Denali.JPG