Porady Islandia

Kiedy najlepiej odwiedzić Islandię - Poradnik

Damian Hadaś

Islandia w ciągu ostatniej dekady zmieniła się bardzo znacząco. Rozkwit zainteresowania tym małym krajem, w połączeniu z intensywnym rozwojem infrastruktury turystycznej i skutecznym marketingiem, sprawiły, że miejsce, które jeszcze niedawno przyciągało małą grupę pasjonatów północy w miesiącach letnich, dziś jest całoroczną, świetnie prosperującą i silnie zależną od turystyki destynacją. Choć dziś Islandia jest już bardziej okrzesana, nadal potrafi zaskoczyć i przypomnieć odwiedzającym, że to wciąż natura dyktuje tu warunki. 

Dowiedz się kiedy zaplanować swoją pierwszą podróż na Islandię oraz jak wyglądają poszczególne pory roku na Wyspie Ognia i Lodu. 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Pogoda na Islandii i jej wpływ na podróżowanie

Choć próba sprowadzenia pogody na Islandii do jednego artykułu jest zadaniem z góry skazanym na porażkę, to tym wpisem postaram się wyjaśnić kilka kluczowych zagadnień związanych z porami roku, warunkami oraz ich wpływem na podróżowanie. Przy tym wszystkim należy mieć jednak na uwagę, że teoria teorią, a Islandia Islandią. I w tym także należy szukać uroku Wyspy Ognia i Lodu - to właśnie wymagająca pogoda jest jednym z kluczowych czynników tworzących niepowtarzalny charakter tego miejsca. 

pola lawy islandia podróż.jpg

Legendarna nieprzewidywalność pogody na Islandii ścieśle związana jest z lokalizacją wyspy oblewanej wodami zimnego Atlantyku. Islandia położona jest tuż pod granicą koła podbiegunowego i już ten fakt powinien dać nam jasny sygnał, że na upały nie ma co tu liczyć. Odwiedzający Islandię zawsze powinni być gotowi na niespodziewane zmiany warunków atmosferycznych - przy odrobinie szczęścia (lub pecha, w zależności od podejścia do tematu) w ciągu jednego dnia zdarza się tu doświadczyć wszystkich pór roku. 

Zacznijmy od przybliżenia kilku najważniejszych czynników, które pozwolą sprawniej wybrać najlepszy czas na Twoją pierwszą podróż na Islandię: 

Temperatura na Islandii

Temperatury na Islandii zależą nie tylko od sezonu, ale także od części wyspy, które planujesz odwiedzić.

Dość zaskakujący może być fakt, że zimą temperatury na południu Islandii są zazwyczaj stosunkowo łagodne, szczególnie, gdy porównamy je z tą samą szerokością geograficzną np. na Alasce. Średnia temperatura na południu Islandii waha się od -2°C zimą do 10°C w okresie letnim. Na północy można spodziewać się nieco wyższych temperatur w okresie letnim i poważniejszych mrozów zimą. Oczywiście powyższe informacje należy przyjmować ze sporym zapasem błędu, ponieważ na Islandii temperatury potrafią - zazwyczaj krótkoterminowo - osiągnąć wartości zarówno znacznie niższe, jak i trochę wyższe. 

polski przewodnik na islandii.JPG

Choć temperatury na Islandii na pierwszy rzut oka wydają się całkiem przyjemne, to kluczowym czynnikiem jest bez wątpienia wiatr, który potrafi mocno dać się we znaki.

Wiatr na Islandii

Wiatr odgrywa kluczową rolę w opisie islandzkiej pogody. Silny wiatr jest tu na porządku dziennym, a podmuchy - szczególnie w czasie sztormu - potrafią być tak intensywne, że mogą nawet wyrwać drzwi od samochodu lub przewrócić kampera (sytuacje skrajne, ale prawdziwe!). Wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna jest często niższa od tej, którą wskazuje termometr, dlatego kluczowe przy pakowaniu się na Islandię jest dobra warstwa przeciwwiatrowa. Nasilniejsze wiatry występują na Islandii w okresie sztormowym, tj. późną jesienią oraz zimą, ale również latem jest on regularnym towarzyszem podróży. 

wiatr na Islandii.jpg

Opady na Islandii

Deszcz to też na Islandii codzienność.

Ogólna zasada głosi, że południe wyspy jest znacznie bardziej mokre od północy. W okresie zimowym na północy Islandii oraz Zachodnich Fiordach regularnie pada śnieg, ale już na południu - nawet w środku zimy - częściej przydaje się dobra kurtka przeciwdeszczowa (najlepiej założona na ciepłą puchówkę). Na południu zimowe zamiecie śnieżne przechodzą zazwyczaj bardzo gwałtownie i powodują duże utrudnienia w ruchu drogowym. W ich wyniku zamykane są niekiedy drogi, a atrakcje zostają odwołane. Podróżując w okresie zimowym zawsze należy liczyć się z tym ryzykiem i absolutnie przestrzegać wszystkich wytycznych lokalnych służb.

deszcz na islandii self drive.jpg

W okresie letnim dobra kurtka przeciwdeszczowa to także obowiązkowy element bagażu. Wszystkie atrakcje, również te na świeżym powietrzu, odbywają się niezależnie od tego czy pada, czy też nie, dlatego warto spakować także spodnie przeciwdeszczowe oraz sprawdzone, wodoodporne obuwie. Ze względu na wiatr na Islandii raczej nie przydaje się parasol. 

Długość dnia na Islandii

Pomimo, że Islandia znajduje się poniżej koła podbiegunowego to w czerwcu i lipcu można doświadczyć tu zjawiska praktycznie niekończących się, nieustannie jasnych dni. W przesilenie letnie długość dnia (od wschodu do zachodu słońca) w Reykjaviku to ponad dwadzieścia jeden godzin. Z tego powodu w okresie letnim nie ma możliwości obserwacji zjawiska zorzy polarnej, która powraca na islandzkie niebo od września.

husavik islandia wieloryby wycieczka.jpg

W miesiącach zimowych dni są z kolei bardzo krótkie, a dodatkowo wymagające warunki atmosferyczne mogą znacząco utrudnić zwiedzanie wyspy. W przesilenie zimowe długość dnia w Reykjaviku to zaledwie cztery godziny.

Czynniki te mają znaczący wpływ na podróżowanie i warto zastanowić się, co jest priorytetem podczas podróży na Islandię. 

Nieprzewidywalność 

Wszystko, co opisałem powyżej może okazać się prawdą, ale istnieje też spora szansa, że będzie odwrotnie. Zdarzało nam się organizować podróże po Islandii, podczas których śnieżyce uniemożliwiały realizację programu, a także wycieczki, podczas których goście nosili krótkie spodenki, i po których wracali do domów z opalenizną. Warunki pogodowe na Islandii są po prostu nieprzewidywalne, a do tego potrafią zmieniać się nagle i bardzo dramatycznie. Z tego względu zawsze należy być przygotowanym na wszystkie warunki. Mając odpowiednią odzież i - co ważniejsze - dobre nastawienie, wizyta na Islandii będzie wspaniałym przeżyciem, niezależnie od pogody. 

zima islandia wycieczka.jpg

Pory roku na Islandii 

Każdy sezon na Islandii jest wyjątkowy i warta rozważenia, jako potencjalny czas wizyty. Każda z nich oferuje zupełnie inne doznania i wymaga nieco innego przygotowania. Najlepszy czas na wizytę na Islandii zawsze zależeć będzie od indywidualnych preferencji podróżnika, dlatego już na etapie planowania warto zadać sobie pytanie, z jakich atrakcji chcemy skorzystać i co jest dla nas priorytetem. 

Zima na Islandii (od grudnia do lutego)

jaskinia lodowca na islandii wycieczka.jpg

Zima na Islandii to czas, gdy dni są krótkie, a warunki dość zmienne. Zdecydowana większość odwiedzających skupia się w tym czasie na południu wyspy oraz regionie Golden Circle, a głównymi atrakcjami jest poszukiwanie zorzy polarnej oraz wizyty w spektakularnych jaskiniach lodowych. W tym czasie oczywiście nadal można zachwycać się głównymi atrakcjami przyrodniczymi na wyspie - włącznie z wodospadami, gorącymi źródłami, gejzerami czy spektakularnymi plażami. 

zima na islandii pogoda.jpg

Planując podróż na Islandię w okresie zimowym należy mieć z tyłu głowy regularne sztormy, które potrafią doprowadzić do całkowitego zamknięcia głównych dróg (zazwyczaj na kilka godzin, dzień lub nieco dłużej), co znacząco może wpłynąć na realizację założonego programu oraz rezerwacje. Na południu wyspy zdarzają się intensywne opady śniegu, ale znacznie częściej pada deszcz, który po mroźnej nocy zamienia się w lód utrudniając kierowanie autem. W tym okresie sugerujemy skupić się na krótszej wizycie w stolicy i na południu wyspy oraz skorzystać z jednodniowych wycieczek organizowanych przez doświadczone lokalne firmy.

Jeżeli planujesz wycieczkę samodzielną, zadbaj o najwyższe ubezpieczenie auta oraz zawsze miej przygotowany plan B.

Wiosna na Islandii (od marca do maja)

Wiosna to (razem z późną jesienią) czas, kiedy na Islandii należy spodziewać się właściwie każdych warunków pogodowych - od pięknych, bezwietrznych i ciepłych dni, aż po intensywne opady deszczu i zwalający z nóg wiatr. Islandia jest wtedy koloru żółto-zielono-brązowego, a na szlakach dominuje najczęściej roztopowe błoto.

czarna plaża islandia vik.jpg

Z każdym kolejnym tygodniem w powietrzu czuć już lato, a co bardziej odważni Islandczycy zaczynają już paradować w krótkim rękawku. Na Islandię, razem z turystami, wracają też liczne ptaki, które z roku na rok przyciągają coraz większe grono fotografów. Zasilane wodami roztopowymi wodospady wydają się płynąć jeszcze silniejszym niż zazwyczaj strumieniem. Dni są już dość długie, pozwalając odwiedzającym na skorzystanie z licznych atrakcji oraz dłuższe przejazdy. Maj to miesiąc, w którym na islandzkim wybrzeżu można zazwyczaj wypatrzeć pierwsze maskonury, a z nadmorskich miasteczek coraz częściej wyruszają także rejsy na obserwację wielorybów. Im bliżej czerwca, tym warunki na przełęczach górskich stają się coraz lepsze, co sprawia, że cała wyspa staje się nieco łatwiej dostępna dla odwiedzających. 

wiosna na islandii wycieczka.jpg

Lato na Islandii (od czerwca do sierpnia)

Lato to oczywiście szczyt sezonu turystycznego oraz najbardziej popularny termin na wizytę na Islandii. Wszystkie usługi turystyczne są w tym czasie najdroższe, a dodatkowo bardzo porządane. Nie dzieje się tak bez powodu - latem pogoda na Islandii jest najbardziej stabilna, a temperatura - jak na północną destynację - jest całkiem przyjemna, dobijając niekiedy nawet do 15°C czy w ekstremalnych przypadkach nawet 20°C. 

pogoda islandia lato.jpg

W okresie letnim dni praktycznie się nie kończą, a drogi są przejezdne, co pozwala spokojnie eksplorować wszystkie rejony wyspy, włącznie z magicznymi Zachodnimi Fiordami. Latem na Islandii dostępne są praktycznie wszystkie atrakcje, jakie Islandia ma w swojej ofercie, z wyłączeniem obserwacji zorzy polarnej oraz wizyty w jaskiniach lodowych. Lato to także świetny czas na wędrówki górskie, odwiedziny w islandzkim interiorze, obserwację wielorybów i każdą inną aktywność na świeżym powietrzu.

Należy pamiętać, że również latem na Islandii należy spodziewać się częstych opadów deszczu oraz wietrznych dni, choć zdarza się przejść przez podróż suchą stopą. Przygotowując się do wycieczki na Islandię latem należy spakować odzież przeciwdeszczową, lekką kurtkę puchową oraz czapkę zimową i rękawiczki. 

Lato to absolutnie najbardziej oblegany czas na wizytę na Islandii, dlatego o rezerwacje najlepszych noclegów oraz atrakcji należy zadbać z możliwie dużym wyprzedzeniem.  

łubin na islandii lato wycieczka.jpg

Jesień na Islandii (od września do listopada)

Od września Islandia nieco spowalnia. Lokalna roślinność przywdziewa na chwilę kolory czerwieni, brązu i złota, zachwycając fotografików z całego świata. Dźwięk pracującej migawki słychać także nocą, bo wrzesień to start sezonu poszukiwania zorzy polarnej. Początek jesieni to bardzo fajny czas dla tych, którzy chcą pojeździć po wyspie, a przy tym mieć także szanse na zobaczenie tego magicznego zjawiska.

zorza polarna islandia.jpg

Choć większość wyspy nieco pustoszeje, to południe Islandii, włącznie ze Złotym Kręgiem, nadal pełne jest turystów. Z każdym tygodniem dni stają się odczuwalnie krótsze, a warunki mniej stabilne. Jesień to także czas pierwszych poważniejszych sztormów, najczęściej zwiastujących ulewne deszcze oraz silne wichury. To także czas licznych festiwali, oraz słynnego Réttadgur - redyku, czyli tradycyjnego spędu owiec pasących się w górach. 

jesień Islandia podróż.jpg

Najlepszy czas na podróż na Islandię

Lato jest zapewne najlepszym czasem na pierwszą podróż na Islandię. W tych miesiącach pogoda jest najbardziej stabilna, dni długie, oferta atrakcji szeroka, a drogi bezpieczne - i co najważniejsze - otwarte. Dużym wyzwaniem w tym czasie mogą okazać się wysokie ceny oraz dostępność usług, szczególnie noclegów, o które należy zadbać z bardzo dużym wyprzedzeniem. 

Islandia jest dziś jednak kierunkiem całorocznym, dlatego da się ją odwiedzić w każdym miesiącu. Przy odpowiednim planowaniu oraz nastawieniu, nawet podróż w okresie najkrótszych dni, może okazać się niezapomnianym i cudownym przeżyciem. Ważne, aby jeszcze przed zakupem biletów lotniczych spokojnie zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania wobec podróży i przeanalizować zarówno plusy, jak i minusy wycieczki na Islandię w planowanym terminie. 

Podsumowując - najlepszy czas na wizytę na na Islandii to ten, którym dysponujemy.