Podróż do USA

Koszty Podróży do USA - Ile kosztuje objazdówka po Ameryce?

Niceland

Jeśli Stany Zjednoczone to kierunek Twoich marzeń, ale zastanawiasz się jaki budżet potrzebny jest do jego realizacji to jesteś w odpowiednim miejscu.

W tym wpisie dowiesz się ile kosztować mogą poszczególne składowe samodzielnej podróży do USA, a także poznasz wskazówki związane z jej organizacją. 

Miłej lektury! 

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Ile kosztują bilety lotnicze do USA? 

Konkretna odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od miejsca w Ameryce, do którego planujesz dolecieć. 

Osobiście zawsze zdecydowanie zachęcam do wyboru przelotów bezpośrednich z Polski lub z Europy do docelowego miejsca w USA. W ten sposób zaoszczędzisz sobie nerwów podczas przesiadki na amerykańskim lotnisku, choć minusem tego wyboru będzie pewnie nieco wyższa cena. 

Przy bardzo dobrych okazjach bezpośrednie bilety do USA można dziś znaleźć nawet w granicach 1200 - 1800 zł i jest to fantastyczna okazja do podróży do Ameryki. 

Wskazówka: Unikaj niepotrzebnych przesiadek w USA. Na dużych lotniskach kontrola celna może zająć nadspodziewanie długo i w takim wypadkach zawsze warto mieć kilka godzin zapasu. Podczas jednej przesiadki w Seattle zdarzyło mi się czekać aż 4 godziny w samej kolejce. Od opuszczenia samolotu do nadania bagażu na kolejny przelot minęło tego dnia prawie 6 godzin! Nie jest to oczywiście reguła i zazwyczaj wszystko przebiega znacznie sprawniej. 

koszt-podróży-usa.jpg

Aby przylecieć na wakacje do USA nie trzeba dziś szukać promocji lotniczych i dostosowywać do nich swojego urlopu. Wyszukując bezpośrednich przelotów liniami LOT z Polski do USA możemy zauważyć, że ceny są dziś znacznie bardziej przystępne. Poniższe kwoty dotyczą klasy Economy Standard (umożliwia zabranie jednego bagażu podręcznego i jednego rejestrowanego), a lotów wyszukiwałem na losową datę w okresie letnim na oficjalnie stronie przewoźnika. 

  • bezpośredni lot z Warszawy do Los Angeles (czerwiec 2021) - 3200 zł w obie strony 
  • bezpośredni lot z Warszawy do Nowego Jorku (lipiec 2021) - 2600 zł w obie strony

LOT nie lata na Alaskę, dlatego cenę przelotu do Anchorage wyszukałem na stronie linii Condor oferującej bezpośrednie przeloty z Niemiec do największego miasta Alaski: 

  • bezpośredni lot z Frankfurtu do Anchorage (czerwiec 2021) - 3500 zł w obie strony

Powyższe przykłady wskazują, że latanie pomiędzy Europą a USA nie jest już tak drogie jak jeszcze kilkanaście lat temu, a połączenia bezpośrednie nie są zarezerwowane wyłącznie dla bogatych. Przy wyborze biletów lotniczych pomiędzy USA a Polską zawsze stawiam na prostotę, dlatego i Ciebie zachęcam do wyboru bezpośrednich połączeń, które, choć nieco droższe, oszczędzą Ci sporo nerwów oraz urlopowego czasu. 

Koszt wynajmu samochodu w USA.

Nie sposób zaplanować objazdówkę po Zachodnim Wybrzeżu USA czy zwiedzanie Alaski bez wynajęcia samochodu. Dziś wyszukanie tanich samochodów jest prostsze niż kiedykolwiek, a planując podróż odpowiednio wcześniej można natrafić na wyjątkowo dobre okazje.

koszt wakacje usa.jpg

Renomowane wypożyczalnie przy największych lotniskach USA oferują średniej klasy SUV w granicach nawet 50-60$ za dzień, a nieco bardziej pojemne i wygodniejsze pojazdy (np. Ford Explorer) za 70-80$. Oznacza to, że za dwutygodniowy wynajem samochodu SUV zapłaci się od 700 - 1200$.  

Na Alasce koszt wynajęcia samochodu będzie nawet dwukrotnie wyższy niż w pozostałych stanach USA (poza Hawajami). 

Podatek

Choć cena wynajmu samochodu na pierwszy rzut oka wygląda bardzo atrakcyjnie to należy pamiętać o dodatkowych podatkach, które obowiązkowo przyjdzie nam zapłacić. O jego wysokości dowiesz się po przejściu pierwszego kroku rezerwacji, więc jego koszt nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem. W przypadku SUV, którego dwutygodniowy wynajem kosztuje w Los Angeles ok. 1000$ należy spodziewać się dodatkowych 350$ podatku

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu.

Zawsze sugeruję wykupienie najwyższego dostępnego ubezpieczenia, bo nie ma nic gorszego niż wizja kilku czy kilkunastu tysięcy straconych dolarów w sytuacji wypadku. Ubezpiecznie, choć wydaje się najłatwiejszą drogą do oszczędności, daje dodatkowe poczucie spokoju, którego wartość docenia się jednak zazwyczaj dopiero w momencie kryzysowym.  

Koszt ubezpieczenia samochodu w USA to od 15 - 30$ za dzień, a decyzję o jego zakupie można podjąć nawet w momencie odbioru samochodu z wypożyczalni. Przy 14-dniowej podróży oznacza to koszt od 210 do 420$. 

Podsumowanie

W przypadku wynajęcia dobrej klasy samochodu SUV na 14 dni wraz z ubezpieczeniem należy liczyć się z kosztem rzędu ok. 1650$. Na Alasce czy Hawajach może to być nawet dwukrotnie więcej.

Paliwo w USA

Paliwo to jedna z najtańszych składowych budżetu podczas podróży do USA. Warto mierzyć siły na zamiary i nie narzucać sobie zbyt wielu kilometrów dziennie, tak, abyś mógł skorzystać z przepięknej przyrody USA. 

ile kosztuje wyjazd do usa.jpg

Podczas dwutygodniowej objazdówki z Kalifornii przez najsłynniejsze Parki Narodowe USA należy liczyć się z łącznymi kosztami paliwa w granicach od 600 do 900$. Kwota zależna będzie od ostatecznej długości trasy, aktualnej ceny paliwa oraz samochodu. 

Koszt parkingów

Poszukiwanie darmowych parkingów w miastach USA może Ci zająć godziny, dlatego warto dołożyć kilka dolarów i parkować w płatnych lokalizacjach, które usprawnią Twoją podróż. 

Dodatkowych kosztów należy też spodziewać się podczas odwiedzania parków stanów, gdzie każda wizyta to zazwyczaj koszt 5$ od pojazdu. 

Parkingi podczas dwutygodniowej objazdówki po Ameryce mogą kosztować od 100-150$ za pojazd. 

Ile kosztują noclegi w USA?

Tu istotne znaczenie ma okres podróży do USA, destynacja, standard, a także moment, w którym dokonujesz rezerwacji.

Rezerwacja noclegów w USA.

Upraszczając - im szybciej zaplanujesz podróż, tym lepiej, a często także taniej. Duże platformy rezerwacyjne pozwalają dziś rezerwować noclegi z bardzo dużym wyprzedzeniem, jak również bezkosztowo zrezygnować z rezerwacji w przypadku zmiany planów. W taki sposób bezpiecznie przeprowadzić możesz symulację wszystkich kosztów noclegu podróży do Ameryki.

W czasach naznaczonych pandemią, serwisy takie jak Booking.com wydają się bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, które często nie wiąże się nawet z wymogiem opłacenia zaliczki. 

koszty-zakwaterowania-usa.jpg

Standard

W tej kwestii, jak mówią Amerykanie: "Sky is the limit". W USA ceny niesamowitych zakwaterowań nie mają właściwie górnej granicy. Dla przykładu - na Alasce mamy przepiękne butikowe hotele na odludziach, gdzie za dobę płaci się nawet dwa tysiące dolarów, a ceny najlepszych apartamentów w dużych metropoliach USA mogą być jeszcze wyższe. 

Termin

Duże znaczenie przy cenie noclegów w Ameryce odgrywa także sezon, w którym wybierasz się na wakacje. Najwyższych cen zakwaterowania należy spodziewać się w ciągu miesięcy wakacyjnych (lipiec i sierpień), a także w okresie najsłynniejszych amerykańskich świąt takich jak Święto Dziękczynienia, Święto Pracy (wrzesień) jak również podczas Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Jeżeli tylko możesz staraj się unikać tych terminów. 

Koszty

Przyjmując, że planujesz spać w motelach lub hotelach klasy turystycznej oraz, że nie wybierasz się do USA w czasie najwyższych cen, bezpiecznie jest przyjąć budżet w granicy 120 - 150$ za dwuosobowy pokój za noc. Da się oczywiście i taniej, szczególnie jeżeli nocleg nie ma dla Ciebie większego znaczenia. Pamiętaj jednak, że jakość i lokalizacja po prostu kosztuje. 

Choć motele bliżej Parków Narodowych będą na pewno trochę droższe, to ilość korzyści może być warta dołożonych dolarów. Osobiście zawsze wybieram noclegi możliwie blisko głównej atrakcji zaplanowanej na kolejny dzień - w ten sposób nie traci się cennego światła dziennego na przejazdy, a czas ten można spędzić od rana na najpiękniejszych szlakach. Cenię sobie również dobrą kawę w pięknych okolicznościach przyrody, a za to także trzeba trochę dopłacić. 

Noclegi w miastach takich jak San Francisco, Nowy Jork, Page czy w okolicach Monument Valley rządzą się nieco innymi prawami i należy liczyć się tam z wyższymi cenami pokoi.

Na Alasce pokoje w okresie letnim zaczynają się od 200$ za noc, a w niektórych miasteczkach (np. Seward, Healy obok Parku Narodowego Denali czy Valdez) potrafią przebijać 300$ za noc. I nie mam tu na myśli hotelu na wypasie, a raczej przeciętny motel czy hotel. 

Podsumowanie

Zakładając dwutygodniową objazdówkę po Zachodnim Wybrzeżu bezpiecznie jest przyjąć budżet w granicy 1600 - 2000$ za pokoje dla dwóch osób. 

W przypadku Alaski dwutygodniowa podróż dla dwóch osób pochłonąć może na noclegi nawet ponad 3000$ za dwie osoby. Podobnych cen (lub wyższych) należy spodziewać się również na Hawajach. 

Jedzenie

Dobry posiłek uważam za bardzo ważną część podróży, dlatego przedstawione tu koszty nie będą dotyczyć tych, którzy nastawieni są na jedzenie w fast foodach czy sieciówkach typu Panda Express czy Walmart. Nie daj się oszukać, że jedzenie w Ameryce to tylko niezdrowe i tłuste posiłki - w USA, ze względu na mieszankę kultur z całego świata, znajdziesz świetne knajpki i restauracje, gdzie za trochę więcej otrzymasz fantastyczny serwis oraz wspaniałe doznania kulinarne. Wybór należy do Ciebie. 

Porządne śniadanie zjemy w USA za 10 - 15$ (na Alasce, Hawajach nieco więcej). Lunch to koszt od 10 - 30$, a na kolację należy liczyć od 20$ wzwyż. Jedząc w barach czy restauracjach woda powinna być w cenie posiłku. Dodatkowe napoje to zazwyczaj koszt od 1$ (mała coca-cola) do 10$ (lampka dobrego wina czy craftowe piwo). 

Przy powyższych założeniach, minimalny budżet na posiłki należy założyć w granicy 40$ na dzień na osobę, co przełoży się na ok. 560$ na osobę przy dwutygodniowej objazdówce. Da się oczywiście i znacznie taniej (zakupy w marketach, jedzenie fast-food), jak i znacznie drożej (dobre restauracje i świeża, lokalna kuchnia).

Napiwki

W Ameryce napiwki to nie wybór, a obowiązek. Do ceny posiłków w restauracji bezpiecznie jest doliczyć 20%, które dodatkowo przeznaczysz na napiwki dla obsługi. Zakładając koszt 560$ z poprzedniego akapitu na napiwki w restauracjach należy doliczyć ok. 110$. 

Atrakcje

koszty-atrakcje-usa.jpg

Atrakcje to kolejna studnia bez dna. Nie mam jednak wątpliwości, że z lokalnych atrakcji warto po prostu korzystać, choć na pewno warto ograniczyć je do kilku wyborów. Oto przykładowe ceny atrakcji, które pozwolą Ci zrozumieć dodatkowe koszty podczas podróży przez USA:

  • dzienna wycieczka statkiem i zwiedzanie Alcatraz w San Francisco - ok. 40$ / osobę 
  • 90-minuta wycieczka z przewodnikiem do Kanionu Antylopy - od 60$ / osobę
  • 4-godzinna wycieczka śmigłowcem do Wielkiego Kanionu z Las Vegas - od 300$ / osobę
  • wstępy do Parków Narodowych - od 25$ za pojazd lub 80$ za Kartę Annual Pass
  • wjazd na teren Monument Valley - 30$ za pojazd
  • wycieczka na obserwację niedźwiedzi na Alasce - od 700$ / osoby
  • lot widokowy małym samolotem w kierunku Denali i lądowanie na lodowcu - od 350$ / osoby

Ubezpieczenie

Jeśli jest jedna rzecz na której nie warto oszczędzać to będzie to ubezpieczenie na czas podróży. 

Koszty opieki zdrowotnej w USA są kosmiczne, a nawet skręcona kostka może kosztować Cię kilka tysięcy dolarów. Rentgen, badanie krwi czy wizyta u dentysty w Ameryce kosztuje nawet kilkaset dolarów. Nie oszczędzaj na dobrym ubezpieczeniu i wybierz takie, które zagwarantuje Ci spokój, nawet w sytuacji awaryjnej. 

Dobre ubezpieczenie zakupione w Polsce przed wylotem to koszt od 300 - 600 złotych od osoby.