Alaska Atrakcje

Homer, Alaska - Miasteczko na Końcu Drogi

Damian Hadaś

Homer to, podobnie jak Seward, jedno z bardziej urokliwych, nadmorskich miasteczek, które stosunkowo prosto uwzględnić można podczas podróży po Alasce. To także bardzo popularny wybór wśród miejscowych, którzy najchętniej korzystają ze zlokalizowanych tu kempingów. My również odwiedzamy Homer każdego lata, a swój czas najchętniej spędzamy na długich spacerach po lokalnych plażach. Osoby, które planują spędzić na Alasce więcej niż tydzień czasu, zdecydowanie powinny uwzględnić Homer w swoich planach zwiedzania. 

Planujesz podróż na Alaskę? Zapraszamy do kontaktu

Elizabeth
& Damian

Cześć! Pozdrawiamy z dalekiej Alaski, która od kilku lat jest naszym domem. Rozgośćcie się i dajcie znać jak możemy Wam pomóc.

Homer Spit Alaska wycieczka.jpg

Urokliwe domki zlokalizowane na samym końcu Homer Spit

Homer zlokalizowane jest na Półwyspie Kenai nad malowniczą Zatoką Kachemak - w otoczeniu gór, lodowców, a nawet aktywnych wulkanów. Punktem charakterystycznym miasteczka jest Homer Spit, ponad 7-kilometrowy, wąski cypel lądowy, na którym poprowadzona jest droga w otoczeniu oceanu. To właśnie na jego końcu znajdują się najbardziej spektakularne zakwaterowania oraz warte odwiedzenia sklepiki czy restauracje. 

Homer znane jest jako Miasteczko na Końcu Drogi, co oznacza, że aby się tam dostać trzeba włożyć w to nieco wysiłku. Do Homer można dostać się samochodem, a trasa jest latem w bardzo dobrym stanie, ale przejazd z Anchorage zajmuje minimum 5 godzin. Do Homer nie da się niestety dostać pociągiem i obecnie żaden przewoźnik nie ma w swojej ofercie trasy do tego miasteczka. Alternatywnym rozwiązaniem może być też przelot małym samolotem z Anchorage do Homer. 

Bielik amerykanski Homer Alaska.JPG

Bieliki amerykańskie często spotkać można na lokalnych plażach w Homer i okolicy.

start awionetki Alaska Homer.JPG

Samolot ruszający do startu z jeziora w Homer

Homer to liczące nieco ponad 5500 mieszkańców urokliwe miasteczko. Miejsce to określane jest często stolicą alaskańskich artystów, przez co można wyczuć tu nieco bardziej liberalny czy nawet hippisowski klimat. Życie wydaje się płynąć w Homer w trochę spokojniejszym tempie, choć bez wątpienia nie jest pozbawione problemów i wyzwań.  

Nazwa miasteczka pochodzi od Homera Pennocka, poszukiwacza złota, który pod koniec XIX wieku szukał swojego szczęścia właśnie w tych okolicach. Od czasu stałego osiedlenia główną gospodarką jest rybołówstwo, ale w ostatnich latach coraz istotniejszą rolę odgrywa także turystyka. Wydaje się, że w dużej mierze przyszłość Homer związana jest właśnie z tą branżą, pomimo, że turystyka funckjonuje w Homer tylko w sezonie letnim.  

best tours homer alaska.jpg

Malownicze krajobrazy Zatoki Kachemak w Homer

W Homer znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż na Alasce, kilka świetnych knajp, kultowy bar, dużo jakościowego rękodzieła, urokliwe sklepiki oraz ciekawą ofertę atrakcji. Ze względu na swoją lokalizację Homer to dziś najpopularniejsze miejsce do rozpoczęcia wypraw na obserwację niedźwiedzi brunatnych. Zainteresowanie tymi atrakcjami rośnie z roku na rok przez co warto zadbać o noclegi z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Najciekawsze atrakcje w Homer: 

1. Alaska Maritime National Wildlife Refuge Visitor Center

Jesteśmy dużymi fanami amerykańskich Visitor Center. Centrum turystyczne w Homer jest świetnym wprowadzeniem do oceanicznej flory i fauny Zatoki Kachemak oraz całej okolicy. Znajdziemy tu kilka stałych wystaw oraz projekcję filmu. Z budynku rozpoczyna się też malowniczy i przyjemny spacer prowadzący w stronę oceanu. Wstęp do centrum w 2023 był nadal darmowy. 

2. Plaża Bishops Beach 

To najpopularniejsze wśród lokalsów miejsce do długich spacerów nad oceanem. Na tej kamienistej plaży nie spotka się raczej tłumu turystów, przez co można tu odetchnąć pełną piersią. Plaża jest bardzo długa, a przy odpływie także szeroka, zapewniając sporo przestrzeni dla każdego odwiedzającego. Na plaże regularnie obserwować może bieliki amerykańskie. 

DSC01269.JPG

Goście podczas spaceru po plaży w Homer w wietrzny dzień.

3. Homer Spit

Najsłynniejsza część miasteczka Homer to przy okazji także jedna z najdłuższych dróg poprowadzonych w głąb oceanu na świecie. Homer Spit w sezonie letnim bywa tak zatłoczone, że pomimo licznych parkingów, często ciężko tu nawet o pojedyncze miejsce. Znajdziemy tu wiele kempingów, port, restauracji, sklepików oraz kilka urokliwych zakwaterowań. Na Homer Spit spokojnie spędzić można cały weekend, ponieważ poza licznymi usługami, nie brakuje tu też opcji spacerowych. 

kemping w Homer Alaska.JPG

Homer Spit w okresie letnim zostaje przejęte przez odwiedzających. 

4. Salty Dawg Saloon

Nawet jeśli nie planujemy spożywienia alkoholu, to akurat ten bar warto odwiedzić. Jego ściany i sufity udekorowane są dziesiątkami tysięcy banknotów, na których często znajdziemy krótką dedykację. W barze płacić można tylko gotówką, ale dla tych, którzy nią nie dysponują znalazło się rozwiązanie - w środku znajduje się mały bankomat. 

Salty Dawg Alaska Homer.jpg

Goście z Polski podczas wizyty w słynnym barze w Homer

5. Wyprawy na obserwację niedźwiedzi brunatnych 

Homer to obecnie najlepsza baza startowa dla wszystkich zainteresowanych obserwacją niedźwiedzi brunatnych na Alasce. Swoje biura ma tutaj kilkunastu organizatorów takich atrakcji. Oferta jest dość podobna - wyprawy odbywają się przy użyciu małych samolotów, a obserwacja - w zależności od sezonu i warunków - odbywa się na terenie Parku Narodowego Katmai lub Parku Narodowego Lake Clark. Większość tego typu wycieczek odbywa się pod okiem doświadczonych przewodników, którzy prowadzą gości po terenie, na którym żyją niedźwiedzie. 

obserwacja niedźwiedzi na Alasce.JPG

Grupa obserwująca niedźwiedzie na terenie Parku Lake Clark

Najpopularniejsze wycieczki odbywają się do legendarnego Brooks Falls w Parku Narodowym Katmai. Zainteresowanie tymi wyprawami (szczególnie w lipcu) jest tak duże, że właściwie wszystkie miejsca w samolotach są wyprzedane na kilka miesięcy przed sezonem letnim. 

Wycieczki na obserwację niedźwiedzi są drogie, ale jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem i pasjonujemy się obserwacją zwierząt w naturalnym środowisku, to ciężko na Alasce o bardziej niezapomniane doświadczenie. 

niedźwiedź Brooks Falls Alaska.JPG

Niedźwiedź brunatny w Parku Narodowym Katmai - Brooks Falls. 

6. Zatoka Kachemak i miasteczka Seldovia

Jeżeli mamy w Homer pełny wolny dzień to fajnym pomysłem może okazać się krajobrazowy rejs po Zatoce Kachemak. Podczas wycieczki - przy odrobinie szcześcia - można także obserwować lokalne zwierzęta. Nasz ulubiony rejs dopływa do odizolowanego miasteczka Seldovia, gdzie można spędzić przyjemnych kilka godzin. 

Seldovia Alaska wycieczka z Homer.jpg

Miasteczko Seldovia to fajny sposób na jednodniową wycieczkę z Homer

7. Połów halibuta

Nie bez powodu Homer zasłużyło na miano Światowej Stolicy Halibuta. W sezonie letnim z miasteczka codziennie startują łodzie zabierające lokalnych mieszkańców oraz turystów na połów tej legendarnej ryby. Rejsy te są dość kosztowne i długie, dlatego sugerujemy je przede wszystkim prawdziwym pasjonatom wędkarstwa. Ze względu na popularność rejsów o rezerwacje trzeba zadbać z dużym wyprzedzeniem. 

łowienie halibuta Alaska Homer.jpg

Złowione ryby często oglądąć można na Homer Spit